Informator
Żółte i czerwone
Klub PO zgłosił 22 stycznia br. w Sejmie poprawki do projektu nowelizacji Prawa energetycznego, przedłużające do końca 2018 r. system wsparcia dla instalacji energetycznych pracujących w kogeneracji (żółte i czerwone certyfikaty).
Certyfikat nr 1
W wyniku przeprowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki przetargu Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) otrzymały świadectwo efektywności energetycznej, czyli tzw. biały certyfikat. PSE, pomimo braku obowiązku przedstawiania do umorzenia świadectw efektywności energetycznej, skorzystały z możliwości, jakie daje art. 16 ust. 3 pkt 3 ustawy o efektywności energetycznej i wzięły udział w przetargu. Doceniono zadanie zrealizowane w ramach prowadzonego w PSE Programu Poprawy Efektywności Energetycznej Spółki, polegające na wymianie transformatorów mocy na jednostki o większej sprawności i niższym własnym zapotrzebowaniu na energię. Bardziej efektywne transformatory wpływają na redukcję emisji gazów cieplarnianych i optymalizują starty podczas transformacji.
Same plusy
Firma Stelmet zamontowała w swoim zakładzie produkcji pelet układ kondensacyjny. Celem inwestycji jest odzyskiwanie ciepła ze spalin, które do tej pory były emitowane do atmosfery poprzez system kominowy, oraz dodatkowe ich oczyszczenie, dzięki czemu do powietrza przenika praktycznie sama para wodna. Zastosowanie układu kondensacji zwiększyło produkcję ciepła wynikającą z efektywnego spalania biomasy, a także odzyskano do 40% wody zawartej w spalinach dopływających do układu kondensacji. Skraplanie spalin dodatkowo oczyszcza je z cząstek stałych, które są wyłapywane w postaci szlamu i odfiltrowywane z kondensatu przez system oczyszczania.
628 instalacji solarnych
W Urzędzie Miejskim w Bychawie 9 stycznia br. została zawarta umowa z firmą NOVUM Centrum Techniki Grzewczej i Sanitarnej z siedzibą w Krośnie na zaprojektowanie i montaż instalacji solarnych na terenie gmin: Bychawa, Bełżyce i Zakrzew. Zadanie realizowane jest w ramach projektu ?Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych w trosce o środowisko naturalne na terenie gmin Bełżyce, Bychawa i Zakrzew w Powiecie Lubelskim?, finansowanego z RPO WL w ramach umowy partnerskiej zawartej pomiędzy gm. Bychawa, gm. Zakrzew i powiatem lubelskim.
Projekt obejmuje wykonanie 628 instalacji na budynkach prywatnych, w tym 400 na terenie gm. Bychawa. Instalacje zostaną także zainstalowane na budynkach: Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bychawie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. mjra H. Dobrzańskiego ?Hubala? w Bychawie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bychawie oraz Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej.
W styczniu br. rozpoczęły się prace projektowe.
Łącząc Europę
W pierwszym półroczu 2014 r. Komisja Europejska opublikuje zaproszenie do składania wniosków o przyznanie dotacji ze środków alokowanych w ramach nowego instrumentu ?Łącząc Europę? (ang. Connecting Europe Facility ? CEF). Wnioski będzie można składać przez trzy miesiące. Kwota dostępna w 2014 r. to 366 mln euro. Wsparcie z CEF mogą uzyskać tylko te projekty, które posiadają status projektu wspólnego zainteresowania (ang. List od projects of common interest ? PCI). Priorytetem na lata 2014-2015 będzie usuwanie energetycznej izolacji, wyeliminowanie tzw. wąskich gardeł oraz ukończenie budowy wewnętrznego rynku energii. Takie inicjatywy będą premiowane przez Komisję Europejską. Nowy instrument ?Łącząc Europę? dla energii zastąpi program TEN-E (jego budżet wynosił 155 mln euro w latach 2007-2013).
Konin dotowany
W siedzibie NFOŚiGW w Warszawie podpisano umowę na dotację w kwocie ponad 8 mln zł dla spółki Geotermia Konin na wykonanie otworu geotermalnego do głębokości ok. 2400 m na wyspie Pociejewo w Koninie. Otwór ma zostać ukończony do końca 2015 r. Inwestycja zapoczątkuje prace nad budową ciepłowni geotermalnej oraz basenów termalnych.
