GOZ wkracza do budownictwa
Budowa i eksploatacja budynków powoduje aż 39% rocznej światowej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Produkcja i transport materiałów budowlanych oraz sama budowa odpowiadają za 11% światowej emisji, a późniejsza eksploatacja (np. ogrzewanie czy chłodzenie) ? za 28% takich zanieczyszczeń.
Branża budowlana nie może więc udawać, że zmiany klimatyczne, z którymi mamy obecnie do czynienia, nie są w dużej części przez nią powodowane. Na szczęście, inwestorzy na rynku nieruchomości wdrażają kolejne strategie minimalizujące negatywny wpływ budowlanki na środowisko. I to szybciej niż przewidywano.
Według CBRE, największej na świecie firmy doradczej i inwestycyjnej działającej w sektorze nieruchomości komercyjnych, aż 93% inwestorów w Europie deklaruje uwzględnianie w swoich decyzjach kwestii zrównoważonego rozwoju ? środowiskowych, społecznych i związanych z zarządzaniem. Do rosnącego poczucia odpowiedzialności w branży przyczyniają się też najemcy, bo aż 72% z nich woli budynki z certyfikatem WELL, który poświadcza zdrowe i komfortowe warunki dla użytkowników.
Przedstawiciele World Green Building Council przekonują wręcz, że dzięki wprowadzaniu odpowiednich zmian do 2050 r. sektor nieruchomości może zminimalizować emisję dwutlenku węgla do zera. To będzie jednak ogromne wyzwanie dla branży, która w obliczu aktualnych wydarzeń na świecie będzie musiała szybciej zmierzyć się z tym wyzwaniem. Na szczęście, technologie, którymi dziś dyspon...