Informator
Najnowocześniejszy kompaktor w Gdańsku
12 grudnia 2002 r. w Gdańsku przy udziale prezydenta miasta Gdańska, przedstawicieli Zakładu Utylizacyjnego, zaproszonych gości oraz dostawcy firmy FULL Maszyny Budowlane został przekazany do użytku największy kompaktor w Polsce. Jest to kompaktor BC 972 RB, który waży 45 t. Jak twierdzą producenci maszyny, firma BOMAG, to najnowocześniejsze urządzenie tego typu oferowane na rynkach światowych. Zastosowanie tak ciężkiego kopaktora w porównaniu do dotychczas stosowanych kompaktorów pozwoli na dwukrotne przedłużenie czasu eksploatacji składowiska w Gdańsku, co było głównym powodem dokonania zakupu przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku-Szadółkach (obszerną relację z imprezy oraz pełną prezentację maszyny przedstawimy w jednym z kolejnych wydań “Przeglądu Komunalnego”).
Zadłużona stolica
NIK przeprowadził kontrolę warszawskich gmin pod względem legalności, rzetelności i gospodarności w zaciąganiu zobowiązań finansowych z tytułu kredytów i pożyczek w okresie od 31 grudnia 1999 do 30 czerwca 2002 r. Stwierdzono, że poziom zadłużenia nie przekroczył poziomu ustalonego w ustawie o finansach publicznych (60% dochodów) i nie stanowi obecnie zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki finansowej kontrolowanych gmin. Izba zwraca jednak uwagę na szybkie tempo wzrostu zadłużenia tych gmin (104% w stosunku do 2001 r.) oraz wzrost kosztów obsługi długu w kontrolowanym okresie. Może to wg NIK, przy utrzymaniu wysokiego tempa wzrostu wielkości długu w następnych latach, spowodować trudności w jego spłacie. 30 czerwca 2002 r. najwyższy wskaźnik zadłużenia miało m. st. Warszawa oraz gmina Białołęka. Nie miały natomiast długów Ursynów, Wilanów i Włochy. Zaciągane kredyty i pożyczki przeznaczone były na inwestycje, których najwyższy udział w wydatkach budżetowych miał powiat warszawski i gminy Bielany oraz Ursus.
Nagrody ministra infrastruktury
13 grudnia 2002 r. w Zamku Królewskim w Warszawie 47 raz wręczono nagrody ministra infrastruktury za wybitne osiągnięcia twórcze i naukowe w dziedzinie architektury, budownictwa, planowania przestrzennego, urbanistyki, geodezji i kartografii. Nagrody wręczał podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast prof. Marek Bryx oraz przewodniczący Komisji Nagród prof. Adam Pawłowski. Do konkursu zgłoszono 50 wniosków, z których dwa nagrodzono nagrodą I stopnia, sześć – II i sześć III stopnia. Wśród nagrodzonych znalazło się 10 wniosków z dziedziny architektury, 1 z budownictwa i inżynierii, 2 z planowania przestrzennego i urbanistyki oraz 1 z geodezji i kartografii. Są to projekty nowych i modernizowanych budynków użyteczności publicznej (edukacji, mieszkalnictwa, gospodarki), opracowania z zakresu planowania przestrzennego i urbanistyki, nowe technologie i techniki budowlane oraz geodezyjne i kartograficzne zastosowane w praktyce.
Prosto i antykorupcyjnie
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych. Wprowadzone nowości mają przeciwdziałać korupcji poprzez zapewnienie pełnego dostępu do dokumentacji. Będzie to szczególnie ważne przy zamówieniach, których wartość przekracza 30 tys. euro, gdyż nie ma tam środków odwoławczych. Nie będzie także możliwości uzupełnienia złożonych dokumentów. Ostatnim novum jest przyznanie prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych prawa wyznaczenia kilku arbitrów oceniających w procesie odwoławczym, co ma zapewnić odpowiedni poziom podejmowanych decyzji. Projekt zakłada także ułatwienie przedsiębiorcom udziału w rynku zamówień, m.in. poprzez udzielanie zamówień pomiędzy spółkami powstałymi wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstw. Wprowadzone zmiany mają uprościć i odbiurokratyzować system, m.in. poprzez skreślenie przepisu o tzw. agregowaniu zamówień. Proponuje się także utratę wadium przez oferenta uchylającego się od składania wymaganych oświadczeń.
