Identyfikacja ryzyka awarii sieci wodociągowej
Miejskie systemy zbiorowego zaopatrzenia w wodę (SZZW) należą do podstawowej infrastruktury komunalnej, która ma największy wpływ na rozwój aglomeracji. Prawidłowe funkcjonowanie tych systemów jest kluczowe dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców.
Jedną z podstawowych miar bezpieczeństwa systemów stanowi ryzyko. Do najczęściej występujących stanów awaryjnych w systemach zbiorowego zaopatrzenia w wodę (SZZW) zalicza się awarie sieci wodociągowej. Zaproponowana metoda polega na wyznaczeniu tzw. indeksu podatności na awarie ,,IPA? oraz na określeniu na tej podstawie obszarów ryzyka awarii wg przyjętych kategorii (tolerowane, kontrolowane i nieakceptowane).
Prawidłowa eksploatacja miejskich systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę wymaga ciągłych inwestycji, a priorytetem jest dostarczenie mieszkańcom wody zdatnej do spożycia, w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem, zgodnie z obowiązującymi aktami normatywnymi. Nie można również zapominać o wymaganiach przeciwpożarowych, które są obligatoryjne dla projektantów i wykonawców sieci wodociągowej. Analiza oraz ocena niezawodności, a także bezpieczeństwa funkcjonowania systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę powinna być stałym elementem zarządzania infrastrukturą wodociągową w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych. Standardy takie obowiązują w większości krajów Unii Europejskiej oraz poza nią. Światowa Organizacja Zdrowia jasno rekomenduje wdrażanie tzw. planów bezpie...