GOZ na świecie
Ośrodki miejskie paliwem napędowym
Europejskie miasta napędzają rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym – wynika z nowo opublikowanego raportu Circular Cities Declaration (CCD). Przez cały 2022 rok sygnatariusze CCD składali raporty, w których uwzględniano zarówno wyzwania, jak i kluczowe działania odnoszące się do GOZ-u. Łącznie złożono 40 sprawozdań, obejmujących działania z lat 2021-2022.
Według podmiotów zaangażowanych w badanie, to najszersza jak dotąd ocena praktyk gospodarki o obiegu zamkniętym w europejskich miastach. Wśród kluczowych wniosków zidentyfikowano m.in. następujące:
- Miasta są centrami ludzkości – często napędzają wzrost gospodarczy i innowacje kraju. Są również głodne zasobów i energii. Z tego powodu odgrywają kluczową rolę w przejściu na GOZ.
- Widoczny jest znaczny postęp – połowa z 40 miast objętych raportem ma już wdrożone lub też będące w fazie opracowywania strategie gospodarki o obiegu zamkniętym.
- Mieszkańcy, władze miast, rządy krajowe i sektor prywatny są wyposażone w swoistego rodzaju dźwignie, które można z powodzeniem wykorzystać, aby pomóc przejść miastu na obieg zamknięty.
- Najpopularniejszy program GOZ-u w miastach to pętle dostaw, takie jak zbieranie i obr&oa...