Projekt wykorzystania wód geotermalnych w Kole

Na terenie powiatu kolskiego woj. wielkopolskie zlokalizowane zostały warstwy wód geotermalnych, pochodzące z ery mezozoicznej - okresu jury i kredy („Atlas zasobów energii geotermalnej" prof. W. Górecki). Lokalizacja tych wód została poprzedzona wykonaniem szeregu odwiertów badawczych. Przypuszczenia związane z ich występowaniem potwierdziły się. Wody te zalegają na głębokości 2200-2500 m, we wnętrzu litosfery. Miąższość warstw wodonośnych jest zróżnicowana - w przypadku utworów geologicznych dolnej jury wynosi 75 m, a kompleksu piaskowcowego kredy dolnej 140 m. Wody pochodzące z poziomu dolnej kredy są bardziej atrakcyjne gospodarczo i mogą być wykorzystane zarówno do celów grzewczych, jak i użytkowych.
Pobrana do analizy woda z próbnego otworu wiertniczego w miejscowości Zawadki pozwoliła określić temperaturę i skład chemiczny wydobytej solanki. Temperatura została ustalona w przedziale 80oC-85oC, a stopień mineralizacji na poziomie 95-100 g/dm3.
Władze Koła, mając potwierdzone informacje co do ilości i jakości wód geotermalnych, przystąpiły do realizacji programu wykorzystania ciepła wody geotermalnej i zastąpienia nim dotychczasowej produkcji ciepła na bazie kotłowni miejskiej opalanej miałem węglowym. Warunkiem realizacji ambitnego przedsięwzięcia jest pełne wykorzystanie ciepła z „geotermy". Proponow...