Granice z konsensusem
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP, które odbyło się w Mielcu 23 kwietnia br., dyskutowano na temat zmian granic miast przy okazji opiniowania senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa.
Nowe zapisy mówią, że akt prawny wydawany przez Radę Ministrów, dotyczący zmian granic gmin, ma przybrać formę decyzji (do tej pory był w postaci rozporządzenia i nie mógł być rozpatrywany nawet przez Trybunał Konstytucyjny). Dzięki tej zmianie gminy będą mogły ją zaskarżać do sądów administracyjnych. Ponadto projekt zakłada wprowadzenie przepisu, który reguluje sprawę konsultacji. W przypadku niewyrażenia w terminie trzech miesięcy opinii przez zainteresowaną radę gminy nie zwalnia się z wymogu przeprowadzenia konsultacji, a obowiązek ten przechodzi na wojewodę. Poza tym pojawiła się regulacja, że konsultacji nie przeprowadza się, gdy włączenie obszaru lub części obszaru dotyczy niezamieszkanej jednostki pomocniczej. Zdaniem członków Zarządu, w kwestii zmiany granic miast konieczny jest konsensus i niezbędne są konsultacje społeczne.
Pożytecznym rozwiązaniem jest wprowadzenie możliwości procedury odwoławczej, ale musi ona uwzględniać merytoryczne argumenty. Dlatego powinny zostać ustalone wyraźne kryteria ustawowe, któr...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?