Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Częstochowie (COŚ) powstała w latach 70. dwudziestego wieku. Zgodnie z ówczesną technologią zastosowano oczyszczanie mechaniczno-biologiczne z osadem czynnym. Przez cały okres eksploatacji wprowadzano szereg mniejszych i większych modernizacji, utrzymując w pełnej sprawności obiekty i urządzenia.
Modernizację głównie ukierunkowano na sektor biologiczny w celu uzyskania dobrych wyników oczyszczania ścieków odprowadzanych do odbiornika, którym jest rzeka Warta. Kolejna modernizacja w 2000 r. była dotyczyła sektora biologicznego i osadowego. Redukcja azotu i fosforu w ściekach oczyszczanych uwzględniała zmieniające się i coraz większe wymagania jakościowe dla tego rodzaju zanieczyszczeń, określane zarówno przez ustawodawstwo krajowe, jak i unijne. Z kolei modernizacja przestarzałego sektora osadowego miała zapewnić bardziej efektywny przebieg fermentacji osadów ściekowych i skuteczniejszą ich higienizację oraz zmniejszenie jego ilości w procesie termicznego suszenia osadu.
Rozległy zakres zaplanowanych prac modernizacyjnych sprawił, iż ich koszt stał się ogromny. Kosztorys inwestorski przewidywał, że wartość inwestycji zamknie się w kwocie ok.13 mln euro. Z tego względu wspólnie z władzami samorządowymi Częstochowy podjęto starania o pozyskanie środków unijnych z Funduszu Spójności. Modernizacja Centralnej Oczyszczalni Ścieków o...