Kryzys a emisja gazów cieplarnianych w UE
Dzięki zmniejszeniu produkcji, wymuszonemu kryzysem gospodarczym, emisja gazów cieplarnianych w krajach Unii Europejskiej spadła o 11,6%. Dotyczy to ponad 12 600 instalacji objętych regulacjami w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami.
Obniżenie poziomu produkcji pociągnęło za sobą spadek cen gazu, a tym samym zwiększenie jego użycia do produkcji energii elektrycznej. Zmniejszyło się jednocześnie wykorzystanie węgla kamiennego, którego spalanie powoduje większe zanieczyszczenie powietrza. Komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu – Connie Hedegaard twierdzi, że to właśnie dzięki kryzysowi łatwiej jest redukować emisje. Dodaje jednak, że nie wynika to niestety z działań inwestycyjnych.
Ekolodzy twierdzą, że dziś osiągnięcie unijnych celów dotyczących emisji gazów cieplarnianych stało się zbyt łatwe. W związku z recesją oraz możliwością zakupu pozwoleń na dodatkową emisję za niską cenę (15,3 euro za tonę CO2), przedsiębiorstwa nie inwestują w innowacyjne technologie, które przyczyniają się do ograniczenia emisji. Innego zdania są przedstawiciele przemysłu. – Fakt, iż ceny emisji spadają w czasie kryzysu, a w trakcie ożywienia będą rosły, świadczy o prawidłowym działaniu systemu handlu emisjami – twierdzi Folker Franz z BusinessEurope. Według niego, w ostatnich latach przemysł c...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?