Monitoring ustawy
Prezes UMiRM powołał Radę ds. monitorowania zasad i warunków zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Jej zadaniem jest identyfikacja trudności występujących przy realizacji zapisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz wypracowanie kierunków niezbędnych zmian w obowiązujących przepisach, chodzi o analizę ustawy pod kątem zasadności jej nowelizacji. Jeżeli wprowadzenie nowelizacji okaże się zasadne Rada ma przygotować jej projekt. W skład Rady weszli: Eugenia Koblak-Kalińska (Ministerstwo Środowiska), Jerzy Jankowski (Krajowa Rada Spółdzielcza), Józef Wiśniewski (Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”), Lilianna Mikołajczak (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji), Krzysztof Tymoszuk (Związek Miast Polskich), Alicja Zielińska (Ministerstwo Finansów), Elżbieta Szyszko i Jolanta Kolasińska (Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast) oraz Jerzy Siegień (Ministerstwo Infrastruktury). Przewodniczącym Rady został profesor Marek Roman (Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych).

Przemysłowych nie wolno rozcieńczać
29 sierpnia weszło w życie Rozporządzenie ministra infrastruktury z 20 lipca br. w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do kanalizacji (DzU Nr 129, poz. 1108). W rozporządzeniu zostały określone m.in. obowiązki związane z ochroną wód i urządzeń kanalizacyjnych należące do przedsiębiorstw przemysłowych odprowadzających ścieki. Rozporządzenie wyznacza także warunki, jakie muszą spełniać ścieki, aby nie stanowiły zagrożenia dla personelu obsługującego urządzenia kanalizacyjne oraz dla środowiska. Określone zostały także standardy jakości ścieków przemysłowych wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych. Przepisy zawarte w rozporządzeniu zakazują również rozcieńczania ścieków przemysłowych wodą. Omawiany akt uwzględnia wymagania i obowiązki, jakie na kraje członkowskie UE nakłada dyrektywa dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/WE) oraz dyrektywa w sprawie zanieczyszczeń spowodowanych przez niektóre niebezpieczne substancje odprowadzane do środowiska wodnego (76/464/WE).

Dla gospodarki odpadami
Polska Grupa Gospodarki Odpadami, której zadaniem jest wdrażanie i rozwijanie opracowanych przez polską naukę technologii unieszkodliwiania i wykorzystania odpadów przemysłowych, powołała Radę Naukową. Ma ona sprawić, że kontakt PGGO z instytucjami naukowymi będzie bardziej efektywny. W skład Rady weszli: doc. dr inż. Jerzy Duda, dyrektor Instytutu Mineralnych Materiałów Budowlanych w Opolu, prof. dr hab. Marek Górski, kierownik Zakładu Prawa Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, dr Jan Jerzmański, wykładowca prawa ochrony środowiska na Uniwersytecie w Opolu oraz prof. dr hab. inż. Janusz Wandrasz, kierownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W najbliższym czasie Rada zajmie się analizą prawa dotyczącego składowania i wykorzystania odpadów przemysłowych. Jednym z ważniejszych zadań będzie opracowanie projektu Polskiej Normy dotyczącej paliw, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. paliw alternatywnych.

Pieniądze w kotłownię i sieć
MVV EPS Polska zmodernizuje i będzie eksploatować system ciepłowniczy w mieście Reszel. Na system ten składa się centralna kotłownia gazowa i sieć cieplna o łącznej długości 4 km. Nakłady inwestycyjne wyniosą 3,5 mln zł. Spółka MVV EPS Polska zawarła z Urzędem Miasta Reszla umowę na dostawę ciepła do szkół, przedszkoli, spółdzielni mieszkaniowych i administracji domów mieszkalnych przez okres 25 lat. Reszel położony jest w północno-wschodniej części kraju i liczy ok. 15 tys. mieszkańców. Natomiast firma, z którą miasto podpisało umowę na dostawę ciepła, to spółka-córka niemieckiego przedsiębiorstwa komunalnego MVV Energie AG z Mannheim, które oferuje usługi dla sektora ciepłowniczego.



Zespół od ścieków
Premier powołał Międzyresortowy Zespół ds. Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Jego przewodniczącym jest minister środowiska. Realizacja krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych (który ma zostać zatwierdzony przez Radę Ministrów do 31 grudnia 2003 r.) wymaga współpracy m.in. resortów finansów, infrastruktury i środowiska. Stąd pomysł na powołanie Zespołu.

Rząd i ekoprogram
Na posiedzeniu 17 września br. Rada Ministrów zatwierdziła program „Ekologiczny rozwój kraju”, który jest integralną częścią strategii gospodarczej rządu. W dokumencie czytamy m.in., że dotrzymanie polskich zobowiązań wynikających z integracji z Unią Europejską w latach 2002 –2015 będzie nas kosztować 120 – 150 mld zł.

Tytuł dla COŚ
Na początku września ogłoszone zostały wyniki konkursu „Modernizacja Roku 2001”. Organizatorem szóstej edycji były Targi Pomorskie oraz Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków. W kategorii „Obiekty Ochrony Środowiska” uhonorowano Centralną Oczyszczalnię Ścieków w Koziegłowach (obsługuje Poznań). Wyróżniono m.in. wykonanie instalacji chroniących atmosferę przed zanieczyszczeniem.

Ochrona powietrza
Opublikowane zostało Rozporządzenie ministra środowiska z 5 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać programy ochrony powietrza (DzU Nr 115 poz. 1003 z 24 lipca 2002 r.). Rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Dziewiąte sprzątanie
Od 20 do 22 września br. trwała akcja „Sprzątanie świata”. Tegoroczna, dziewiąta już edycja, odbywała się pod hasłem „Recykling – to się nam opłaca!”. Akcja spotkała się z szerokim odzewem, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Wsparło ją też wiele firm, w tym komunalnych, które odpady wywoziły za darmo. Szkoda tylko, że o czystości środowiska przypominamy sobie tak rzadko.

Wielkie przejęcie
Jak podaje prasa Rethmann przejmuje polskie spółki grupy Lobbe. Dotychczas w Polsce pod szyldem Rethmann działało 13 firm zajmujących się m.in. oczyszczaniem miast i wywozem odpadów. Teraz będzie ich dwa razy tyle. Aby przejęcie stało się faktem potrzebna jest jeszcze zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kolumnę przygotował Piotr Strzyżyński