Folia znika z budowy
Podczas osiemnastu miesięcy trwania akcji „Folia znika z budowy” odebrano łącznie 40 tys. kg folii ze 178 placów budowy z całej Polski. W drugim kwartale 2010 r. najwięcej zgłoszeń odnotowano z województw: mazowieckiego, pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Najczęściej odbiór folii zgłaszały osoby prywatne lub deweloperzy prowadzący małe budowy, ale nie brakowało również zgłoszeń ze strony firm prowadzących duże inwestycje. Akcję uruchomiła firma Xella Polska we współpracy z Interseroh Organizacją Odzysku.
 
Parlament Europejski o odpadach kuchennych
W ubiegłym roku w UE powstało ponad 100 mln ton odpadów ogrodowych i kuchennych. Większość z nich trafiła na składowiska lub została spalona. Posłowie do Parlamentu Europejskiego chcą wykorzystać profity, jakie te odpady mogą przynieść gospodarce i środowisku poprzez bardziej aktywny recykling, selektywną zbiórkę i kompostowanie. Posłowie zaapelowali o ogólnounijne przepisy w tej dziedzinie, ponieważ niektóre z państw członkowskich pozostają w tyle, jeśli chodzi o recykling odpadów. Rezolucja Parlamentu nawiązuje do zielonej księgi Komisji w sprawie gospodarki odpadami biodegradowalnymi w UE. Posłowie dowodzą, że specjalna dyrektywa dotycząca bioodpadów zapewniłaby większe zrozumienie, lepsze monitorowanie oraz pewność prawną w sprawie recyclingu odpadami spożywczymi. Postulaty Parlamentu to: selektywna zbiórka odpadów biodegradowalnych, chyba że jest to niemożliwe ze względów ekonomicznych lub środowiskowych, zwiększenie recyklingu bioodpadów oraz klasyfikacja poszczególnych rodzajów kompostu otrzymywanego z odpadów biodegradowalnych. Posłowie wzywają również rządy do wspierania akcji uświadamiających w dziedzinie ochrony środowiska, aby zmienić wzorce zachowań. Chcą, aby nowe przepisy zostały zaproponowane przed końcem roku.
 
Selektywna zbiórka
Dąbrowie Górniczej w lipcu br. w ruszył projekt selektywnej zbiórki odpadów. Do mieszkańców trafiają stojaki i worki na posegregowane odpady, trwa kampania informacyjna. – Wiosną rozesłaliśmy prawie 11 tys. ulotek do mieszkańców domów jednorodzinnych. Zawierały informacje o projekcie i korzyściach z niego płynących. Mieszkańcy dowiadywali się o możliwości bezpłatnego otrzymania stojaka i worków na poszczególne grupy odpadów oraz o tym, że odbiór tych śmieci też będzie bezpłatny – mówi Łukasz Komoniewski z Wydziału Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej UM. Łącznie do gospodarstw domowych trafi 10,5 tys. stojaków. Od lipca zaczęto przekazywać je mieszkańcom. Projekt kolejną odsłonę będzie miał po wakacjach. Jesienią na dąbrowskich osiedlach stanie prawie 700 kontenerów przeznaczonych do segregacji odpadów. Montaż będzie poprzedzony akcją informacyjną skierowaną do mieszkańców blokowisk. Przedsięwzięcie zakłada również utworzenie trzech gminnych centrów zbiórki odpadów. Będą to nieduże pomieszczenia ze specjalnymi pojemnikami na zużyte leki, baterie, świetlówki, sprzęt elektroniczny, oleje itp. – Odpady będą na bieżąco odbierane i unieszkodliwiane w przystosowanym do tego miejscu. W centrach odpady przyjmowane będą bezpłatnie – wyjaśnia Ł. Komoniewski. Program rozwoju selektywnej zbiórki odpadów Dąbrowa Górnicza realizuje wraz ze Sławkowem i Siewierzem. Wartość tego przedsięwzięcia to 20 mln. zł. 85% tej kwoty pochodzi z unijnej dotacji uzyskanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
 
Założenia do nowej ustawy o odpadach (http://www.premier.gov.pl/rzad/decyzje_rzadu/id:5028/)
Rząd 8 lipca 2010 r. przyjął założenia do projektu ustawy o odpadach. „Zostaną w niej określone zasady postępowania z odpadami, zapewniające ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę środowiska, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Chodzi zwłaszcza o zapobieganie powstawaniu odpadów, ograniczanie ilości wytwarzanych odpadów, zmniejszanie ich negatywnego oddziaływania na środowisko, a także przygotowanie do ponownego użycia i wykorzystania” – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu. Zgodnie z założeniami, odpady mają być zbierane w sposób selektywny i przetwarzane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami. Hierarchia ta będzie miała następującą strukturę: zapobieganie; przygotowanie do ponownego użycia; recykling; inne metody odzysku (np. odzysk energii); unieszkodliwianie. „Takie rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia ilości odpadów poddawanych procesom odzysku (w tym recyklingu), zmniejszenia ilości odpadów poddawanych procesom unieszkodliwiania, a w szczególności unieszkodliwiania przez składowanie, które jest najmniej pożądanym sposobem gospodarowania odpadami. (…) Nowe przepisy będą oddziaływać na zmianę zachowań gospodarstw domowych, co powinno przynieść efekt zwiększania selektywnej zbiórki odpadów u źródła” – informuje CIR. Większość przepisów powinna zacząć obowiązywać od 12 grudnia 2010 r.
 
