Kreatorzy nowatorskich rozwiązań

Rozpoczęła się IV edycja ogólnopolskiego konkursu „Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju – 2011”. Jego ideą jest identyfikowanie oraz promowanie przedsięwzięć o charakterze innowacyjnym i rozwojowym, funkcjonujących w różnych obszarach życia społecznego oraz gospodarczego w Polsce. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Innowacji i Rozwoju z Warszawy. Konkurs składa się z dwóch części, tj. regionalnej (wojewódzkiej) oraz ogólnopolskiej. Uczestnikami mogą być podmioty zebrane w trzy grupy kandydatów. W pierwszej powinni się znaleźć przedsiębiorcy (firmy mikro, małe, średnie i duże), do kolejnej zostaną zaproszone gminy (wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie). Ostatnia z nich obejmie organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia itp.). Każdy uczestnik, w zależności od tego, do której grupy należy, może wziąć udział w zmaganiach w jednej lub kilku przeznaczonych dla niego kategoriach. Ocenie podlegać będzie nowatorskie rozwiązanie lub innowacyjny projekt, kwalifikujący się do danej grupy. Zostanie on zestawiony z innymi podmiotami w określonym regionie o podobnym potencjale organizacyjnym i finansowym (podział na mikro, MŚP oraz duże przedsiębiorstwa). Udział dla firm mikro, MŚP, gmin oraz organizacji pozarządowych jest bezpłatny na wszystkich etapach. Uczestniczące w konkursie podmioty mogą rywalizować o tytuły w następujących kategoriach: innowacyjna firma, innowacyjny produkt, innowacyjna usługa, innowacyjna gmina, innowacyjna organizacja, innowacyjny projekt unijny, dynamicznie rozwijająca się firma oraz wizjoner IT. Ankiety będą przyjmowane do 30 września br. Wzorem poprzednich edycji w każdym z województw zostanie zorganizowane seminarium pt.: „Innowacje bliżej nas”. Podczas spotkań, które zaplanowano na czwarty kwartał br., wyłonieni będą zwycięzcy szczebla regionalnego. Po wskazaniu wygranych spośród laureatów szesnastu edycji regionalnych nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników ogólnopolskich. Odbędzie się ono w grudniu br. w Warszawie. Patronat nad jego tegoroczną edycją sprawują: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Biuro Komisji Europejskiej – przedstawicielstwo w Polsce, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Giełda Papierów Wartościowych, Urząd Patentowy RP oraz marszałkowie z poszczególnych województw.
 
Innowacyjne specjalizacje
Eksperci odgazu łupkowego będą edukowani w Polsce.
Kształceniem kadr specjalizujących się w poszukiwaniu i wydobyciu gazu łupkowego dla firmy Orlen Upstream zajmie się Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie. W tej sprawie obie strony podpisały 19 lipca br. list intencyjny. Nawiązana współpraca to zarówno odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej klasy kadry inżynieryjno-techniczne w przemyśle naftowym, jak i potrzebę zmiany kierunkowej edukacji. – AGH kształci specjalistów w praktycznie wszystkich dziedzinach związanych z szeroko pojętą energetyką. Umowa z Orlen Upstream umożliwi nam uatrakcyjnienie tego kształcenia i jeszcze lepszy, bezpośredni kontakt studentów i naukowców z najnowocześniejszymi technologiami stosowanymi w branży poszukiwawczo-wydobywczej – stwierdził prof. Antoni Tajduś, rektor AGH.
 
Coraz bliżej do atomu
Ustawa o inwestycjach w obiekty jądrowe została podpisana.
Prezydent Bronisław Komorowski 29 czerwca br. podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Wraz z podpisaną 16 czerwca br. nowelizacją ustawy Prawo atomowe stanowi ona pakiet ustaw wprowadzających ramy prawne dla funkcjonowania sektora energetyki jądrowej i zapewnienia bezpiecznej budowy, eksploatacji oraz likwidacji obiektów jądrowych. Obiektami tymi w rozumieniu ustawy są: elektrownie jądrowe, zakłady wzbogacania, wytwarzania i przerobu paliwa jądrowego oraz składowiska odpadów promieniotwórczych. Obie ustawy nie przesądzają jeszcze o wdrożeniu energetyki jądrowej, jednak ich przyjęcie było konieczne do uporządkowania wielu problemów. Dotyczą one kwestii inwestycyjnych oraz zapewnienia bezpieczeństwa elektrowni poprzez m.in. przystosowanie Państwowej Agencji Atomistyki do roli dozoru dla energetyki jądrowej i utworzenie systemu kontroli. Ponadto zostały uregulowane zagadnienia odnoszące się do nadzoru i zezwoleń oraz implementacji unijnych dyrektyw do polskiego porządku prawnego. Zgodnie z wymogiem unijnymi, mają one zostać wdrożone we wszystkich państwach członkowskich najpóźniej do lipca br. W ten sposób zakończył się pierwszy etap realizacji programu polskiej energetyki jądrowej.
 
