Kiedy w 1978 r. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych uruchomił system GPS (Global Positioning System), chyba nikt nie przypuszczał, że skonstruowany na potrzeby militarne system nawigacji satelitarnej pięć lat później będzie udostępniony ludności cywilnej. Dziś powszechność jego zastosowania nikogo nie dziwi.
Najczęściej GPS wykorzystuje się w pozycjonowaniu różnych środków transportu, bowiem system umożliwia precyzyjne ustalenie, gdzie użytkownik odbiornika się znajduje. Najprostsze rozwiązania pozwalają na odnalezienie właściwej trasy, a te bardziej skomplikowane – w połączeniu z rozbudowaną gamą czujników i odpowiednim oprogramowaniem – mogą np. wspomagać zarządzanie całą flotą pojazdów. Z pomocy systemu GPS korzystają nie tylko firmy spedycyjne. Jego zalety odkryły również służby ratownicze, przedstawiciele handlowi, dostawcy pizzy, korporacje taksówkarzy czy turyści. Coraz częściej o korzyściach z zastosowania GPS-ów mówią też przedstawiciele branży komunalnej. Odbiorniki GPS montowane są w całej gamie pojazdów zajmujących się letnim i zimowym utrzymaniem dróg, w śmieciarkach czy wozach asenizacyjnych.
– Odbiorniki GPS potrafią z pewną dokładnością określić swoją pozycję, odbierając sygnał z krążących wokół Ziemi satelitów. Jest ona zmienna i zależna od wielu czynników, jednak błędy przekraczające 20...