Pionierski „SILED”
Pionierski system inteligentnego oświetlenia „SILED” umożliwia realizowanie instalacji świetlnych o szerokim zakresie złożoności, służących do oświetlania miejsc publicznych, takich jak place, parkingi, stacje benzynowe, ulice itp., oraz wnętrz dużych obiektów, takich jak hale lub magazyny. Jest on jednocześnie platformą dla szeregu dodatkowych usług – głównie telemetrycznych.
Na wykorzystanie tego systemu oświetlenia ulicznego zdecydowała się jako pierwsza w Polsce gmina Kolbudy. Na węźle Kowale na obwodnicy Trójmiasta uruchomiona została wielofunkcyjna instalacja na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku, Gminą Kolbudy oraz firmą Techno-Service S.A. Węzeł Kowale oświetla 96 latarni ulicznych o łącznej mocy 10,58 KW (tradycyjne źródła światła potrzebowały 22,5 KW).
Projekt wykorzystujący inteligentne systemy LED mocno dystansuje konkurencję i jest coraz bardziej popularny na terenie naszego kraju. Powodem decyzji o instalacji tego typu rozwiązań są: większe bezpieczeństwo (biała barwa światła lamp zapewnia kierowcom większy komfort jazdy), niższe rachunki, a także redukcja zużycia energii elektrycznej do 60% oraz redukcja emisji dwutlenku węgla aż o 70 ton rocznie – przekładać się to będzie na poprawę jakości powietrza.
Nowatorska budowa turbin
GE Global Research – dział odpowiedzialny za rozwój nowych technologii – chcąc wyprodukować turbiny wiatrowe o mocy dwukrotnie wyższej niż dotychczas, opracował koncepcję wykorzystania technologii magnesów z urządzeń MRI. Ta nowatorska metoda jest wynikiem połączenia 30-letniego doświadczenia w dziedzinie medycznych systemów obrazowania metodą rezonansu magnetycznego wraz z procedurami ekologicznymi. Rozwiązanie GE podnoszące wydajność turbin wiatrowych polega na zastosowaniu materiałów nadprzewodnikowych, co pozwala całkowicie wyeliminować przekładnię i poprawić wydajność generatora. Podejście to pozwala ograniczyć wykorzystanie ilości ciężkich elementów metalowych, zwiększyć wytwarzanie energii z siły wiatru oraz redukować koszty energii elektrycznej.
PTMEW
Po 14 latach działalności, Polskie Towarzystwo Energetyki Wiatrowej z siedzibą w Gdańsku 26 października br. przekształciło się w Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej. Na stanowisko Prezesa Zarządu wybrano Bogdana Gutkowskiego. Celem stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju i promowanie tworzącego się w Polsce nowego sektora gospodarki – morskiej energetyki wiatrowej.
PTEW prowadziło od kilku lat intensywną działalność na rzecz propagowania postępu w branży energetyki wiatrowej w polskich obszarach morskich. Towarzystwo ma na swoim koncie seminaria i konferencje oraz specjalistyczne raporty, m.in. na temat wpływu rozwoju tego sektora na rynek pracy w przemyśle stoczniowym, portowym, morskim i usługowym, jak również na rozkwit produkcji w regionach nadmorskich.
Biomasa z palmy olejowca
Prezes URE – Marek Woszczyk – 4 października 2011 r. uwzględniając definicję biomasy zawartą w § 2 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 14 sierpnia 2008 r., rozwiał wątpliwości dotyczące możliwości wykorzystywania na cele energetyczne pozostałości z procesu produkcji oleju palmowego z palmy olejowca gwinejskiego (niezależnie od postaci handlowej: łupina i makuch). W oparciu o opinie akredytowanych instytutów uznał, że produkt ten może być zakwalifikowany jako paliwo do biomasy na cele energetyczne, a wytworzona energia elektryczna może być uprawniona do korzystania z systemu wsparcia, przy spełnieniu określonych kryteriów: materiał ma być biodegradowalny i poziom zanieczyszczeń musi odpowiadać pochodzeniu z surowca naturalnego (roślinnego lub zwierzęcego). W związku z rozbieżnościami dotyczącymi zawartości biomasy i niebiomasy w badanych próbkach, wytwarzanie energii elektrycznej w oparciu o paliwo w postaci pozostałości z procesu uzyskiwania oleju palmowego, poddawane będzie wyrywkowej weryfikacji w kolejnych okresach rozliczeniowych w sytuacji występowania przez przedsiębiorstwa energetyczne z wnioskami o świadectwa pochodzenia energii wytworzonej w źródłach odnawialnych.