Grupa Energetyczna Enea
W lipcu 2002 r. minister skarbu podjął decyzję o utworzeniu tzw. Grupy Zachodniej P-5 i połączeniu pięciu spółek dystrybucyjnych z Poznania, Szczecina, Bydgoszczy, Gorzowa i Zielonej Góry. Liderem Grupy została, największa w tym gronie, Energetyka Poznańska S.A. Miesiąc później zarządy ww. firm podpisały “Porozumienie w sprawie wspólnego zorganizowania i przeprowadzenia oraz finansowania programu restrukturyzacji i konsolidacji spółek dystrybucyjnych Grupy Zachodniej”, a już w październiku podpisano Plan Połączenia. 21 grudnia Enea S.A. zorganizowała w Poznaniu konferencję prasową z udziałem Wiesława Kaczmarka, ministra skarbu oraz Zarządu Grupy, której tematem była strategia konsolidacji, restrukturyzacji i prywatyzacji sektora energetycznego na przykładzie Grupy Zachodniej. Enea będzie ewoluowała w kierunku firmy multienergetycznej i multimedialnej. Celem gospodarczym Grupy będzie oferowanie usług związanych z dostawą nośników energii, w tym przede wszystkim prądu i gazu, usług telekomunikacyjnych, internetowych oraz innych usług infrastrukturalnych.
Nowa ekopolityka
Rada Ministrów zaakceptowała “Politykę ekologiczną państwa na lata 2003-2006 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2007-2010”. Przyjmuje się w niej, że najważniejszymi problemami dla zdrowia publicznego są obecnie: zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego, jakość wody do picia, zanieczyszczenia chemiczne gleby i wód gruntowych, odpady komunalne i przemysłowe oraz hałas i środowisko mieszkaniowe. Dlatego realizacja polityki ekologicznej powinna doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa ekologicznego społeczeństwa. Uznano, że podstawowym warunkiem skutecznej realizacji polityki ekologicznej państwa jest respektowanie zasady zrównoważonego rozwoju w strategiach i politykach poszczególnych dziedzin gospodarowania. Aby ten cel osiągnąć potrzebna będzie modyfikacja istniejącego systemu instrumentów ekonomicznych dotyczących ochrony środowiska. Szacuje się bowiem, iż realizacja polityki ekologicznej państwa w latach 2003-2010 będzie kosztować około 140 mld zł. Oznacza to, że roczne nakłady na ekologię powinny wynieść średnio 17,8 mld zł. Z tej kwoty aż 17,5 mld rocznie będą kosztować przedsięwzięcia inwestycyjne.
Odpadowe konsultacje
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych uruchomiła punkt konsultacyjny dla samorządów, który będzie udzielał wsparcia w przygotowywaniu planów gospodarki odpadami. Konsultacje będą świadczone nieodpłatnie, tylko w przypadku konieczności dojazdu trzeba będzie pokryć jego koszty.
Podwodne opłaty
Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wysokości opłat rocznych za oddanie w użytkowanie gruntów pokrytych wodami. Stawki opłat zróżnicowano w zależności od rodzaju działalności, na potrzeby której oddawane są w użytkowanie grunty pokryte wodami, stanowiące własność Skarbu Państwa. Najwyższe stawki dotyczą m.in. gruntów wykorzystywanych dla potrzeb energetyki wodnej oraz rekreacji.
Rozdane nagrody
10 nagród po 5 tys. złotych przyznano w konkursie organizowanym przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Celem konkursu, będącego częścią programu “Przyroda w mieście”, było wsparcie działań organizacji ekologicznych na rzecz ochrony przyrody, głównie na terenach miejskich. Ważnym kryterium oceny była współpraca z urzędem miasta, gminy lub powiatu.
