Seminarium - Salon Recyklingu POLEKO 2005


Polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi funkcjonuje na obecnych zasadach od 2002 r. Wtedy weszły w życie dwie ustawy z 11 maja 2001 r., transponujące do polskiego prawa dyrektywę UE z 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, a mianowicie ustawa o obowiązkach przedsiębiorców oraz ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.

Od tej chwili polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi funkcjonuje w oparciu o zasadę „poszerzonej odpowiedzialności producenta”, co oznacza, że przedsiębiorcy podlegający przepisom ustawy (producenci i importerzy produktów w opakowaniach) zostali zobowiązani do osiągnięcia odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Poziom ten, ustalony w przepisach prawnych na kolejne lata, określa się jako procentowy stosunek masy odpadów poddanych odzyskowi (recyklingowi) do masy wprowadzonych na rynek opakowań w danym roku kalendarzowym, w podziale na poszczególne materiały opakowaniowe (dla recyklingu) i dla wszystkich opakowań łącznie (dla odzysku), przy czym obowiązek w zakresie odzysku będzie rozliczany od 2006 r. Obowiązek ten może być realizowany przez przedsiębiorcę samodzielnie (przy pomocy osób trzecich) bądź za pośrednictwem organizacji odzysku.
Przedsiębiorcy i organizacje odzysku, które nie osiągnęły wymaganego poziomu odzysku i recyklingu, zobowiązane są do obliczenia i wpłacenia do u...