Polskie Trofeum Energetyczne
Głównym celem konkursu, będącego częścią kampanii informacyjno-promocyjnej „Energooszczędne biuro”, jest zachęcenie społeczeństwa do racjonalnego gospodarowania energią w pracy. Projekt, przygotowany przez Krajową Agencję Poszanowania Energii, finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Skierowany jest on do firm i instytucji, których głównym założeniem jest osiągnięcie jak największych oszczędności energii poprzez racjonalizację zachowań pracowników, wprowadzenie usprawnień organizacyjnych oraz dzięki drobnym działaniom, polegającym na wymianie sprzętu na energooszczędny. Wdrożenie innowacyjnych technologii czy wręcz ich kompleksowa modernizacja pozwalają obniżyć koszty bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów, jednak wymagają one zmian w przyzwyczajeniach pracowników i nowej organizacji pracy. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest posiadanie budynku biurowego, możliwość okazania oddzielnych rachunków firmy za energię oraz współpracujący zespół, chętny do włożenia wysiłku w przeprowadzenie kampanii służącej zmianie zachowań swoich i kolegów w zakresie użytkowania energii w biurze. Termin rozpoczęcia właściwej części konkursu został wyznaczony na 1 września br. Natomiast już od czerwca br. ruszyła faza przygotowawcza, w ramach której firmy i instytucje mogą opracować wewnętrzne kampanie informacyjne, zbierać informacje na temat profili zużycia energii i dostarczać wymagane dane. Rekrutacja potrwa do końca lipca br. Dodatkowo część firm i instytucji mogła skorzystać z organizowanego w połowie roku szkolenia, dotyczącego planowania kampanii motywacyjno-informacyjnej dla pracowników biurowych. Konkurs zostanie zakończony 31 maja 2012 r. Główną nagrodę otrzyma to przedsiębiorstwo, które zaoszczędzi najwięcej energii w jednym budynku administracyjnym w ciągu roku, wykorzystując głównie działania beznakładowe, zmieniające zachowania pracowników lub też przeprowadzi najlepszą wewnętrzną kampanię motywacyjną dla swoich pracowników. Ogłoszenie wyników oraz nagrodzenie zwycięzców odbędzie się w Warszawie w czerwcu przyszłego roku. Zwycięzcy otrzymają nagrody w poszczególnych kategoriach o łącznej wartości 10 tys. zł. Uczestnictwo w konkursie jest nieodpłatne.
 
Otwarta droga do atomu
Budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej ma już podstawy prawne
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo atomowe. W przeważającej części wejdzie ona w życie 1 lipca br., jednak niektóre z nowych przepisów zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2012 r. Nowelizacja wprowadza podstawy prawne do rozwijania w Polsce programu energetyki nuklearnej i budowy elektrowni jądrowych. Nowe normy określają wymogi bezpieczeństwa i kontroli dotyczące lokalizacji, projektowania, budowy, rozruchu i eksploatacji oraz likwidacji obiektów jądrowych. Określono też zakres kontroli Państwowej Agencji Atomistyki jako urzędu dozoru jądrowego. – Przepisy ustawy ustanawiają bezwzględny prymat bezpieczeństwa nad innymi aspektami działalności obiektów jądrowych, zarówno na etapie wyboru technologii, jak i w całym procesie jej wdrożeniapowiedział Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki. Ustawa umożliwi rozpisanie przez inwestora – Polską Grupę Energetyczną, przetargu na dostawcę technologii jądrowej i wybranie jej do końca 2013 r. Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce powinna rozpocząć się w 2016 r., natomiast reaktor zostanie uruchomiony do końca 2020 r.
 
Miliony na wsparcie energetyki
Bank Światowy przyznał Polsce pożyczkę
Środki z Banku Światowego trafią do budżetu państwa, ale Polska w zamian zobowiązuje się do przeprowadzenia pewnych reform. Ta transza w wysokości 750 mln euro ma być skierowana na działania zwiększające efektywność energetyczną oraz wspieranie rozwoju energii odnawialnej –powiedział Michał Krupiński,zastępca dyrektora wykonawczego w Banku Światowym.Poinformował on również o tym, że Bank Światowy planuje udzielenie jeszcze jednej lub dwóch transz tego typu pożyczki. Indykatywnie mogą one wynieść łącznie po ok. 1 mld dol. w 2012 r. i 2013 r.
 
