Ikoniczne miejsca pochówku na świecie
Przemijanie, odchodzenie jest nieodłącznym elementem życia. Gdy znikają z niego bliskie nam osoby, naturalną potrzebą jest ich godne pożegnanie i stworzenie miejsca pochówku. Podejście do tego tematu jest różne, zależne od religii dominującej w danej części świata, epoki historycznej czy panujących trendów w sztuce i architekturze.
Za projektami i budową wielu takich miejsc stali wybitni architekci. Zdaje się, że Włosi przodują w tym temacie i mogą pochwalić się wieloma godnymi uwagi obiektami. Warto przyjrzeć się, jak miejsca pochówków kształtowane są w różnych częściach świata.
Arcydzieło modernistycznej architektury
Cmentarz i sanktuarium Brion w San Vito d’Altivole koło Treviso we Włoszech powstały wg projektu Carla Scarpy w latach 1968–1979 i uznawane są za arcydzieło modernistycznej architektury. Cmentarz ma powierzchnię 2,2 tys. m2 i jest prywatnym miejscem pochówku rodziny Brionów. Obiekt ma kształt litery „L” i otacza stary cmentarz. Ściana graniczna jest pochylona do wewnątrz i wyznacza w swoim obrębie trzy oddzielne przestrzenie: basen wokół pawilonu, arcosolium (wzorowane na wczesnochrześcijańskich katakumbach) w narożniku litery „L” oraz kaplicę. Do obiektu można dostać się przez dwa wejścia zbiegające...