GRZEJMY SIEBIE, a nie Ziemię
Zawodowa energetyka bezdyskusyjnie oddziałuje na środowisko naturalne, a najbardziej agresywny wpływ mają elektrownie opierające swoje funkcjonowanie na paliwach kopalnych. Nasilający się wpływ energetyki na środowisko związany jest bezpośrednio z rozwojem przemysłu oraz sektora usługowego, ponieważ pociąga to za sobą zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną, ciepło i innego rodzaju media.
Czynniki odpowiadające wpływowi energetyki na środowisko odnoszą się przede wszystkim do zanieczyszczenia powietrza, wody oraz gleby. Często podkreśla się, iż najistotniejsza jest ochrona powietrza, gdyż zawarte w odpadach toksyczne związki negatywnie wpływają na stan wód i gleb, zatem czyste powietrze jest dobrym stanem wyjściowym dla ochrony otaczającej nas przyrody.
KLUCZOWE POWIETRZE
Pierwszym z aspektów, o którym należy wspomnieć, jest emisja do atmosfery dwutlenku węgla, czyli jednego z gazów cieplarnianych. Oczywiście, stosowane są obecnie różnego rodzaju filtry, które minimalizują ilość transportowanego do atmosfery CO2, instalowane są również różnego rodzaju układy pozwalające na wychwytywanie wspomnianego gazu. Mowa tutaj o systemach CCS (magazynowanie) oraz CCU (zagospodarowanie). Zakłady energetyczne jeszcze kilka lat temu były bardzo zainteresowane wdrażaniem tego typu technologii. Obecnie jednak, po doświadczeniach związanych z funk...