Druga część wywiadu z Lotharem A. Deyerlingiem, Project Managerem z firmy GORE, przeprowadzonego przez Agnieszkę Spodzieję, Waste Department Director z firmy EQUIPO.

Pora dowiedzieć się czegoś o tych specjalnych membranach dedykowanych dla gospodarowania odpadami. Dlaczego ten laminat okazał się tak wartościowy? Co jest w nim najważniejsze?

Membrana GORE? Cover działa jak fizyczna bariera dla ulatniających się substancji gazowych i zapachowych z kompostowanego/stabilizowanego materiału. Cienki film wodny, jaki tworzy się na wewnętrznej warstwie membrany, zatrzymuje wszystkie substancje gazowe i odory. Powstające w procesie gazy rozpuszczają się w tej cienkiej warstwie kondensatu, a następnie z powrotem spływają do kompostowanego/stabilizowanego materiału, gdzie są rozkładane przez bakterie. Odpowiedni dobór membrany wpływa na odparowanie wilgoci podczas procesu, bez względu na to, czy chodzi o kompostowanie, stabilizację lub biosuszenie.

Dzięki zastosowaniu membrany produkt nie jest zbyt wilgotny, ani nadmiernie wysuszony, co zapewnia stały rozkład substancji. Mikroporowata struktura membrany zapobiega przedostawaniu się mikroorganizmów na zewnątrz.

Liczne badania gwarantują, że 99% bakterii jest redukowanych podczas procesu, a pracownicy i okoliczni mieszkańcy mogą czuć się bezpieczni. Membrana Gore? Cover pełni funkcję izolacyjną, zapewniając stałą temperaturę wzdłuż całej powierzchni pryzmy, a dzięki temu nawet w miesiącach zimowych czy w regionach, gdzie występują bardzo ciezkie warunki klimatyczne, możliwe jest prowadzenie procesu. Patogeny są niszczone w wyniku działania wysokiej temperatury oraz przez bakterie tlenowe. Nie tylko w teorii, ale również w rzeczywistości.

System przetwarzania odpadów GORE? Cover przetwarza rocznie od 3 000 do ponad 650 000 ton odpadów, takich jak komunalne (biodegradowalne), zielone, kuchenne, osady ściekowe i odpady pochodzenia zwierzęcego. GORE? Cover to technologia wykorzystywana do wstępnego przygotowania odpadów do dalszych procesów przetwarzania w zakładach produkujących energię z odpadów, np. w biogazowniach.

Do głównych zalet membrany należą: ?oddychalność?, odparowanie wilgoci, długi okres eksploatacji membrany oraz uniwersalność użycia naszych produktów.

Jednak membrana to nie wszystko, co jeszcze składa się na tę technologię? Jakie są pozostałe elementy tego systemu, które sprawiają, że cały proces przebiega prawidłowo?

Membrana jest ważnym elementem całej instalacji z uwagi na jej cechy, takie jak kontrolowanie emisji oraz wytrzymałość na rozrywanie (długa żywotność, funkcjonalność).

Aby osiągnąć sukces, oprócz membrany, potrzebny jest również doświadczony partner.

Istotną rolę odgrywają także inne komponenty systemu: system napowietrzania, system sterujący, nadzór w czasie instalacji, szkolenie personelu, doszkalanie nowej załogi, licencja, a także konsultacje w sprawie prawidłowego doboru parametrów w czasie tlenowego przetwarzania odpadów.

 

Czy to prawda, że takie same membrany są stosowane zarówno do procesów stabilizacji odpadów komunalnych, zielonych, osadów ściekowych, odpadów kuchennych, biodegradowalnych, a także do biosuszenia odpadów, czyli tzw. frakcji energetycznej?

Udowodnione że nasza membrana ePTFE sprawdza się doskonale w przypadku wszystkich typów odpadów. Będąc światowym liderem w produkcji membran, używamy naszego doświadczenia i know-how, aby wyprodukować laminat o różnych cechach, w zależności od potrzeb.

Co w przypadku emisji? Czy dowiedziono, że membrana zatrzymuje wszystkie odory? Czy ostatecznie możemy być pewni w 100%, że wokół naszej instalacji nie unosi się woń typowa dla tego typu zakładów?

Nie ma technologii oferującej 100-procentową redukcje odorów. Nawet instalacje zamknięte z biofiltrami, płuczkami itd. nie dają takiej gwarancji. Nasza technologia jest bardzo bliska osiągnięcia tych 100%. GORE opracowało system kompostowania z użyciem trójwarstwowej membrany wraz z mechanicznym i elektrycznym wyposażeniem. Technologia GORE? Cover to system obecnie stosowany do biologicznego przetwarzania odpadów w warunkach tlenowych w wielu obiektach w Europie i Ameryce Północnej. System zyskuje coraz większe uznanie na światowym rynku. Oto kilka spośród wielu dowodów na działanie naszego systemu:

German EPA Study: Situation with Emissions from Recycing of Separated Organic Waste ? Composting under semipermeable membrane comparison with closed and open composting processes, gewitra Ingenieurgesellschaft für Wissenstransfer, Dr. Cuhls,
Barth & Bitter Study: Certifying position statement on comparison of odour emissions and Imission of various composting systems, Barth & Bitter, Mr. Dipl-Ing. G. Bruyn
Summary of the thesis of Dr. Kühner, University of Stuttgart: Book: Biowaste, Composting ? New developments and solutions for the reduction of odour emissions.

Przywołane badania opisują działanie systemu membrany GORE? Cover pod kątem emisji odorów z różnych typów instalacji. Pomiary wykazały redukcję emisji związków odorowych do 95%.  

W Polsce mamy ściśle określony parametr, który musi być osiągnięty po pewnym okresie kompostowania. Mowa tutaj o parametrze AT4. Czy Wasza technologia spełnia Polskie wymogi prawne w tym zakresie i po procesie kompostowania wartość AT 4 jest niższa od 10 mg O2/kg?

Istniejąca ilość zakładów referencyjnych w Polsce, a także instalacje, które są obecnie budowane z wykorzystaniem membran GORE? Cover, stanowią najlepszą odpowiedź na to pytanie! 

Jakie są największe zalety stosowania technologii Gore? Cover?

Przede wszystkim należy wymienić spełnienie wymogów prawnych i osiąganie narzuconych celów (AT4, emisja), niskie koszty inwestycyjne i operacyjne, bezpieczną technologię (brak przerw spowodowanych awariami), długi czas stosowania membrany oraz 20 letnie doświadczenie firmy GORE.