Pieniądze na drogi
Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowych zasad ustalania i trybu przekazywania części drogowej subwencji ogólnej dla powiatów, miast na prawach powiatów i województw.
Zdrowiej bo ciszej
11-13 grudnia 2002 r. w Poznaniu odbyła się I Międzynarodowa Konferencja “Ochrona przed Hałasem – Wyzwanie XXI Wieku”. W referatach niemieckich, holenderskich i polskich przedstawicieli nauki, administracji i służby zdrowia przedstawione zostały prawne aspekty problemu, metody zapobiegania hałasowi w Holandii oraz skutki oddziaływania hałasu na człowieka.
Wodna regulacja
Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie śródlądowych wód powierzchniowych lub ich części stanowiących własność publiczną. Będzie można dzięki temu jednoznacznie wskazać organy odpowiedzialne w imieniu Skarbu Państwa za wykonywanie ustawowych obowiązków w odniesieniu do cieków i jezior. Wody zostały podzielone na trzy grupy, za które odpowiedzialność spoczywa na różnych organach.
Kilka w jednej
18 grudnia 2002 r. podczas posiedzenia Sejmu Czesław Śleziak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska powiedział, że zostały zapoczątkowane prace nad jedną ustawą, która miałaby być pewnego rodzaju kodyfikacją wszystkich ustaw odpadowych, tak, żeby całym systemem gospodarki odpadowej w Polsce nie trzeba było kierować za pomocą kilku odrębnych ustaw.
Manewry zaakceptowane
Rada Ministrów zaakceptowała Raport z ćwiczeń “WODA 2002”, które odbyły się w dniach 21-22 października 2002 r. Istotą ćwiczenia było przeprowadzenie symulacji powodzi na terenie południowo zachodnich województw i ocena funkcjonowania administracji i służb w warunkach klęski powodzi. Przebieg ćwiczeń wskazał, że przygotowanie administracji, służb i instytucji jest systematycznie doskonalone.
Jednak z referendum
Sejm przyjął senackie poprawki do tzw. ustawy czyszczącej (Ustawa z dnia 19 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw). W tekście ustawy skierowanej do podpisu prezydenta nie ma kontrowersyjnego zapisu dotyczącego możliwości przejęcia przez gminę obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie utrzymania porządku w drodze uchwały rady gminy.
Nieakceptowany projekt
Rada Ministrów określiła swoje stanowisko wobec poselskiego projektu nowelizacji Prawa ochrony środowiska, który ma na celu m.in. promowanie gazu ziemnego jako paliwa do napędu samochodów. W projekcie przewidziano np. ulgi w podatkach i opłatach lokalnych dla przedsiębiorstw transportowych wykorzystujących gaz ziemny. W swoim stanowisku RM proponuje nie popierać projektu.
Informacje zebrali i opracowali:
Agnieszka Dąbrowska i Piotr Strzyżyński
12 grudnia 2002 r. w Gdańsku przy udziale prezydenta miasta Gdańska, przedstawicieli Zakładu Utylizacyjnego, zaproszonych gości oraz dostawcy firmy FULL Maszyny Budowlane został przekazany do użytku największy kompaktor w Polsce. Jest to kompaktor BC 972 RB, który waży 45 t. Jak twierdzą producenci maszyny, firma BOMAG, to najnowocześniejsze urządzenie tego typu oferowane na rynkach światowych. Zastosowanie tak ciężkiego kopaktora w porównaniu do dotychczas stosowanych kompaktorów pozwoli na dwukrotne przedłużenie czasu eksploatacji składowiska w Gdańsku, co było głównym powodem dokonania zakupu przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku-Szadółkach (obszerną relację z imprezy oraz pełną prezentację maszyny przedstawimy w jednym z kolejnych wydań “Przeglądu Komunalnego”).
