W zniszczonym przez działania wojenne Koszalinie powoli wracało normalne życie. Wymagało to uprzątnięcia gruzowisk uporządkowania placów i parków oraz bieżącego wywozu śmieci.
Od początku też władze miasta starały się w miarę skromnych możliwości dbać o to, aby w mieście było czysto. Już w sprawozdaniu Zarządu Miasta z sierpnia 1945 r. wymienia się Zakład Oczyszczania Miasta, jako ten, który dbał o czystość i porządek.
Jednak oficjalna data powstania ZOM to 1 styczeń 1949 r. U zarania działalności wyposażenie Zakładu Oczyszczania Miasta składało się m.in. z 7 koni, 4 wozów do nieczystości płynnych i stałych, 2 par sań roboczych, polewaczki ulicznej itd. Zakład zatrudniał wówczas 21 pracowników fizycznych, kancelistę i kierownika. W zarządzie ZOM-u znajdowała się również łaźnia miejska oraz szalety publiczne. W pierwszym roku zakład wywiózł 1500 m3 odpadów.
W okresie 1949-1950 baza ZOM-u została przeniesiona na ul. Rzeczną, gdzie znalazła lokum w poniemieckiej stajni. Dziś jeden z dwóch baraków służy za warsztat, gdzie naprawia się pojemniki, a w drugim zainstalowano urządzenie do rozdrabniania opakowań z tworzyw sztucznych. Ciekawostką, którą pracownicy chętnie pokazują odwiedzającym, są żłoby do karmienia koni, pozostałość po dawnych użytkownikach obiektu.
W lutym 1950 roku uchwalono pierwszy statut opłat za wywóz śmieci i oczyszczanie jezdni. Ustalono wó...