Redakcja „Przeglądu Komunalnego”, ogólnopolskiego miesięcznika poświęconego gospodarce komunalnej i ochronie środowiska, na przekór powszechnym opiniom, że selektywna zbiórka odpadów i ich recykling to futurystyczne mrzonki, postanowiła wykazać, że w wielu polskich gminach prowadzi się racjonalną gospodarkę odpadami.
W ten sposób w 1999 r. zrodził się pomysł zorganizowania Konkursu, popierającego selektywną zbiórkę surowców wtórnych, w tym stłuczki szklanej. Konkurs, którego głównymi nagrodami były prestiżowe statuetki wykonane według projektu i autorstwa prof. Zbigniewa Horbowego, rektora ASP we Wrocławiu, nazwaliśmy Konkursem o Szklaną Statuetkę PRZEGLĄDU KOMUNALNEGO.
Ideą Konkursu jest szerzenie świadomości w zakresie recyklingu odpadów, a przede wszystkim stłuczki szklanej oraz maksymalizacja efektów ekologicznych, ekonomicznych i działań organizacyjnych, podejmowanych w tym zakresie. Natomiast jednym z jego głównych zadań jest edukacja ekologiczna.
Konkurs kierowany jest do urzędów miast i gmin, powiatów, zakładów gospodarki komunalnej, związków komunalnych oraz firm, które podjęły działania (selektywną zbiórkę) zmierzając do minimalizacji ilości odpadów trafiających na składowiska.
Dla Redakcji „Przeglądu Komunalnego” najlepszą nagrodą za tr...