Pieniądze
Pod koniec lipca Sejm uchwalił Ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa zwiększa udział samorządu w podatkach od osób prawnych i fizycznych oraz przyznaje samorządom udziały w podatkach pośrednich. Przewiduje ona też likwidację niektórych centralnych funduszy i agencji rządowych oraz przekazanie ich zadań i środków do samorządów. 11 sierpnia br. do ustawy wniósł poprawki Senat.

Informacja
Główny Inspektor Ochrony Środowiska przygotował Informację o realizacji zadań Inspekcji Ochrony Środowiska w 2000 r. Opracowanie to przedstawia zarówno dokonania Inspekcji, jak też towarzyszące jej działaniom problemy. Publikacja poświęcona jest m.in. tematyce współpracy Inspekcji z samorządem terytorialnym oraz przeciwdziałaniu nadzwyczajnym zagrożeniom środowiska, w tym kontroli mogilników.

Poszukiwane gminy
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć “Energie Cites” wraz z Instytutem Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa przystąpiły do opracowywania wniosku grantowego, obejmującego zastosowanie biopaliw z rzepaku olejowego (biodiesel) w transporcie miejskim i w agregatach prądotwórczych. Poszukiwane są gminy zainteresowane uczestniczeniem w projekcie.

SKO
Na początku sierpnia premier RP powołał 11 nowych prezesów Samorządowych Kolegiów Odwoławczych w Kaliszu, Legnicy, Nowym Sączu, Olsztynie, Piotrkowie, Poznaniu, Radomiu, Skierniewicach, Suwałkach, Tarnowie i Włocławku. W czerwcu br. powołana została grupa 27 prezesów SKO. Kadencja prezesa trwa 6 lat od dnia powołania.

Przeciw powodzi
Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu ds. Programu “Wisła 2020”. Funkcję tę będzie sprawował sekretarz lub podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Do zadań Pełnomocnika należeć będzie opracowanie strategicznego programu rządowego “Wisła 2020” i jego realizacja. Celem programu jest budowa systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dorzeczu Wisły.


NIK o wodach
NIK przeprowadziła kontrolę wykorzystania wód śródlądowych do gospodarki rybackiej, która wykazała zaniedbania odpowiednich organów administracji rządowej i samorządowej. W toku kontroli stwierdzono m.in., że AWRSP w latach 1995-99 nielegalnie sprzedała 15 jezior o łącznej powierzchni ponad 280 ha. NIK stwierdziła także nielegalną komunalizację 31 jezior z wodami płynącymi. Ujawniono również, że w 93% budowli piętrzących (spośród skontrolowanych) nie było przepławek umożliwiających rybom swobodny przepływ w celu odbycia tarła. W przedstawionej w czerwcu br. informacji pokontrolnej NIK zwróciła uwagę na brak koordynacji działań pomiędzy wojewódzkimi inspekcjami ochrony środowiska, Państwową Strażą Rybacką a wydziałami ochrony środowiska starostw powiatowych. Kontrolerzy zwrócili uwagę na fakt, że w zaniku są takie gatunki, jak: szczupak, sum, troć wędrowna, certa, świnka, jelec, kleń i brzana. Maleje też liczba węgorzy, siei i sielaw.


Podpisane ustawy
W połowie lipca Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o zmianie ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych, zaś 13 lipca 2001 r. Ustawę z dnia 26 kwietnia 2001 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów udzielanych na remonty budynków mieszkalnych, podpisana przez prezydenta RP, która określa zasady dofinansowywania przez państwo oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na remonty budynków mieszkalnych. Kredyty remontowe będą dostępne m.in. dla gmin i spółdzielni mieszkaniowych. Dzięki nowelizacji ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych możliwe będzie realizowanie na korzystniejszych zasadach inwestycji zmniejszających zapotrzebowanie na ciepło w sektorze komunalnym.


Skontrolowane TBS-y
NIK skontrolowała działalność 30 towarzystw budownictwa społecznego (TBS) i 6 gmin oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Generalnie kontrolerzy uznali, że TBS-y racjonalnie gospodarowały posiadanymi środkami, ale budowane przez nie mieszkania na wynajem, wbrew założeniom polityki mieszkaniowej państwa z 1994 r., nie były dostępne dla osób o niskich dochodach. Dwa towarzystwa zarządzały gminnymi zasobami mieszkaniowymi, a cztery nie korzystały z kredytu Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, co zdaniem NIK wykluczało określenie tych instytucji mianem TBS-ów. Pozytywnie ocenione zostały działania BGK zarówno w sferze udzielania kredytów, jak również w promocji budownictwa społecznego. Kontrola wykazała m.in. uchybienia i nieprawidłowości w działaniu niektórych TBS-ów, np. 2 towarzystwa nie rozliczyły się z tytułu podatku dochodowego. Przeprowadzona kontrola wykazała, że TBS utworzone z większościowym udziałem gmin przy zamówieniach nie mają obowiązku stosowania Ustawy o zamówieniach publicznych. Zdaniem kontrolerów sytuacja taka stwarza potencjalnie warunki do niegospodarności.


Program
30 lipca br. na sesji Rady Gminy w Inowrocławiu odbyła się prezentacja programu gminnej gospodarki ściekowej. Zawierał on elementy właściwe dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Istotnym było również to, że wykonany został zgodnie z nowym Prawem Ochrony Środowiska. Może też stanowić podstawę dla starań o uzyskanie środków pomocowych na realizację inwestycji. Warunkiem jest przyjęcie programu do realizacji uchwałą gminną, rozpoczęcie szerokiej akcji edukacyjnej i konsultacyjnej ze społeczeństwem oraz określenie harmonogramu rzeczowo finansowego inwestycji. W całym tym wydarzeniu w zasadzie nie ma nic nadzwyczajnego. Ciekawostką natomiast jest fakt wstępnego porozumienia pomiędzy miastem i gminą dot. wspólnej gospodarki ściekowej. A spraw do uzgodnienia między władzami obu jednostek administracyjnych jest dużo.
(zś)