Informator
Wspólne projekty
PSE Operator oraz Instytut Nafty i Gazu podpisali 20 grudnia 2011 r. dwie kolejne umowy dotyczące projektów o kluczowym znaczeniu dla sektora energetyki w Europie. „Budowa linii Ostrołęka-Narew wraz z rozbudową stacji Ostrołęka i stacji Narew” oraz „Budowa linii Miłosna-Siedlce Ujrzanów wraz z budową stacji Siedlce Ujrzanów” to projekty o wartości przekraczającej 340 mln zł, stanowiące część inwestycji „Połączenie elektroenergetyczne Polska-Litwa”. Inwestycja realizowana jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie prac planowane jest w 2015 r. Pierwsza umowa o dofinansowanie dotycząca projektu budowy stacji Ołtarzew (kwota dofinansowania przekroczyła 116 mln zł) podpisana została 11 marca 2011 r.
Porozumienie
Przyjęcie przez kraje UE konkluzji dotyczących współpracy energetycznej to duże osiągnięcie polskiej prezydencji. Pozwoli to na realne zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii w Europie powiedział minister gospodarki Waldemar Pawlak po posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii. Spotkanie ministrów ds. energii krajów członkowskich odbyło się 24 listopada 2011 r. w Brukseli.
Przyjęty dokument definiuje m.in. zasady rynkowe w relacjach zewnętrznych, kluczowe projekty infrastrukturalne umożliwiające dostawy surowców spoza UE oraz współpracę państw członkowskich na forach międzynarodowych.
Lepsze łopaty
Siemens zakończył prace nad projektem zwiększenia wydajności elektrowni wiatrowych. Ich wynikiem są elastyczne łopaty wirników, które stosuje się do produkcji turbin wiatrowych.
Nowa generacja lekko zagiętych łopat wejdzie do seryjnej produkcji w jednym z zakładów Siemensa w Stanach Zjednoczonych w 2012 r. Odpowiednia krzywizna łopaty wirnika powoduje również znaczne zmniejszenie obciążeń, na które narażone są turbiny podczas silniejszych podmuchów i częstych zmian kierunku wiatru.
Turbiny farm wiatrowych budowanych na morzu poddawane są obciążeniom mas powietrza ok. 100 t/s. Dokonano też wielu zmian procesu produkcyjnego, w tym nanoszenia warstw włókna szklanego.
Dofinansowanie
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w trybie konkursowym w ramach programu priorytetowego „Efektywne wykorzystanie energii część 1. Dofinansowanie audytów energetycznych i elektroenergetycznych w przedsiębiorstwach”.
Konkurs obejmuje: audyty energetyczne i elektroenergetyczne w podmiotach, w których minimalna wielkość przeciętnego zużycia energii końcowej (suma energii elektrycznej i cieplnej) w roku poprzedzającym złożenie wniosku o dofinansowanie audytu wynosiła 50 000 MWh/rok: audyty energetyczne procesów technologicznych, audyty elektroenergetyczne budynków i wewnętrznych sieci przemysłowych, audyty energetyczne źródeł energii ciepła, energii elektrycznej i chłodu, audyty energetyczne wewnętrznych sieci ciepłowniczych i budynków.
Na realizację programu zaplanowano alokację w wysokości 16 mln zł. Nabory w ramach konkursów mają być ogłaszane w systemie miesięcznym. Wnioski będą przyjmowane od 2 stycznia do 30 marca br.
Komisja Europejska opublikowała w grudniu „Plan działań w zakresie energii do 2050 roku” (Energy Roadmap). Aby osiągnąć cel polegający na obniżeniu emisji o ponad 80% do 2050 r., produkcja energii w Europie będzie musiała się charakteryzować niemal całkowitym brakiem emisji CO2. Dokument przedstawia sposób osiągnięcia tego celu bez zakłóceń w dostawach energii i pogorszenia konkurencyjności. Opisano konsekwencje posiadania bezemisyjnego systemu energetycznego i potrzebne do tego ramy strategiczne.
Podstawę analizy stanowią przykładowe scenariusze opracowane w wyniku połączenia w różnych konfiguracjach czterech podstawowych aspektów dekarbonizacji (efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, energii jądrowej i CCS). Według Planu, aż 97% zapotrzebowania na energię elektryczną w UE w 2015 r. będzie pokrywane przez OZE, w tym przez energetykę wiatrową.
Donald Tusk, prezes Rady Ministrów, powołał 20 grudnia 2011 r. Tomasza Tomczykiewicza na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki. 21 grudnia 2011 r. Podsekretarzem stanu został Andrzej Dycha.
Deklaracja
Ekodom
W Kościerzynie 10 listopada 2011 r. odbyło się otwarcie Modelowego Domu Energetycznego. Modelowy budynek zrealizowały Fundacja Rozwiązań Eko-Energetycznych we współpracy z firmą Energa. Projekt współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Odpady
Podczas trzeciego Walnego Zgromadzenia Platformy Technologicznej Zrównoważonej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej powiedziała: Energetyka jądrowa to […] stworzenie nowego sektora gospodarki opartego na najbardziej zaawansowanych technologiach i kadrze o najwyższych kwalifikacjach. Spotkanie odbyło się 29 listopada 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki.
Wstępny projekt dotyczący kwestii gospodarki odpadami promieniotwórczymi będzie gotowy w I kwartale 2012 r. – zaznaczyła.
Zapasy paliw