Użycie taboru asenizacyjnego jest z reguły drogie, a koszty te rosną wraz z oddaleniem domów od punktów zlewnych. W górskich uwarunkowaniach terenowych taki system jest wręcz niemożliwy do wykonania, szczególnie w okresie zimowym, podczas długotrwałych opadów śniegu, ale również w czasie roztopów czy po wiosennych lub letnich opadach deszczu.
Poziom higieny życia na wsi stale wzrasta, co przekłada się na zwiększoną objętość ścieków bytowych, które trzeba częściej odprowadzać, najlepiej szukając najtańszej metody, jaką są okoliczne cieki wodne. Oczywistym skutkiem takich praktyk jest wciąż pozanormatywny stan wód powierzchniowych, o czym mówią coroczne raporty wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Powszechnie negatywnym zjawiskiem jest utrata przez cieki terenów górskich przydatności do bytowania ryb łososiowatych, podczas gdy jeszcze pół wieku temu występowanie ryb tych gatunków czy raków było tam codziennością.
 
Lokalna alternatywa
Jakie są więc technologiczne możliwości oraz uwarunkowania techniczno-organizacyjne, które mogą być wykorzystane do przeciwdziałania narastającemu problemowi?
Alte...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?