Minimalna liczba oraz masa opakowań szklanych
kupionych przez mieszkańców Polski w 2000 r.

Tomasz Bogajewski

Szkło jest materiałem znanym i wykorzystywanym przez człowieka od tysięcy lat. Jest to substancja, która powstaje przez schłodzenie stopionych w temperaturze 1300oC surowców naturalnych, przede wszystkim piasku kwarcowego, sody, dolomitu, wapienia itd. W Polsce w hutach szkło opakowaniowe produkowane jest z surowców pierwotnych lub stłuczki.


Należy podkreślić, że 1 kg stłuczki szklanej może zastąpić 1,2 kg surowców pierwotnych1. Z tego powodu, ponowne używanie szkła jest bardzo pożądane, gdyż zmniejsza nie tylko masę zużywanych surowców pierwotnych, ale też objętość składowisk odpadów komunalnych. Na składowiskach szkło ulega rozkładowi, ale trwa on około 5000 lat2. Obecnie, odpady dużych miast Polski w jednej tonie zawierają około 110 kg szkła3. Deponowanie na składowiskach odpadów, które zawierają tak dużą ilość stłuczki szklanej jest wielką rozrzutnością. Każda dodatkowa tona zagospodarowanej stłuczki szklanej powoduje zwiększenie dobrobytu w naszym kraju.
Jednak "kluczem", punktem wyjścia do całkowitego rozwiązania problemu zagospodarowania stłuczki szklanej w Polsce jest określenie liczby szklanych opakowań.
Aby to uczynić w IV kwartale 2000 r. oraz w I kwartale br. przeprowadzono szerokie badania ankietowe na obszarze Poznania oraz kilku gmin powiatu poznańskiego...