Systemy infiltracji powierzchniowej najsprawniej działają, jeśli są obsadzone trawą, a ta jest zadbana i strzyżona, nie ma „łysin”, a grunt nie jest ubity, zdeptany. Przez pozbawioną trawy i zbitą powierzchnię infiltracja nie będzie się odbywać.
Dużą przeszkodę w zmniejszeniu lub zahamowaniu procesu infiltracji stanowią opadłe liście – mogą one również wywołać proces gnicia. Liście należy zgarniać i dbać, aby nie zatykały złoża. Rowki retencyjne z wypełnieniem żwirem lub kamieniami muszą wystawać równomiernie ponad powierzchnię trawy, nie mogą być pozapadane, przewężone ani zniszczone. W wypadku uszkodzenia systemu należy go niezwłocznie poddać renowacji.
Nie wolno również dopuszczać, aby złoże zostało zaśmiecone śmieciami wysypywanymi z domów, ulic w trakcie remontów, żeby nie uległo kolmatacji przez zasypanie materiałami budowlanymi. Odwodnienie przestanie wówczas działać. Nie można solić jezdni i chodników na terenie, gdzie prowadzi się infiltrację do gruntu. 

Aby urządzenie infiltracji długo działało, a złoże nie uległo szybkiej kolmatacji, teren z którego wody deszczowe są wprowadzane do gruntu, musi być sprzątany, aby śmieci nie dostawały się d...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?