Energia z fal
Podczas seminarium „Bałtyk szansą dla polskiej energetyki”, które odbyło się w Warszawie 24 października 2011 r. miała miejsce prezentacja projektu „Morskie Centrum Eko-energii i Eko-systemu MORCEKO” oraz korzyści płynące z jego realizacji. W seminarium uczestniczył wiceminister gospodarki Rafał Baniak – podkreślił, jak ważne jest bezpieczne pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, które pozytywnie wpływają na środowisko, jak również na stabilność gospodarki. Dodał także, że liczy na eksploatowanie potencjału Morza Bałtyckiego, m.in. energii pochodzącej z fal.
Morskie Centrum Eko-energii będzie odpowiadać głównie za opracowywanie nowych technologii pozwalających na wykorzystanie OZE, jakimi dysponuje Morze Bałtyckie i polskie wybrzeże.
Projekt „Morskie Centrum Eko-Energii i Eko-Sytemu MORCEKO” został zorganizowany we współpracy Konsorcjum MORCEKO, którego partnerami są: Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskego PAN, Politechnika Gdańska, Instytut Morski w Gdańsku, Centrum Techniki Okrętowej S.A., Instytut Oceanologii PAN, a także Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. wraz z Ministrem Gospodarki, Ministrem Szkolnictwa Wyższego, Ministrem Środowiska oraz Ministrem Infrastruktury.
Zielone certyfikaty
W okresieod 1 października 2005 r. (tj. wejścia w życie systemu wsparcia dla „zielonej energii”) do 24 października br. prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał już 50 tysięcy świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii. Przedsiębiorcy wytwarzający prąd z OZE mogą korzystać z systemu wsparcia w postaci świadectw pochodzenia, które potwierdzają wytworzenie energii elektrycznej w źródle odnawialnym. Świadectwa te wydawane są przez Prezesa URE i w postaci Praw Majątkowych z nich wynikających mogą być zbywane na Towarowej Giełdzie Energii, stanowiąc dodatkowe źródło przychodu dla podmiotów produkujących energię przyjazną środowisku.
GreenEvo w Algierii
Podczas trwającej od 18 do 20 października br. misji handlowej dziesięciu laureatów projektu GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii promowało w Algierii swoje innowacyjne rozwiązania z zakresu ochrony środowiska. Polskiej delegacji przewodniczył Bernard Błaszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Była to już kolejna delegacja zagraniczna służąca promocji najlepszych polskich, prośrodowiskowych technologii na światowych rynkach. Wyjazd stanowił szansę na nawiązanie korzystnych kontaktów handlowych, prowadzenie rozmów businessowych oraz wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy uczestnikami programu.
Ecoria
W Poznaniu, zgodnie z najnowocześniejszymi trendami inwestycji ekologicznych ma powstać osiedle przyjazne środowisku o nazwie Ecoria. W planach jest zamontowanie na budynkach kolektorów słonecznych oraz wyposażenie mieszkań w wymienniki ciepła centralnego ogrzewania.
W Poznaniu już od dłuższego czasu funkcjonują inne „zielone” zabudowania, jak np. osiedle Podolany wykorzystujące energię geotermalną. To, co będzie odróżniać poznańską Ecorię od innych podobnych osiedli w mieście, to szereg działań edukacyjnych, które mają zmieniać złe nawyki mieszkańców oraz ich myślenie o ekologicznym stylu życia. Pomysłodawcy wychodzą z założenia, że oprócz dogodnych rozwiązań prośrodowiskowych zastosowanych w mieszkaniach, potrzebna jest wiedza, w jaki sposób właściwie z nich korzystać i jak pełniej wykorzystywać ich możliwości.
