Prawidłowe i jednolite stosowanie definicji zawartych w obowiązujących przepisach dotyczących gospodarki odpadami pozwala na uniknięcie problemów interpretacyjnych przy ustalaniu rodzaju i zakresu obowiązków wynikających z ustaw. W kolejnych artykułach zostaną omówione kluczowe definicje, a w szczególności odpadu, odpadu niebezpiecznego, wytwórcy i posiadacza odpadu oraz gospodarowania odpadami.

Kwestia zgodności terminologii stosowanej w gospodarce odpadami, ze słownictwem przyjętym w Unii Europejskiej, ma zasadnicze znaczenie dla zharmonizowania polskich uregulowań prawnych z wymaganiami obowiązującymi w krajach Unii. Dlatego też, obowiązująca od 1 stycznia 2002 roku, ustawa o odpadach wraz z pozostałymi ustawami obejmującymi zagadnienia „odpadowe”, opiera się na zmienionym, w porównaniu z wcześniejszymi przepisami, aparacie pojęciowym, który jest już całkowicie zgodny z prawodawstwem unijnym.
Prawidłowe stosowanie takich kluczowych definicji, jak odpad, w tym szczególnie odpad niebezpieczny, wytwórca i posiadacz odpadów oraz gospodarowanie odpadami, a w szczególności odzysk i unieszkodliwianie odpadów, ma niezwykle istotne znaczenie dla ustalenia rodzaju i zakresu obowiązków wynikających z ustaw. O ile z większością przedmiotów i substancji będących w powszechnym obrocie w formie produktów, surowców lub innych materiałów możemy postępować bez większych ograniczeń, to postępowanie ...