Hybrydowa kogeneracja w nowoczesnej oczyszczalni ścieków
W celu poprawy efektywności ekonomicznej, co przekłada się na obniżenie opłat za ścieki, projektanci oraz operatorzy oczyszczalni ścieków pracują nad optymalizacją nie tylko procesów związanych bezpośrednio z oczyszczaniem ścieków, ale również nad procesami recyklingu, obniżając zużycie energii.
Zanim ścieki trafią do oczyszczalni, możliwy jest odzysk energii z ich strumienia przy zastosowaniu np. pompy ciepła. Różnica poziomów wody opuszczającej oczyszczalnię ścieków, jeśli jest wystarczająca, może zostać wykorzystana do napędu turbiny wodnej, napędzającej generator prądu. Jednakże największym źródłem energii dostępnym w oczyszczalni ścieków jest biogaz. Gaz ten jest ubocznym produktem fermentacji beztlenowej ścieków o zawartości metanu zwykle w przedziale od 55 do 65%. Stanowi on znakomite paliwo dla układów kogeneracyjnych (CHP – Combined Heat & Power). Z każdego metra sześciennego ścieków można uzyskać średnio jedną kilowatogodzinę energii elektrycznej i jedną kilowatogodzinę ciepła w układzie kogeneracyjnym.
Klasyka z nowoczesnością
Wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu z wykorzystaniem modułu kogenracyjnego, w którym napęd stanowi silnik gazowy, jest układem klasycznym w oczyszczalniach ścieków. Gdy udział metanu w biog...