Informator
Dobra prezydencja
Blisko 200 międzynarodowych wydarzeń, w tym prawie 100 spotkań grup roboczych Rady UE ds. Środowiska i osiem globalnych konferencji z udziałem ministrów – to najkrótsze podsumowanie ostatnich 184 dni ub.r.
– Pół roku polskiej prezydencji to czas podejmowania ogromnych wysiłków na rzecz budowania nowych ram dla środowiska w Europie – powiedział Marcin Korolec, minister środowiska, odnosząc się do kończącego się przewodnictwa w Radzie UE. – Kończymy prezydencję w obszarze środowiska w poczuciu dobrze wykonanego obowiązku i zadowolenia z osiągniętych efektów. Pokazaliśmy się jako sprawni organizatorzy, skuteczni negocjatorzy i dobrzy eksperci – dodał. Obejmując przewodnictwo, Polska wyznaczyła cztery priorytetowe tematy dla środowiska: działania na rzecz globalnego zrównoważonego rozwoju w ramach procesu Rio+20, efektywne wykorzystanie zasobów, ochrona różnorodności biologicznej i zmiany klimatu. Udało się m.in. wypracować trudny kompromis i uzgodnić stanowisko negocjacyjne UE na konferencję klimatyczną ONZ (COP 17) w Durbanie. Przyjęto też konkluzje, które były pierwszym politycznym stanowiskiem w ramach przygotowań do procesu Rio+20, mającego na celu odnowienie zobowiązań politycznych w obszarze zrównoważonego rozwoju. Główne efekty konferencji Rio+20 to „mapa drogową w obszarze zielonej gospodarki”, złożona z konkretnych celów i działań na szczeblu międzynarodowym, a także pakiet reform prowadzących do wzmocnienia międzynarodowego zarządzania środowiskiem. Prezydencja zaowocowała również przyjęciem „Planu działań na rzecz Europy efektywnie korzystającej z zasobów”.Stanowi onjeden z elementów przygotowań Unii do transformacji gospodarczej w stronę bardziej zrównoważonej, konkurencyjnej i zielonej gospodarki. Ponadto uzyskano zgodę na, przygotowane przez Polskę konkluzje dotyczące unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej do 2020 r.
Podsumowując osiągnięcia prezydencji, minister Marcin Korolec podkreślił, że ugruntowała ona pozycję Polski w UE i pogłębiła naszą integrację europejską. Rozpoczyna się czas pełen wyzwań w obszarze środowiskowym, ale w nowy rok należy wkroczyć ze świadomością osiągnięcia podczas prezydencji bardzo ważnych celów.
Dotacje na innowacje
W ramach programu „Horyzont 2020" przedsiębiorstwa mogą otrzymać miliardy na badania.
Komisja Europejska przedstawiła pakiet na rzecz rozwoju badań naukowych, innowacji i konkurencyjności w Europie. Program o nazwie „Horyzont 2020” realizowany będzie w latach 2014-2020, a jego budżet ma wynosić 80 mld euro. Ta pierwsza tego typu inicjatywa dotyczyć będzie przede wszystkim przekształcania odkryć naukowych w innowacyjne produkty i usługi. Fundusze programu zostaną przeznaczone na trzy główne cele: wspiercie czołowej pozycji UE w nauce (24,6 mld euro), zapewnienie europejskim przedsiębiorcom wiodącej pozycji w zakresie innowacji przemysłowych, (17,9 mld euro) oraz istotne dla Europejczyków sprawy, dotyczące m.in. ekologicznej gospodarki, efektywnej energii, zrównoważonego transportu, działań w dziedzinie klimatu oraz efektywnej gospodarki zasobami i surowcami (31,7 mld euro). Wniosek Komisji zostanie omówiony przez Radę i Parlament Europejski, a jego przyjęcie ma nastąpić do końca 2013 r.
Analizator emisji CO2 z hałd
Śląscy naukowcy stworzyli przyrząd do pomiaru emisji CO2 z kopalnianych hałd, w których gromadzone są powęglowe odpady.
Wynalazek powstał w ramach projektu COOL’s – „System zarządzania likwidacją emisji CO2 ze zwałowisk odpadów powęglowych”. Umożliwia on dokonywanie pomiaru wielkości emisji punktowej, a następnie bilansowanie wypływu CO2 z hałd w obrębie obszarów, gdzie mogło dojść do samozagrzania lub samozapłonu materiału zgromadzonego na zwałowiskach odpadów powęglowych. Tego typu rozwiązanie może pomóc przy podejmowaniu właściwych decyzji i działań technologicznych, zapobiegających lub likwidujących emisję gazów do środowiska. Projekt realizowany jest przez naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa i Politechniki Śląskiej w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka“, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.
Laury za ekoprzedsiębiorczość
Dwa polskie przedsiębiorstwa dbające o środowisko będą się w tym roku ubiegać o europejskie nagrody.