Zadłużona stolica
NIK przeprowadził kontrolę warszawskich gmin pod względem legalności, rzetelności i gospodarności w zaciąganiu zobowiązań finansowych z tytułu kredytów i pożyczek w okresie od 31 grudnia 1999 do 30 czerwca 2002 r. Stwierdzono, że poziom zadłużenia nie przekroczył poziomu ustalonego w ustawie o finansach publicznych (60% dochodów) i nie stanowi obecnie zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki finansowej kontrolowanych gmin. Izba zwraca jednak uwagę na szybkie tempo wzrostu zadłużenia tych gmin (104% w stosunku do 2001 r.) oraz wzrost kosztów obsługi długu w kontrolowanym okresie. Może to wg NIK, przy utrzymaniu wysokiego tempa wzrostu wielkości długu w następnych latach, spowodować trudności w jego spłacie. 30 czerwca 2002 r. najwyższy wskaźnik zadłużenia miało m. st. Warszawa oraz gmina Białołęka. Nie miały natomiast długów Ursynów, Wilanów i Włochy. Zaciągane kredyty i pożyczki przeznaczone były na inwestycje, których najwyższy udział w wydatkach budżetowych miał powiat warszawski i gminy Bielany oraz Ursus.
Nagrody ministra infrastruktury
13 grudnia 2002 r. w Zamku Królewskim w Warszawie 47 raz wręczono nagrody ministra infrastruktury za wybitne osiągnięcia twórcze i naukowe w dziedzinie architektury, budownictwa, planowania przestrzennego, urbanistyki, geodezji i kartografii. Nagrody wręczał podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast prof. Marek Bryx oraz przewodniczący Komisji Nagród prof. Adam Pawłowski. Do konkursu zgłoszono 50 wniosków, z których dwa nagrodzono nagrodą I stopnia, sześć – II i sześć III stopnia. Wśród nagrodzonych znalazło się 10 wniosków z dziedziny architektury, 1 z budownictwa i inżynierii, 2 z planowania przestrzennego i urbanistyki oraz 1 z geodezji i kartografii. Są to projekty nowych i modernizowanych budynków użyteczności publicznej (edukacji, mieszkalnictwa, gospodarki), opracowania z zakresu planowania przestrzennego i urbanistyki, nowe technologie i techniki budowlane oraz geodezyjne i kartograficzne zastosowane w praktyce.
Prosto i antykorupcyjnie
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych. Wprowadzone nowości mają przeciwdziałać korupcji poprzez zapewnienie pełnego dostępu do dokumentacji. Będzie to szczególnie ważne przy zamówieniach, których wartość przekracza 30 tys. euro, gdyż nie ma tam środków odwoławczych. Nie będzie także możliwości uzupełnienia złożonych dokumentów. Ostatnim novum jest przyznanie prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych prawa wyznaczenia kilku arbitrów oceniających w procesie odwoławczym, co ma zapewnić odpowiedni poziom podejmowanych decyzji. Projekt zakłada także ułatwienie przedsiębiorcom udziału w rynku zamówień, m.in. poprzez udzielanie zamówień pomiędzy spółkami powstałymi wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstw. Wprowadzone zmiany mają uprościć i odbiurokratyzować system, m.in. poprzez skreślenie przepisu o tzw. agregowaniu zamówień. Proponuje się także utratę wadium przez oferenta uchylającego się od składania wymaganych oświadczeń.
