Polska gospodarka jest jedną z najmniej efektywnych energetycznie i zasobowo w Unii Europejskiej ? podaje raport The EU Environmental Implementation Review: Poland, 2017. Ponadto Polska zajmuje niskie lokaty w rankingu dotyczącym wprowadzania ekoinnowacji w biznesie. Nawet mimo coraz większych postępów w tym zakresie czołówka Unii Europejskiej znacząco nas wyprzedza.

Komisja Europejska, wskazując na koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), mówi o przeprojektowaniu gospodarki w kierunku biznesu zrównoważonego i konkurencyjnego. ? Ekonomia obiegu zamkniętego jest współczesnym sposobem myślenia o gospodarce, silnie osadzonym w ogólnych trendach cywilizacyjnych ? wyjaśnia dr hab. inż. arch. Maciej Borsa, prof. nadzw. WST w Katowicach. W jego opinii GOZ jest kolejnym etapem przemian sposobu myślenia, wynikającym konsekwentnie z Raportu Rzymskiego i jego epoki, sprzed blisko 60 laty. Ma więc swoje silne umocowanie w szerokim paradygmacie zrównoważonego rozwoju i jest to znak czasu, kontynuacja myśli dwóch pokoleń.

Szansa nie tylko dla biznesu

Według raportu ?Circular Economy in Europe?, przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego w sektorach żywności, transportu i sektorze budowlanym przyniosłoby roczne oszczędności podstawowych nakładów na surowce w wysokości 600 mln euro w UE 27 do 2030 r. Gospodarka obiegu zamkniętego prowadzi do znacznych oszczędności, np. w przypadku niektórych towarów...