W warszawskim EXPO XXI 23 marca br. odbyło się I Forum Małych Elektrowni Wiatrowych. Uczestnicy konferencji dyskutowali o perspektywach rozwoju do 2020 r. w oparciu o uchwalony Krajowy Plan Działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych (KPD), w którym po raz pierwszy wyodrębniono małą energetykę wiatrową, jako osobną kategorię w krajowym bilansie energetycznym – 550 MW mocy do 2020 r. Według badań Instytutu Energetyki Odnawialnej, aktualnie mała energetyka wiatrowa w Polsce jest w początkowej fazie rozwoju. Moc zainstalowana w 2010 r. to zaledwie 7 MW. Jednak tempo wzrostu sektora jest wysokie i już niemalże 150 podmiotów działa w obszarze produkcji, dystrybucji i instalacji MEW.
 Ministerstwo Gospodarki w ramach implementacji dyrektywy 2009/28/WE i KPD zajmie się przygotowaniem ustawy o odnawialnych źródłach energii, która ma zawierać system wsparcia i promocji rozwoju rozproszonych źródeł energii, w tym ułatwień administracyjnych. Uczestnicy Forum z uznaniem przyjęli te inicjatywy i czekają na ich szybką realizację. Dostrzegają jednakże szereg narastających od wielu lat barier natury prawnej, ekonomicznej i technicznej, które hamują rozwój małej energetyki wiatrowej w Polsce.
Powszechnym problemem w Polsce jest słaby rozwój sieci elektroenergetycznej i jej postępująca dekapitalizacja, co jest obecnie silną barierą dla rozwoju energetyki wiatrowej. Mał...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?