Schüco MSE 100
Wychodząc naprzeciw wymogom i zapotrzebowaniu na energię odnawialną, firma Schüco wprowadziła na rynek nowoczesne technologie cienkowarstwowe zastosowane w modułach fotowoltaicznych, które, dzięki wykorzystaniu światła rozproszonego, pozwalają na korzystanie z nieograniczonych zasobów czystej energii nawet w okresach zimowych. Innowacyjne systemy montażu Schüco MSE 100 umożliwiają umieszczenie ich na każdym dachu. Szczelny system złożony z zachodzących na siebie modułów nie wymaga dodatkowej wodoodpornej membrany dachowej. Dzięki zastosowaniu szkła samoczyszczącego wszelkie zabrudzenia ulegają usunięciu pod wpływem wody deszczowej. Moduły charakteryzują się lepszą wydajnością w warunkach zacienienia absorbera, a zastosowanie krzemu amorficznego umożliwia skuteczne wykorzystanie również krótkiego spektrum światła. W miesiącach zimowych efektywność takich modułów przekracza nawet 50% w porównaniu z miesiącami letnimi, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych technologii krystalicznych (okres letni – 100% efektywności). W ten sposób wygenerowana energia może zostać bezpośrednio zużytkowana na potrzeby zasilania oświetlenia, klimatyzacji czy urządzeń elektrycznych lub magazynowana celem wykorzystania w okresach o gorszym nasłonecznieniu.
Energia z metanu w JSW
W kopalni Krupiński, której właścicielem jest Jastrzębska Spółka Węglowa, został uruchomiony najnowszy układ kogeneracji wykorzystujący metan z odmetanowania do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Łączna moc nowych urządzeń wynosi 4 MWEl., co pozwoli na oszczędności 7 mln zł rocznie. Kopalnia ma wytwarzać 45 000 GJ ciepła i 25 GWh energii elektrycznej.
Gaz z odmetanowania kopalni Krupiński jest dostarczany bezpośrednio rurociągiem do agregatów prądotwórczych na bazie silników gazowych, które napędzają generatory wytwarzające energię elektryczną na napięciu 6 kV. Energia jest wprowadzana kablami do rozdzielni głównej zasilającej kopalnię Krupiński. Ciepło wytwarzane w silnikach (układ chłodzenia silnika i gorące spaliny) poprzez odpowiednie wymienniki jest ujmowane i dostarczane do sieci ciepłowniczej kopalni (temp. 90/70 o C), a następnie wykorzystywane w łaźni kopalnianej i do ogrzewania pomieszczeń. Metan wykorzystywany jest w układach kogeneracyjnych (produkcja energii elektrycznej i ciepła) oraz trójgeneracyjnych, w których dodatkowo wytwarzany jest „chłód” z wykorzystaniem chłodziarek absorpcyjnych.
Choczewo, Gąski czy Żarnowiec?
PGE Polska Grupa Energetyczna, inwestor pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, przedstawiła 25 listopada br. listę trzech potencjalnych lokalizacji planowanego przedsięwzięcia, na której znalazły się Choczewo, Gąski i Żarnowiec. Wyboru prezentowanych miejscowości dokonano ze względu na czynniki: właściwości i obecne zagospodarowanie rejonu, dostępność wody chłodniczej, odpowiednia odległość od chronionych terenów przyrodniczych oraz logistykę i infrastrukturę. Na wskazanych obszarach prowadzone będą szczegółowe badania lokalizacyjne i środowiskowe, które za 2 lata wyłonią docelowe miejsce inwestycji.
Jaworzno III
W elektrowni Jaworzno III montowany jest nowoczesny kocioł o mocy 50 MW, który ma zużywać 360 tys. ton biomasy rocznie. Inwestorem jest Grupa Tauron, natomiast wykonawcą i dostawcą kotła wraz z urządzeniami pomocniczymi, sterowania i podawania paliwa – spółka Rafako.
Jaworzno III wykorzystywać ma 80% biomasy pochodzenia leśnego i 20% biomasy z upraw roślin energetycznych i gospodarki rolnej. Przy największym obciążeniu kocioł będzie spalał do 50 ton paliwa na godzinę. Nowa instalacja ma współpracować z istniejącą już turbiną parową – w sytuacjach awaryjnych para będzie mogła być stosowana do podgrzewania wody sieciowej, dostarczając 45 MW mocy cieplnej.
Koncesja dla Czechnicy
Wrocławska spółka Kogeneracja decyzją Urzędu Regulacji Energetyki otrzymała 9 listopada br. koncesje na wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej dla Elektrociepłowni Czechnica. Nowoczesny kocioł fluidalny K-2, który po modernizacji został oddany do użytku w 2010 r., produkuje zieloną energię z biomasy – spalanie wynosi 100% w układzie kogeneracji. Wyprodukowane w Elektrociepłowni Czechnica ciepło ogrzewa mieszkańców Wrocławia i Gminy Siechnice przyłączonych do sieci ciepłowniczej. Spółka planuje także dostosowanie bloku BC-1 we Wrocławiu do spalania 100% biomasy.