IRENA promuje OZE
Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki, po IV posiedzeniu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), które odbyło się 18 i 19 stycznia br. w Abu Zabi, poinformowała, że Polska przystąpiła do inicjatywy ?Global Atlas?. ? Umożliwia ona scharakteryzowanie potencjałów państw i regionów w zakresie poszczególnych technologii OZE oraz przedstawienie tych danych w postaci ogólnodostępnej internetowej aplikacji. W projekt ten zaangażowało się już 65 państw z całego świata ? wyjaśniła. ? Uruchomiliśmy inicjatywę ?Costing Alliance?, dzięki której Agencja będzie mogła przygotowywać precyzyjne analizy dla przedsiębiorców z sektora OZE, wzbogacone o rzeczywiste dane nt. kosztów realizowanych projektów ? powiedziała.
W posiedzeniu uczestniczyli ministrowie oraz przedstawiciele ponad 150 państw, a także reprezentanci 120 organizacji.
Świadomi odbiorcy
W Urzędzie Regulacji Energetyki powstał ?Zbiór praw konsumenta energii elektrycznej?. Kolejny dokument prezentujący prawa konsumentów paliw gazowych znajduje się w fazie finalizacji. Publikacja zawiera praktyczne informacje dotyczące zarówno praw odbiorców, jak również funkcjonowania rynku oraz sprzedaży i dostaw energii elektrycznej, a także porusza kwestię prawa do wyboru sprzedawcy. Dokument wskazuje ponadto najważniejsze komponenty zawieranych przez odbiorców umów.
Uprawnienia przyznane
Komisja Europejska uznała polski plan, zakładający przeznaczenie 404,6 mln uprawnień do emisji CO2 na modernizację sektora energii elektrycznej, za zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa. Plan inwestycyjny obejmuje ponad 340 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 28 mld euro (119 mld zł). Inwestycje te będą częściowo finansowane poprzez przydzielenie bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Komisja stwierdziła, że wyasygnowane środki zostaną wykorzystane na unowocześnienie infrastruktury produkcyjnej, zróżnicowanie koszyka energetycznego lub budowę nowych instalacji. Przyczyni się to do liberalizacji rynków energii, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia bezpieczeństwa dostaw, co jest zgodne z celami UE oraz nie zakłóca nadmiernie konkurencji na rynku wewnętrznym.
Zalecenia ws. łupków
Komisja Europejska 22 stycznia br. przedstawiła rekomendacje dla krajów członkowskich dotyczące poszukiwania i wydobycia gazu z łupków w UE. KE określiła minimalne standardy, jakie powinny być spełnione przy stosowaniu metody szczelinowania hydraulicznego. Zaleca się też ostrożną ocenę wpływu poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego na środowisko, zapewnienie szczelności odwiertów i stosowanie przy nich najlepszych praktyk. Komisja wymaga sprawdzania jakości lokalnej wody, powietrza i gleby przed rozpoczęciem szczelinowania w celu monitorowania wszelkich zmian i przeciwdziałania pojawiającym się zagrożeniom. Kraje członkowskie powinny wdrożyć rekomendacje KE w ciągu sześciu miesięcy od ich publikacji, a od grudnia informować Komisję co roku o zastosowanych środkach.
NIK o łupkach
Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania administracji publicznej oraz przedsiębiorców, podejmowane w związku z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż gazu łupkowego w Polsce. W okresie objętym kontrolą działalność poszukiwawczo-rozpoznawczą złóż gazu z łupków prowadzono w oparciu o 113 koncesji, obejmujących blisko 30% terytorium Polski.
NIK twierdzi, że ze znacznym opóźnieniem prowadzono rozpoczęte w 2011 r. prace związane z tworzeniem i nowelizacją prawa dotyczącego poszukiwania oraz wydobywania węglowodorów, a także opracowania przepisów w zakresie opodatkowania kontrolowanej działalności. Ministerstwo Środowiska (MŚ) nie potrafiło tak zorganizować prac resortu, aby zadania deklarowane jako priorytetowe były realizowane adekwatnie do ich rzeczywistego znaczenia dla państwa. Niewystarczający był nadzór ministra środowiska, PIG-PIB i Wyższego Urzędu Górniczego nad podległymi jednostkami oraz komórkami organizacyjnymi w zakresie zagadnień związanych z poszukiwaniem i (lub) rozpoznawaniem złóż gazu łupkowego. Nie wszyscy przedsiębiorcy rzetelnie wykonywali zadania i obowiązki wynikające z udzielonych im koncesji.
Na podstawie: www.pse-operator.pl, www.tge.pl, www.stelmet.com, www.bychawa.pl, www.pois.gov.pl, www.mg.gov.pl, www.ure.gov.pl, www.fos.wroc.pl, www.ec.europa.eu, www.cire.pl, www.nik.gov.pl oraz materiałów prasowych opracowała Magdalena Lipiecka. |