Gorzowski Klaster Energii: studium przypadku
Gorzowski Klaster Energii ? studium przypadku
Klastry energii to całkowicie nowy model prowadzenia biznesu w zakresie wytwarzania energii ze źródeł rozproszonych, o mocy do kilkunastu megawatów. Ministerstwo Energii chce, aby znacząca część nowych mocy wytwórczych w OZE była realizowana w formule klastrów, które w niedalekiej przyszłości mogą spodziewać się specjalnego pakietu regulacji.
Pakiet ten miałby umożliwiać dostarczanie energii w ramach klastra w lokalnym łańcuchu dostaw, gdzie producent i końcowy odbiorca energii znajdują się w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie (w granicach maksymalnie jednego powiatu). Dzięki temu istotnie może spaść wysokość opłat sieciowych, co przełożyć ma się na znacznie niższe koszty zaopatrzenia w energię dla odbiorcy przy istotnie wyższej marży dla wytwórcy energii. Dodatkowym efektem zachęty mają być zapowiadane atrakcyjne formy finansowania inwestycji planowanych w ramach klastrów energii.
Lokalna synergia
Nie są to jednak benefity, które przysługiwać będą uczestnikom klastra z urzędu, bez jakiejkolwiek wartości dodanej wygenerowanej przez sam klaster. Skutkiem rozwoju klastrów ma być bowiem synergia wypracowana na szczeblu lokalnym, który poprzez efekt skali rzutować ma na rozwój gospodarki krajowej, nie tylko w sektorze energetyki. Efekt synergii, o którym mowa, to impuls do zwiększenia wysiłków mających na celu wykorzystanie lokaln...