Biopaliwa z wiórów
Naukowcy z USA z University of Iowa współpracujący z firmą technologiczną Renmatix opracowali nową i stosunkową tanią technologię do masowego wytwarzania biopaliwa i komponentów chemicznych. Proces polega na otrzymywaniu cukrów poprzez przetwarzanie wiórów drzewnych, i dalej drogą fermentacji prowadzi do wytworzenia biopaliw II generacji. Istotnym czynnikiem jest wykorzystanie wody w stanie superkrytycznym zamiast drogich enzymów. Efektem tej innowacyjnej technologii jest powstanie dwóch typów cukrów: glukozy i ksylozy, z których glukoza jest przerabiana w etanol, a ksyloza – na komponenty dla przemysłu chemicznego bądź farmaceutycznego lub na biopaliwo.
GE Energy w Hiszpanii
W wyniku współpracy GE Energy z jednym z operatorów hiszpańskich lotnisk – AENA i lokalnym dostawcą energii – firmą Endesa, w składzie floty lotniskowej pojawią się pojazdy z napędem elektrycznym, które doładowywane będą przez 53 stacje GE DuraStations. Porty te, umożliwiające szybsze ładowanie samochodów prądem z sieci wyższych napięć, dzięki zastosowaniu profesjonalnego oprzyrządowania i specjalnych złączy, zostaną uwzględnione w infrastrukturze zarządzania energetyką lotnisk.
PSA Peugeot Citroën dla GE
GE – gorący zwolennik idei rozpowszechniania samochodów elektrycznych – 14 września br. podpisała porozumienie z koncernem PSA Peugeot Citroën, które dotyczyć ma współpracy związanej z opracowaniem trwałych modeli biznesowych dla pojazdów z napędem elektrycznym. Potwierdzeniem zaangażowania GE w ww. sektor jest planowany zakup 1000 samochodów elektrycznych od korporacji PSA Peugeot Citroën do końca 2015 r., które będą stosowane jako pojazdy służbowe oraz wynajmowane klientom firmy.
Tower Bridge jest Eko!
Obecnie działający system oświetlenia na londyńskim moście Tower Bridge, ze względu na nadchodzące Igrzyska Olimpijskie w 2012 r., zostanie zastąpiony nowoczesną energooszczędną instalacją opartą na diodach LED. Umożliwi to zmniejszenie zużycia energii nawet o 40%. Nowe oświetlenie, dużo jaśniejsze i bardziej przyjazne środowisku to efekt umowy zawartej pomiędzy burmistrzem Londynu, City of London Corporation oraz firmami GE oraz EDF, realizacją projektu zajmie się francuska firma Citelum, a stronę proceduralną powierzono brytyjskiemu przedsiębiorstwu Turley Associates.
Biogazownia Rzeczyce
Firma Wolf System pod koniec listopada br. rozpoczęła budowę biogazowni rolniczej w Rzeczycach, której zakończenie zaplanowane jest na wrzesień 2012 r.. Inwestorem jest spółka Polskie Biogazownie „Energy Rzeczyce”. Docelowo zakład ma osiągać moc do 2 MW i składać się z 5 zbiorników żelbetowych do przechowywania substratu przeznaczonego do fermentacji. Infrastruktura biogazowni w Rzeczycach to dwa agregaty kogeneracyjne mające produkować energię elektryczną i cieplną. Głównym substratem stanowiącym wkład do komór fermentacyjnych będzie kiszonka zielona z kukurydzy, a także roślinne oleje odpadowe, młóto browarniane oraz obornik płynny dostarczany z sąsiedniej fermy. Uzyskiwany w procesie fermentacji nawóz wykorzystywany ma być na pobliskich polach uprawnych.
Na podstawie: www.ure.gov.pl, www.mg.gov.pl, www.ure.gov.pl, www.mos.gov.pl, www.jsw.pl, www.pgesa.pl, jaworzno.naszemiasto.pl, www.kogeneracja.com.pl, www.naukawpolsce.pap.pl, www.renmatix.com oraz materiałów prasowych opracowała Aleksandra Pawlina