Odnawialne na Majówce
W ramach „Wielkopolskich Spotkań z Książką, Prasą, Radiem i Telewizją” („Majówka z książką”), które odbyły się w dniach 1-3 maja br. w Poznaniu, zorganizowano kiermasz produktów regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych z terenu Wielkopolski. Organizatorem imprezy był Departament Rolnictwa, Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wraz z „Domem Książki”. Motywem przewodnim tegorocznej Majówki była ekologia. Stąd „Wielkopolskie Spotkania…” stały się okazją do przybliżenia mieszkańcom Wielkopolski odnawialnych źródeł energii. Tę część imprezy patronatem medialnym objął miesięcznik „Czysta Energia”, który na tę okoliczność wydał specjalny dodatek pt. „Odnawialne źródła energii”, bezpłatnie rozdawany przybyłym na Majówkę. Swoją ofertę handlową zaprezentowało kilku producentów kolektorów słonecznych oraz brykietów. Stoiska wzbudziły duże zainteresowanie. Dla niektórych gości było to pierwsze zetknięcie się z tematyką OZE. Jak się okazało, można edukować również przy grillu i karuzeli.

Niezależni, łączcie się!
Od blisko dwóch miesięcy działa Stowarzyszenie Niezależnych Wytwórców Energii Skojarzonej (SNWES), powołane przez przedstawicieli ciepłownictwa i gazownictwa, niezależnych inwestorów spoza elektroenergetyki zawodowej, a także elektroenergetyków ze środowisk naukowych. Zebranie założycielskie odbyło się 14 kwietnia br. Rosnące rozbieżności między strategią UE (Dyrektywa kogeneracyjna 2004/8/WE) i strategią Polski (Polityka energetyczna Polski do 2025 r.) w zakresie rozwoju kogeneracji rozproszonej a rzeczywistą praktyką powodują, że coraz częściej z eksploatacji wyłączane są małe i średnie gazowe źródła kogeneracyjne, wybudowane przez niezależnych wytwórców. W skład Zarządu Stowarzyszenia wchodzą prof. Jan Popczyk, prezes (Politechnika Śląska) oraz Bogusław Regulski i Karol Kraszewski (wiceprezesi). Organizacja będzie działać na rzecz niezależnych wytwórców energii skojarzonej spoza sektora zawodowych przedsiębiorstw elektroenergetycznych oraz budować partnerstwo publiczno-prywatne, obejmujące ciepłownictwo, gazownictwo i miasta (gminy), ukierunkowane na rozwój kogeneracji rozproszonej we współdziałaniu z operatorami dystrybucyjnymi w elektroenergetyce.

Turcja bliżej Europy
Turecki parlament uchwalił ustawę dotyczącą odnawialnych źródeł energii, przygotowaną w oparciu o prawodawstwo krajów będących liderami w produkcji energii z OZE, takich jak Niemcy, Hiszpania czy Dania. Większość europejskich krajów przyjęła podobne prawo, bazując na tych samych pryncypiach, które w najbliższych latach wyznaczą ramy dla energii odnawialnej w całej UE. Ustawa wspiera głównie produkcję energii wiatrowej. Ustawowo zabezpieczona została cena energii – 5 centów/kW na okres siedmiu lat – a operatorzy zostali zobowiązani do włączenia do sieci indywidualnych producentów energii wiatrowej. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że po wieloletniej dyskusji zdołaliśmy przekonać turecki parlament, aby zrobił pierwszy, ale bardzo ważny krok dla wzmocnienia zdecentralizowanego sektora producentów energii odnawialnej – powiedział Tanay Sidki Uyar, wiceprezydent Światowego Związku Energii Wiatrowej, członek Zarządu Tureckiego Związku Energii Wiatrowej, prezydent EUROSOLAR Turcja. – To prawo zbliży również politykę energetyczną Turcji do dyrektyw UE. Turcja jest jednym z najbardziej wietrznych i słonecznych krajów w Europie i bardzo szybko może zmniejszyć swoją zależność od kopalnych źródeł energii, wykorzystując rodzimy potencjał OZE. Niestety, uchwalone prawo nie wystarcza, aby odpowiednio zachęcić do inwestowania w małe elektrownie wodne czy elektrownie na biomasę. To będzie wymagało dodatkowych uregulowań prawnych. (Źródło WWEA)
(ak)


Kolumnę przygotowała: Katarzyna Terek