System ekozarządzania i audytu (EMAS) ma szansę odegrać znaczącą rolę w przedstawionej przez Komisję Europejską koncepcji zmiany gospodarki na model o obiegu zamkniętym (ang. Circular Economy). 

Nowy pakiet zmian legislacyjnych, ogłoszony 2 grudnia 2015 r., ma zapewnić Europie stały i zrównoważony rozwój w perspektywie wieloletniej. Poza zmianami w unijnych dyrektywach i rozporządzeniach ważną rolę w przejściu na nowy model gospodarczy mają zapewnić dobrowolne narzędzie ochrony środowiska, a wśród nich mający największe znaczenia dla biznesu system EMAS.
 

Zieleń to nowa czerń
Komisja Europejska ogłaszając koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym dała podmiotom gospodarczym jasny sygnał, że jednym z priorytetów Unii Europejskiej (UE) w najbliższych latach będzie wykorzystanie wszystkich dostępnych narzędzi w celu pełnego wdrożenia zasady zrównoważonego rozwoju. Zmieniony model gospodarki ma otworzyć drogę do nowych możliwości biznesowych i zwiększyć konkurencyjność unijnego rynku na arenie międzynarodowej. Planowane szerokie działania na rzecz zmiany podejścia do analizy cyklu życia produktu, mające wykraczać poza koncentrowanie się na końcowym etapie życia, wyraźnie podkreślają determinację Komisji do przekształcenia gospodarki UE. Ekoinnowacyjne oraz coraz bardziej wydajne modele produkcji i konsumpcji powinny w większym stopniu być wspierane przez systemy zachęt i ulg regulacyjnych. Gospoda...