Podczas spotkania, które odbyło się 9 grudnia ub.r. w siedzibie PKPP Lewiatan, kapituła konkursu „Biznes dla Środowiska” nagrodziła dwie firmy. Pierwsza z nich – Wapeco –otrzymała nominację za projekt zastosowania innowacyjnego w skali globalnej młyna elektromagnetycznego w budownictwie komunikacyjnym i infrastrukturalnym. Z kolei firmę Tauron Wytwarzanie – Oddział Elektrownia Jaworzno III nagrodzono za inicjatywę budowy osadnika żużla. Oba projekty wyróżniono w kategorii „Proces”, w której najważniejszym kryterium jest efektywne wykorzystanie zasobów przez zastosowanie innowacyjnej technologii, mającej pozytywny wpływ na aspekty środowiskowe, a także co najmniej neutralne oddziaływanie na aspekty ekonomiczne i społeczne. Nagrodzony aktywator magnetyczny firmy Wapeco wnosi wiele korzyści w porównaniu do technologii, stosowanych obecnie w procesie produkcyjnym modyfikacji popiołów lotnych, pochodzących ze spalania węgla brunatnego. Wpływa m.in. na znaczne zmniejszenie energochłonności procesu produkcji, spadek emisji CO2 i ograniczenie emisji hałasu. Z kolei nagrodę, którą otrzymała firma Tauron Wytwarzanie przyznano za uruchomienie osadnika żużla, dzięki któremu zaprzestano magazynować odpady na składowisku tej elektrowni. Zmniejszyło to o 30% zużycie wody na cele przemysłowe, dzięki czemu spadła ilość ścieków technologicznych kierowanych do oczyszczenia. Realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia konkurencyjności elektrowni, wpłynęła pozytywnie na poprawę stanu środowiska oraz na podniesienie standardu życia mieszkańców regionu.
Koordynatorem europejskiego konkursu na poziomie krajowym jest Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, a partner przedsięwzięcia to PKPP Lewiatan oraz Lider Polskiej Ekologii. Udział w konkursie zapewnia korzyści związane z możliwością wejścia na nowe rynki, pozyskanie międzynarodowych partnerów oraz wpływa na zwiększenie rozpoznawalności firmy. Zwycięzców na arenie międzynarodowej Komisja Europejska ogłosi w maju br. w Brukseli, podczas dwunastej edycji konferencji „Green Week”, poświęconej europejskiej polityce środowiskowej.
Drugie życie świetlówek
Ekologiczno-ekonomiczny projekt ponownego wykorzystania świetlówek ze starych lodówek na piwo to pomysł trzech pracowników Kompanii Piwowarskiej. Inicjatywa powstała w ramach wewnętrznego, skierowanego do pracowników firmy, projektu pt. „Złoto dla najlepszych w dystrybucji”. Jego zasady polegały na zgłaszaniu rozwiązań służących do udoskonalania wyników pracy. Następnie były one wdrażane przez pracowników i poddawane ocenie managerów logistyki pod kątem przynoszonych dla firmy korzyści. – Program „Złoto dla najlepszych w dystrybucji” winien stymulować pracowników Kompanii Piwowarskiej do stałego doskonalenia swoich umiejętności oraz efektów pracy na każdym etapie i stanowisku pracy, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na korzyści dla klientów oraz oddziaływanie firmy na otoczenie i środowisko naturalne – powiedział Konrad Czebreszuk, dyrektor ds. logistyki w Kompanii Piwowarskiej. W ramach tej inicjatywy, która zostanie wdrożona w skali kraju, będzie prowadzony odzysk sprawnych świetlówek ze zlikwidowanych i wycofywanych z rynku lodówek oraz regałów. Pozyskane w ten sposób świetlówki trafią ponownie do obiegu. Kompania Piwowarska wykorzysta je w remontowanych lodówkach lub wymieni na rynku. Rozwiązanie to, poza aspektem gospodarności, powoduje oszczędności finansowe. Przyczyni się także do ochrony środowiska przez zmniejszenie ilości niebezpiecznych odpadów, a ponadto zostanie spełniony jeden z dziesięciu priorytetów zrównoważonego rozwoju firmy. – W Kompani Piwowarskiej realizowana jest polityka proekologiczna, dlatego też nowe pomysły dotyczące rozwoju zielonej logistyki rodzą się w bardzo naturalny sposób. Takie projekty przynoszą korzyści zarówno finansowe, jak i ekologiczne. Jestem przekonany, że w przyszłości uda nam się wdrożyć jeszcze kilka innych pomysłów, a płynące z nich korzyści będą podobne. Dbajmy o środowisko naturalne, bo to nasz największy skarb – powiedział Mariusz Trzciński, jeden z pomysłodawców projektu.
Na podstawie strony internetowej www.mos.gov.pl oraz informacji prasowych nadesłanych do redakcji opracowała Barbara Krawczyk.