 Handel emisjami w nowej odsłonie
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 7 czerwca br. ustawę o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
W dniu wejścia w życie nowych przepisów traci moc Ustawa z 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji. Głównym celem tych zmian jest stworzenie przejrzystych regulacji, które dotyczą m.in. zasad rozporządzania uprawnieniami do emisji. Każda instalacja, która emituje do atmosfery gazy cieplarniane, będzie musiała uzyskać do tego uprawnienia. Część z nich będzie rozdzielana bezpłatnie, a część musi zostać zakupiona na aukcjach. W razie przekroczenia bezpłatnych limitów należy dokupić na rynku prawa do emisji. Ustawa rozszerza zakres zadań Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) o zadania związane z administrowaniem systemem handlu uprawnieniami do emisji. Ich monitorowaniem i rozliczaniem będzie zajmował się ośrodek bilansowania, gdzie trafią raporty firm. Nowa regulacja dokonuje także transpozycji prawa Unii Europejskiej i w swoich rozwiązaniach odnosi się zarówno do obecnego okresu rozliczeniowego, tj. 2008-2012, jak i kolejnych ośmioletnich okresów rozliczeniowych, które rozpoczną się od 1 stycznia 2013 r.
 
 
Współpraca dla środowiska
Koordynacja polityki społeczno-gospodarczej w krajach członkowskich to główny cel OECD.
Troska o środowisko może być szansą dla rozwoju gospodarczego państw. Jednak każde z nich powinno podążać własną ścieżką zielonego wzrostu, korzystając z instrumentów, które najlepiej odpowiadają specyfice ich sytuacji społecznej i ekonomicznej powiedział Waldemar Pawlak, wicepremier, minister gospodarki na debacie z okazji obchodów jubileuszu 50-lecia działalności Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu. W trakcie obrad została przyjęta Strategia Zielonego Wzrostu „OECD Green Growth Strategy”. – Dane Banku Światowego wskazują, że Polska w ciągu ostatnich 20 lat zredukowała emisję gazów cieplarnianych o 30%, przy jednoczesnym podwojeniu PKB – podkreślił podczas uroczystości wicepremier.OECD przyjęła również nowe wytyczne odnośnie społecznej odpowiedzialności biznesu w krajach należących do tej organizacji. Zaktualizowane 25 maja br. dobrowolne standardy dla biznesu dotyczą m.in. praw człowieka, łańcucha dostaw, raportowania na temat emisji gazów cieplarnianych w kontekście zmian klimatycznych. W procesie ich tworzenia brali udział reprezentanci sektora biznesu, przemysłu, rządów i organizacji pozarządowych.
 
 
BIO85 w sprzedaży
Paliwo pochodzenia naturalnego będzie można zatankować na polskich stacjach.
Jako pierwszy nowy rodzaj benzyny wprowadził PKN Orlen. – Cieszę się, że polskie koncerny paliwowe wprowadzają na rynek nowoczesne, ekologiczne paliwa pochodzenia naturalnego. Stosowanie BIO85 pozwoli ograniczyć emisję CO2 o ok. 25% w porównaniu do paliw ropopochodnych – powiedział Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki na otwarciu pilotażowego dystrybutora biopaliwa 31 maja br. w Warszawie. Klienci będą mogli z niego korzystać do września br. Zarząd koncernu liczy, że biopaliwo zyska akceptację klientów i od października br. zostanie wprowadzone na większej liczbie stacji. To przyjazne środowisku paliwo zawierające 85% bioetanolu i 15% benzyny bezołowiowej. Jest przeznaczone do użytku w pojazdach wyposażonych w silniku typu flexifuel (FFV). 
 
Zielona ofensywa
Ogłoszono siedemnastu nowych liderów rozwiązań proekologicznych w Polsce.
Konkurs „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii” to innowacyjny projekt Ministerstwa Środowiska, przygotowany, w celu promowania polskich technologii środowiskowych i wspierania rozwoju przedsiębiorstw w tym zakresie, również na rynkach zagranicznych. W ramach tegorocznej, drugiej edycji kapituła wyłoniła siedemnaście najbardziej konkurencyjnych i innowacyjnych polskich rozwiązań prośrodowiskowych. Należą do nich m.in. nowatorska metoda unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, hybrydowa suszarnia odpadów ściekowych, sterownik zdalnej kontroli urządzeń elektrycznych oraz bezprzewodowy system zasilania ekologicznym ogniwem paliwowym. Listę nowych liderów ogłoszono w czerwcu br. – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem jakości zaprezentowanych technologii. W drugiej turze selekcji kapituła odrzuciła tylko jedną firmę. Na podkreślenie zasługuje duże zaangażowanie firm w projekt GreenEvo i wielki potencjał eksportowy zgłoszonych rozwiązań – powiedział prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska. Jesienią br. firmy dysponujące wybranymi technologiami będą brały udział w międzynarodowej promocji tego projektu.
 
 
Na podstawie stron internetowych www.mos.gov.pl, www.mg.gov.pl oraz informacji prasowych nadesłanych do redakcji opracowała Barbara Krawczyk.