W stronę czystych technologii
W Krakowie powstała spółka, która będzie koordynować działalność unijnego Węzła Wiedzy i Innowacji.
W efekcie porozumienia polskich uczelni oraz przedsiębiorstw działających w branży energetyki 8 lipca br. została powołana spółka CC Poland Plus. Głównym jej zadaniem będzie prowadzenie badań i koordynowanie działań w obszarze tzw. czystych technologii węglowych. Za przedsięwzięcie odpowiada Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH). Spółka stanowi jeden z sześciu europejskich węzłów (obok niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, szwedzkiego i belgijskiego), utworzonych w ramach Wspólnoty Wiedzy i Innowacji INNOENERGY. – Mam nadzieję, że pomoże ona rozwinąć się uczelniom i jednostkom badawczym, a pożytek z niej będzie miał również przemysł – powiedział prof. Antoni Tajduś, rektor AGH. Umowy na pierwsze projekty badawcze realizowane w ramach tego przedsięwzięcia mają być podpisywane od stycznia 2012 r., a ich roczny budżet to ok. 120 mln euro. Tworzone w różnych krajach Węzły Wiedzy i Innowacji to wynik powołania przez UE przed trzema laty Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. 
 
Nowe normy
Prawo geologiczne i górnicze będzie przychylne przedsiębiorcom.
Pierwszy raz od 1994 r. mamy w Polsce nową ustawę Prawo geologiczne i górnicze. Odbiurokratyzuje ona proces poszukiwania oraz eksploatacji kopalin i działalności geologicznej, a także przystosowuje normy prawne do rzeczywistości. Ponadto jest ona w pełni dostosowana do regulacji Unii Europejskiej. To dobra ustawa dla przedsiębiorców, samorządów, obywateli mieszkających na terenach eksploatacyjnych oraz dla środowiska naturalnego – powiedział dr Henryk Jacek Jezierski, podsekretarz stanu w MŚ, główny geolog kraju.Ustawę Prawo geologiczne i górnicze 4 lipca br.  podpisał prezydent RP, Bronisław Komorowski. Nowe przepisy pozwolą na uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie geologii i górnictwa oraz wzmocnią pozycję Polski jako państwa przyjaznego przedsiębiorcom. Wdrożenie tych norm ma ułatwić przedsiębiorcom zagospodarowanie własnych środków. W ustawie zostały uporządkowane również zasady wykonywania prac geologicznych, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz podziemnego składowania odpadów. W katalogu kopalin, których właścicielem będzie skarb państwa, znalazły się węglowodory, węgiel kamienny i brunatny oraz rudy metali. Pozostałe kopaliny zostały objęte własnością gruntową. Na poszukiwanie, np. wapieni, dolomitów, granitów, bazaltów, piasków i żwirów, nie będą wymagane koncesje, a jedynym potrzebnym dokumentem ma być decyzja zatwierdzająca projekt robót geologicznych. Ponadto ustawa umożliwi też pełne wdrożenie przepisów dyrektywy 94/92/WE w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie oraz produkcję węglowodorów. Udzielenie koncesji na taką działalność będzie poprzedzone przetargiem. Oprócz tego utrzymano system rozdziału środków z opłat eksploatacyjnych za wydobywanie złóż, wnoszonych przez firmy, które uzyskały możliwość ich wykorzystania. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r.
 
CIOS ma EMAS
Certyfikat EMAS został przyznany Centrum Informacji o Środowisku.
Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się we wdrażanie systemu w naszej jednostce. To było kilka miesięcy bardzo ciężkiej i intensywnej pracy – powiedział Cezary Starczewski, dyrektor Centrum Informacji o Środowisku, który odebrał certyfikat z rąk Piotra Otawskiego, zastępcy Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Okazją do wręczenia tego prestiżowego dokumentu było seminarium pt. „System ekozarządzania i audytu EMAS w administracji publicznej”, które odbyło się 30 czerwca br. CIOS jest 25. organizacją w Polsce, ale jednocześnie pierwszą jednostką z resortu środowiska, wpisaną do rejestru Wspólnotowego Systemu Ekozarządzania i Audytu EMAS.
Na podstawie stron internetowych www.mos.gov.pl, www.agh.edu.pl, www.ekoportal.gov.pl
oraz informacji prasowych nadesłanych do redakcji opracowała Barbara Krawczyk.