Jeszcze rok temu wydawać by się mogło, że rok 2015 będzie najważniejszym w gospodarce wodnej w Polsce. Tymczasem już dziś wiemy, że ze strategicznego i planistycznego punktu widzenia to działania w 2016 r. będą niosły najwięcej konsekwencji dla zarządzania wodą w kolejnych latach.

Gospodarka wodna jest bardzo wdzięczną, fascynującą wręcz, ale jednocześnie niezmiernie wymagającą dziedziną zarządzania zasobami kraju. Nigdzie indziej nie łączy się tak wiele zagadnień w jednym miejscu. Pojedyncza inwestycja może nas chronić jednocześnie przed powodzią i przed suszą, zapewnić zapasy wody dla przemysłu, rolnictwa i mieszkańców, a jednocześnie zapewnić dostęp do usług transportowych i turystyki. Jednocześnie tę samą inwestycję musimy postrzegać przez pryzmat ochrony gatunków istotnych przyrodniczo, przez pryzmat jakości wód zrzucanych do Bałtyku czy zmian w ukształtowaniu terenu. Dlatego tak ważne jest działanie w gospodarce wodnej w zgodzie z polityką zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z zasadą, że nasze zasoby wodne mamy wykorzystywać dla dobra ludzi, a jednocześnie chronić je przed marnotrawieniem, dbać o ich dobry stan tak, by służyły również kolejnym pokoleniom.

Przed Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej oraz przed nadzorującym ochronę wód Ministerstwem Środowiska stoją bardzo istotne dla rozwoju kraju wyzwania.

Dokumenty planistyczne

W 2016 r. polski rząd powinien przyjąć i przedstawić Komisji Europejs...