Czekają nagrody
Ministerstwo Środowiska jeszcze tylko do 5 maja br. czeka na zgłoszenia do konkursu “Nauka na rzecz ochrony środowiska i przyrody”. To konkurs na najlepsze prace magisterskie i licencjackie przygotowane w polskich i ukraińskich szkołach wyższych. Ma on na celu popularyzowanie i praktyczne wykorzystanie wyników najlepszych prac oraz promocję zawodową laureatów. Kopie prac wraz z kartą zgłoszenia udziału w konkursie należy nadsyłać do Biura Edukacji i Komunikacji Społecznej MŚ, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa.

Opłaty za informację
Weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie określenia wzoru publicznie dostępnego wykazu danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie oraz rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie stawek opłat za udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie (DzU Nr 16, poz. 183). Weszło ono w życie z dniem 24 marca br. Rozporządzenie to reguluje stawki opłat za wyszukiwanie, sporządzanie kopii stosownych dokumentów, a także za ich przesyłanie (szczegóły w wydaniu majowym).

Nowe w Psarach
Do końca czerwca ma zostać wybudowane składowisko odpadów w miejscowości Psary. Będzie ono obsługiwać dwie gminy: Nowe Skalmierzyce i Sieroszewice, które wspólnie podjęły się doprowadzenia tej inwestycji do końca. Zgodnie z projektem miejsca na składowanie odpadów powinno wystarczyć do 2049 roku. Obiekt ten ma stanowić element systemu gospodarki odpadami i przyczynić się do jej racjonalizacji. Projekt składowiska opracowany został przez firmę Abrys z Poznania.

Brawa dla Rokietnicy
W Bytkowie w gminie Rokietnica uruchomiono polowy punkt segregacji odpadów. Jego obsługę prowadzi tutejsze Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Punkt urządzony został tymczasowo w namiocie wypożyczonym od jednostki wojskowej. Śmieci zbierane są przez mieszkańców w przezroczyste worki, co sprzyja tzw. kontroli sąsiedzkiej. PUK, bezpłatnie, raz w miesiącu odbiera posegregowane odpady. Następnie są one zgniatane przy użyciu dwóch pras i przekazywane odbiorcom surowców wtórnych. Gratulujemy pomysłu.

Września w albumie
Nic, tak jak pocztówki nie opisuje kolorytu i klimatu polskich miast i miasteczek w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Gratulujemy autorom, animatorom, wydawcy, sponsorom i subskrybentom albumu “Września na starych pocztówkach 1897-1945”. Wysoko oceniamy zarówno dobór eksponatów, jak i poziom edytorski wydawnictwa o ich małej ojczyźnie.
(hb)


Przesunięte plany
Jak doniosła prasa, przesunięciu uległa data przekazania polskiego stanowiska negocjacyjnego w dziedzinie ochrony środowiska, w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Konkretne plany strona polska miała przedstawić Komisji Europejskiej na przełomie lutego i marca. Podczas wizyty w Brukseli Minister Środowiska zapowiedział, że liczba i długość okresów przejściowych w dostosowaniu do norm unijnych zostanie zmniejszona. Zakończenie negocjacji w tej sferze, wg rządu polskiego, powinno się zakończyć jeszcze latem tego roku. Niedotrzymanie przez nas zakładanych terminów może jednak wpłynąć na przesunięcie tej daty. Komisja Europejska chwaliła nas natomiast za szybkie postępy w przyjmowaniu nowego systemu legislacyjnego.

Sejm uchwalił
Sejm uchwalił Ustawę – Prawo ochrony środowiska, nazywaną konstytucją ekologiczną, na której opierają się wszystkie inne ustawy dotyczące ekologii. Uchwalona została także Ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Zgodnie z nią producenci, importerzy oraz sprzedawcy towarów w opakowaniach muszą zorganizować system odbioru i recyklingu zużytych opakowań.
Ponadto uchwalona została Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Ma ona m.in. doprowadzić do zwiększenia odzysku odpadów, szczególnie tych niebezpiecznych, jak akumulatory i urządzenia chłodnicze itd.

Przyjaźni środowisku w Belwederze
22 marca br. odbyła się uroczysta gala II edycji Konkursu Ekologicznego “Przyjaźni środowisku”. Jego organizatorem było Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – Stowarzyszenie Europa Nasz Dom, a patronat objął Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Podczas gali laureatom konkursu wręczono certyfikaty i medale. W kategorii “Gmina przyjazna środowisku” nagrodzono: Dzierzgoń, Karlino, Jeziora Wielkie, Rzgów, Terespol, Żywiec, Zabrze, Nakło n. Notecią, Elbląg i Tarnów. Wśród firm “przyjaznych środowisku” znalazły się: Huta Łaziska SA, Zakłady Chemiczne “Zachem”, Odlewnia Żeliwa SA “Wulkan”, Cementownia Chełm, Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA. W kategorii “Technologia godna polecenia” uhonorowano: Anwil, Polgips, Główny Instytut Górnictwa, Viessmann, Ecolean, TES sp. z.o.o., M&A Folia, Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań. Natomiast na liście laureatów w kategorii “Promotor ekologii” znalazły się: Janów Lubelski, Gniewino, Inter Mark Gliwice, Ropczyce, Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska Katowice, Beskid, Gold Drop sp. z.o.o. z Limanowej, Zakłady Mięsne “Duda”, Elektownia Łaziska SA, Gliwice, Knurów, Oświęcim.

Inwestycje ekologiczne nigdy nie ustają
Chcielibyśmy, aby rynek kapitałowy zainwestował w ekologię. W wielu krajach inwestycje ekologiczne nigdy nie ustają. W ciągu 10-letniego okresu transformacji zmieniliśmy spojrzenie na ekologię. To słowa wypowiedziane przez premiera Jerzego Buzka, honorowego gościa konferencji “Finansowanie projektów infrastrukturalnych w ochronie środowiska z wykorzystaniem funduszy pomocowych i instrumentów rynku kapitałowego”, która miała miejsce 21 marca w Centrum Giełdowym w Warszawie. Dla wprowadzenia w życie wszelkich programów i strategii w zakresie ochrony środowiska, oprócz odpowiednich systemów prawnych i administracyjnych, niezbędne są odpowiednie narzędzia finansowe – powiedział w swym wystąpieniu Antoni Tokarczuk, Minister Środowiska. Obligacje komunalne poszerzają źródła finansowania dostępne dla władz lokalnych, to sposób na pozyskanie pieniędzy niezbędnych na dofinansowanie inwestycji realizowanych z funduszy pomocowych Unii Europejskiej. Tylko rynek publiczny daje gminom dostęp do oszczędności osób fizycznych ulokowanych w bankach. Emisję obligacji można przeprowadzić w ciągu dwóch miesięcy przekonywał wiceprezes giełdy Piotr Kamiński.
(uw)