Wieże ciśnień są nieodzownymi elementami architektury polskich miast. Niestety, większość z nich przestała spełniać swoją pierwotną funkcję, a z powodu braku środków finansowych i pomysłów na ich nowe wykorzystanie wieże niszczeją.

 
Warto zwrócić uwagę na te obiekty i docenić ich wartość. Obecnie tylko od ich właścicieli zależy to, czy odejdą w zapomnienie, czy dostaną „drugie życie” i zyskają nową funkcję. W Polsce znajdziemy wiele przykładów ciekawego zagospodarowania zabytkowych wież. Te obiekty świetnie sprawdzają się jako restauracje, hotele, biurowce, punkty widokowe, a nawet ścianki wspinaczkowe.
 
Rozpoczynamy nowy cykl poświęcony właśnie tym obiektom, żywiąc nadzieję, iż będzie oninspiracją dla właścicieli zabytkowych wież, którym brakuje pomysłu (a może odwagi) na ich odrestaurowanie. Pierwszy artykuł cyklu poświecony jest kolejowej wieży ciśnień w Białowieży, która zyskała nową funkcję – została przekształcona w oryginalny hotel. W zabytkowej wieży ciśnień dawnej stacji kolejowej „Białowieża Towarowa” mieszczą się obecnie dwa dwukondygnacyjne apartamenty. Jest to jedyny tego typu obiekt w naszym kraju.
 
Z kart historii
Wieża została wybudowana w 1903 r. wraz z budynkami dworca kolejowego „Białowieża Towarowa”. Kompleks powstał na linii kolejowej z Białowieży do Biel...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?