Gospodarka recyklingowa w zakresie akumulatorów kwasowo-ołowiowych
Wraz ze wzrostem ilości produkowanych i eksploatowanych akumulatorów kwasowo-ołowiowych zaczęła zwiększać się ilość zużytych akumulatorów.
Mając na względzie bezpieczeństwo środowiska naturalnego, w tym życia i zdrowia ludzi, opracowano technologie dotyczące recyklingu zużytych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Znaczące przyspieszenie w zakresie tworzenia takich opracowań nastąpiło na przełomie lat 80. i 90. XX w. Skutkiem tego było powstanie procesu, który pozwala na blisko 100-procentowy recykling surowców używanych do produkcji akumulatorów kwasowo-ołowiowych.
Prowadząc recykling zużytych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, osiągnięto dwa podstawowe cele. Pierwszym jest eliminacja odpadu niebezpiecznego w postaci zużytych akumulatorów kwasowo-ołowiowych ze środowiska naturalnego, a drugim ? zastąpienie nowych surowców używanych do produkcji akumulatorów, surowcami pochodzącymi z procesu recyklingu. Ma to pozytywny wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale także na ekonomikę procesu produkcji nowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Takie innowacyjne podejście do problemu zużytych akumulatorów spowodowało, że stały się one cennym i poszukiwanym surowcem do produkcji nowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych.
Aktualnie obowiązującymi aktami prawnymi, dotyczącymi gospodarowania nowymi oraz zużytymi akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, są: Dyrektywa 2006/66/WE Parlamentu Europejs...