Kontrakt podpisany
Burmistrz Zambrowa podpisał umowę dotyczącą budowy Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czerwonym Borze. Kontrakt zawarty z firmą Foleko ze Świdnicy opiewa na ponad 21 mln zł. 70% kosztów projektu pochodzić będzie z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Do końca października 2011 r. ma powstać nowa niecka na odpady, kompostownia odpadów organicznych, składowisko materiałów zawierających azbest, sortownia oraz większość zakładowej infrastruktury. Ostatni etap projektu stanowić będzie rekultywacja istniejącego składowiska odpadów, która zakończy się w połowie 2012 r. Po modernizacji na terenie zakładu składowanych będzie jedynie 25 proc. wszystkich odpadów, reszta będzie segregowana i przetwarzana. Z inwestycji korzystać będzie w sumie 26 gmin z województw podlaskiego i mazowieckiego.
 
Kwiatowe śmieciarki
Śmieciarki z ukwieconymi kontenerami zbierają w Gdańsku posegregowane odpady w ramach selektywnej zbiórki. Pojemniki udostępniane są mieszkańcom Gdańska nieodpłatnie. Do końca 2009 roku na terenie miasta rozstawiono: 215 pojemników na szkło bezbarwne, 711 pojemników na szkło kolorowe, 759 pojemników na tworzywo sztuczne oraz 735 pojemników na makulaturę. Do czerwca tego roku liczba pojemników rozstawionych na terenie Miasta Gdańska zwiększyła się już do 2600 sztuk. System selektywnej zbiórki „u źródła" gdański Zakład Utylizacyjny organizuje od maja 2006 roku. Zakład własnym transportem odbiera odpady z pojemników ustawionych na terenie Miasta Gdańska, jak również zajmuje się bieżącym utrzymywaniem pojemników. Obecnie ZUT posiada trzy samochody do odbioru odpadów segregowanych, do końca tego roku ich liczbę zwiększy do sześciu.
 
Kłopot z wrakami
 444 w ubiegłym i 191 w pierwszej połowie tego roku – do usunięcia tylu wraków doprowadzili poznańscy strażnicy miejscy. Wciąż jednak w różnych punktach miasta można spotkać porzucone pojazdy zajmujące miejsca parkingowe lub zagracające podwórza i pobocza dróg. Strażnicy wskazują na prawne nieścisłości utrudniające walkę z wrakami. – Czy karoseria pokryta grubą warstwą brudu jest wystarczającym powodem do usunięcia pojazdu? A może korozja nadwozia czy brak powietrza w ogumieniu będą spełniały kryteria wraka? Tego ustawodawca nie precyzuje – mówi Przemysław Piwecki, rzecznik poznańskiej Straży Miejskiej. Skąpa definicja to nie koniec problemów. Strażnicy czy policjanci mogą zlecić odholowanie wraka z drogi w rozumieniu prawa o ruchu drogowym. – Wystarczy, że wrak jest pozostawiony na osiedlowym parkingu czy na podwórzu kamienicy i już uniemożliwia to skuteczną walkę z nim – mówi Piwecki.
 
 
Konkurs na lidera
Towarzystwo na rzecz Ziemi, Stowarzyszenie Ekoskop oraz Stowarzyszenie Zielone Mazowsze zapraszają szkoły z terenu: Małopolski, Podkarpacia i Mazowsza do udziału w projekcie „Liderzy selektywnej zbiórki”.
Od września br. do końca roku planowane jest przeprowadzenie ok. 100 warsztatów dla ok. 1000 nauczycieli szkół gimnazjalnych, przekazując im narzędzia i materiały, które umożliwią realizację konkursu wśród uczniów. Zadaniem konkursowym będzie zachęcenie jak największej liczby mieszkańców oraz przedstawicieli placówek usługowo-handlowych do włączenia się w system selektywnej zbiórki odpadów. Podpisują oni specjalną deklarację potwierdzającą chęć segregowania odpadów.
Szkoły, które zbiorą największą liczbę podpisów zwyciężą w konkursie oraz otrzymają cenne nagrody. Działania takie mają zachęcić uczniów do poszerzenia wiedzy ekologicznej oraz pełnego zaangażowania w realizację założeń projektu.
Szansę zaprezentowania swoich działań w ramach zrównoważonej gospodarki odpadami będą miały władze gmin. Podczas konferencji inaugurujących projekt (Kraków, Rzeszów, Warszawa) w pierwszej połowie września 2010 r. zostanie ogłoszony konkurs na najbardziej efektywny system selektywnej zbiórki odpadów.
(bg)
 
Na podstawie: dabrowa-gornicza.pl, europarl.europa.eu, gdansk.pl, premier.gov.pl, UM w Zambrowie kolumnę opracował: Maciej Morze