Zwiększenie odzysku odpadów przemysłowych, objęcie selektywną zbiórką odpadów komunalnych wszystkich mieszkańców województwa, rekultywacja nieczynnych składowisk, likwidacja mogilników, utworzenie stacji recyklingowo-demontażowych dla wycofanych z eksploatacji samochodów oraz zwiększenie poziomu wykorzystania osadów ściekowych – to główne kierunki działań w zakresie gospodarki odpadami prowadzonej w województwie warmińsko-mazurskim.

W województwie warmińsko-mazurskim monitoring odpadów powstających w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej realizowany jest przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie i jego Delegatury w Elblągu oraz Giżycku. W 2004 r. stałą kontrolą objęto wszystkie odpady powstające w wyniku działalności gospodarczej, wytworzone przez 297 podmiotów gospodarczych i jednostek organizacyjnych z przemysłu mięsnego, mleczarskiego, drzewnego i piwowarskiego. Monitoringiem objęto również wszystkie placówki szpitalne w województwie, niektóre lecznice weterynaryjne oraz większe zakłady energetyczne, firmy transportowe i przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. WIOŚ prowadził też ewidencję składowisk odpadów na terenie całego województwa oraz instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów. Wszystkie dane gromadzone były w bazie SIGOP (System Informatyczny Gospodarki Odpadami Przemysłowymi).
Wytwarzane na terenie województwa odpady pochodziły głównie z rolnictwa i przetwórstwa żywności, z procesów termicznych (gł...