Termiczne przekształcanie odpadów


Termiczne przekształcanie odpadów, a w szczególności spalanie odpadów, wzbudza bardzo wiele kontrowersji. Często jednakże potoczne, utrwalone przekonania znacznie odbiegają od obowiązujących pojęć, wprowadzonych ustawą o odpadach, powodując szereg problemów interpretacyjnych. Pojęciem termicznego przekształcania odpadów określa się najczęściej spalanie odpadów, natomiast w szerszym ujęciu wszelkie procesy z udziałem odpadów, przebiegające w podwyższonej temperaturze. Takie potoczne rozumienie nie jest w pełni zgodne z definicjami zawartymi w obowiązującej ustawie o odpadach (DzU 62/2001 poz. 620 z późn. zm.). Może to prowadzić do nieporozumień, szczególnie w kwalifikowaniu danego procesu jako odzysku lub unieszkodliwiania czy określaniu kompetencji organów właściwych do wydawania decyzji.


Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 22 ustawy o odpadach, termiczne przekształcanie odpadów – to procesy utleniania odpadów, w tym spalania, zgazowywania lub rozkładu odpadów (też rozkładu pirolitycznego), prowadzone w przeznaczonych do tego instalacjach lub urządzeniach na zasadach określonych w przepisach szczegółowych.
W konwencjonalnych procesach spalania poszczególne procesy jednostkowe: suszenie, zgazowanie i spalanie (dopalanie produktów gazowych) zasadniczo zachodzą w jednej komorze, ale mogą być...