Rury na podsłuchu
30 permalogów – urządzeń do wyszukiwania nawet najdrobniejszych nieszczelności w sieci wodociągowej – kupił Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi. Urządzenia umieszcza się wewnątrz rur co 100-150 m. Każde z nich wyposażone jest w silny magnes, który zapobiega ich przemieszczaniu się. Wykrywanie nieszczelności odbywa się nocą, kiedy pobór wody jest znikomy. Permalogi nasłuchują i wyłapują w rurach szumy, które nie powinny występować w sieci wodociągowej. Następnie informacja o zlokalizowaniu wycieku wody jest przesyłana do przenośnego komputera. Z kolei za pomocą korelatora lokalizuje się dokładne miejsce pęknięcia rury i usuwa awarię. 30 permalogów wystarczy na sprawdzenie w ciągu jednej nocy 3 km rur. Długość sieci wodociągowej w mieście wynosi 2 tys. km. Koszt zakupu jednego urządzenia wynosi ok. 2,5 tys. zł.

Gigantyczny przetarg dla Tarnowa
Aż 26 ofert od przedsiębiorstw z całego kraju wpłynęło na ogłoszony przez tarnowskie wodociągi przetarg na budowę sieci kanalizacyjnej dla miasta Tarnowa i okolicznych gmin. Wartość planowanych prac szacowana jest na ponad 20 mln euro. W ramach inwestycji zostanie zbudowanych 250 km sieci kanalizacyjnej. W pierwszym etapie prace mają się rozpocząć w Klikowej – dzielnicy Tarnowa. Powstanie tam kanalizacja i kolektor ścieków. W mieście zostanie wybudowany też kolektor, który będzie zbierał nieczystości z centrum. W sumie na miejskie inwestycje zostanie przeznaczonych 9,5 mln euro. Na rozpoczęcie prac kanalizacyjnych czekają również okoliczne gminy. Linie wodociągowe powstaną w kilku wsiach (m.in. Biała, Błonie, Koszyce, Tarnowiec, Nowodworze, Radlna oraz Wola Rzędzińska). Ponad połowa środków na te cele będzie pochodzić z funduszu ISPA.

Nowości w Koziegłowach
Wielkie mieszadła podobne do śrub okrętowych zostaną wkrótce zamontowane w nowych komorach fermentacyjnych Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach k. Poznania. Zadaniem montowanych urządzeń – mieszadeł Halberga (każde o objętości 4,9 tys. m3 i wysokości 20 m) będzie pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. Spowodują one też, że z osadu będzie można wydzielić biogaz do ogrzania całego obiektu oraz do przyspieszenia fermentacji osadu. Docelowo montaż mieszadeł odbędzie się także w czterech już pracujących komorach fermentacyjnych. Budowa dwóch dodatkowych komór pochłonie ok. 4 mln euro. Pieniądze na ten cel pochodzą z projektu o nazwie „Zagospodarowanie biogazu i termiczne suszenie osadu w Centralnej Oczyszczalni Ścieków”, prowadzonego w ramach kontraktu z funduszem ISPA. W oczyszczalni planuje się też budowę instalacji termicznego suszenia osadów. Dzięki temu do końca br. zostaną zlikwidowane tzw. pola osadowe.

Centrum Ekohydrologii
W Łodzi powstało Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii. Będzie ono działać pod auspicjami UNESCO w strukturze Polskiej Akademii Nauk. Porozumienie w tej sprawie podpisali 8 marca br. w Paryżu prof. Michał Seweryński, minister edukacji i nauki, oraz dyrektor generalny UNESCO, Koichiro Matsuura. Ekohydrologia to nowa dziedzina zajmująca się badaniem relacji między zjawiskami hydrologicznymi i biologicznymi. Centrum zajmować się będzie m.in. projektowaniem zmian w gospodarce wodnej danego regionu, mających na celu poprawę stanu środowiska naturalnego i jakości wody. Naukowcy z Łodzi odkryli, że obniżając lub podnosząc w odpowiednim czasie poziom wody w jeziorze lub innym zbiorniku, można zmniejszyć efekt masowego zakwitania toksycznych sinic, który często spowodowany jest zanieczyszczeniem wody nawozami rolniczymi. Dzięki opiece UNESCO nowe Centrum korzystać będzie z badań wszystkich placówek naukowych działających pod auspicjami ONZ.

Przeciw nielegalnym zrzutom wody
Byłeś świadkiem nielegalnego zrzutu ścieków? Zgłoś ten fakt i pomóż nam chronić środowisko naturalne – taki komunikat można znaleźć na oficjalnej stronie Toruńskich Wodociągów. Za wskazanie firm lub mieszkańców miasta, którzy nielegalnie zrzucają ścieki, zakład proponuje nagrodę w wysokości tysiąca złotych.
Według pomysłodawców tej akcji, każda zgłaszana informacja o wylewaniu ścieków powinna zostać udokumentowana, np. w postaci zdjęć lub nagrań wideo. Zdaniem przedstawicieli Wodociągów, w mieście jest wiele zakładów, które wytwarzają odpady zawierające metale ciężkie, m.in. nikiel, ołów, kadm czy chrom. Co prawda, ostatnia ich kontrola nie wykazała żadnych uchybień, ale i tak wodociągowcy alarmują o utrzymującym się w mieście wysokim stężeniu niklu. W Toruniu jest 300 km rur sieci sanitarnej, a wkrótce przybędzie ich drugie tyle. Na sygnały o nielegalnym wylewaniu ścieków czekają dyspozytorzy pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego. Tego typu przypadki można też zgłaszać przez całą dobę osobiście, pocztą elektroniczną lub tradycyjną.

Przygotował: Sebastian Petrus