Grupa Energetyczna Enea
W lipcu 2002 r. minister skarbu podjął decyzję o utworzeniu tzw. Grupy Zachodniej P-5 i połączeniu pięciu spółek dystrybucyjnych z Poznania, Szczecina, Bydgoszczy, Gorzowa i Zielonej Góry. Liderem Grupy została, największa w tym gronie, Energetyka Poznańska S.A. Miesiąc później zarządy ww. firm podpisały “Porozumienie w sprawie wspólnego zorganizowania i przeprowadzenia oraz finansowania programu restrukturyzacji i konsolidacji spółek dystrybucyjnych Grupy Zachodniej”, a już w październiku podpisano Plan Połączenia. 21 grudnia Enea S.A. zorganizowała w Poznaniu konferencję prasową z udziałem Wiesława Kaczmarka, ministra skarbu oraz Zarządu Grupy, której tematem była strategia konsolidacji, restrukturyzacji i prywatyzacji sektora energetycznego na przykładzie Grupy Zachodniej. Enea będzie ewoluowała w kierunku firmy multienergetycznej i multimedialnej. Celem gospodarczym Grupy będzie oferowanie usług związanych z dostawą nośników energii, w tym przede wszystkim prądu i gazu, usług telekomunikacyjnych, internetowych oraz innych usług infrastrukturalnych.
Nowa ekopolityka
Rada Ministrów zaakceptowała “Politykę ekologiczną państwa na lata 2003-2006 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2007-2010”. Przyjmuje się w niej, że najważniejszymi problemami dla zdrowia publicznego są obecnie: zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego, jakość wody do picia, zanieczyszczenia chemiczne gleby i wód gruntowych, odpady komunalne i przemysłowe oraz hałas i środowisko mieszkaniowe. Dlatego realizacja polityki ekologicznej powinna doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa ekologicznego społeczeństwa. Uznano, że podstawowym warunkiem skutecznej realizacji polityki ekologicznej państwa jest respektowanie zasady zrównoważonego rozwoju w strategiach i politykach poszczególnych dziedzin gospodarowania. Aby ten cel osiągnąć potrzebna będzie modyfikacja istniejącego systemu instrumentów ekonomicznych dotyczących ochrony środowiska. Szacuje się bowiem, iż realizacja polityki ekologicznej państwa w latach 2003-2010 będzie kosztować około 140 mld zł. Oznacza to, że roczne nakłady na ekologię powinny wynieść średnio 17,8 mld zł. Z tej kwoty aż 17,5 mld rocznie będą kosztować przedsięwzięcia inwestycyjne.
Odpadowe konsultacje
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych uruchomiła punkt konsultacyjny dla samorządów, który będzie udzielał wsparcia w przygotowywaniu planów gospodarki odpadami. Konsultacje będą świadczone nieodpłatnie, tylko w przypadku konieczności dojazdu trzeba będzie pokryć jego koszty.
Podwodne opłaty
Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wysokości opłat rocznych za oddanie w użytkowanie gruntów pokrytych wodami. Stawki opłat zróżnicowano w zależności od rodzaju działalności, na potrzeby której oddawane są w użytkowanie grunty pokryte wodami, stanowiące własność Skarbu Państwa. Najwyższe stawki dotyczą m.in. gruntów wykorzystywanych dla potrzeb energetyki wodnej oraz rekreacji.
Rozdane nagrody
10 nagród po 5 tys. złotych przyznano w konkursie organizowanym przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Celem konkursu, będącego częścią programu “Przyroda w mieście”, było wsparcie działań organizacji ekologicznych na rzecz ochrony przyrody, głównie na terenach miejskich. Ważnym kryterium oceny była współpraca z urzędem miasta, gminy lub powiatu.
Pieniądze na drogi
Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowych zasad ustalania i trybu przekazywania części drogowej subwencji ogólnej dla powiatów, miast na prawach powiatów i województw.
Zdrowiej bo ciszej
11-13 grudnia 2002 r. w Poznaniu odbyła się I Międzynarodowa Konferencja “Ochrona przed Hałasem – Wyzwanie XXI Wieku”. W referatach niemieckich, holenderskich i polskich przedstawicieli nauki, administracji i służby zdrowia przedstawione zostały prawne aspekty problemu, metody zapobiegania hałasowi w Holandii oraz skutki oddziaływania hałasu na człowieka.
Wodna regulacja
Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie śródlądowych wód powierzchniowych lub ich części stanowiących własność publiczną. Będzie można dzięki temu jednoznacznie wskazać organy odpowiedzialne w imieniu Skarbu Państwa za wykonywanie ustawowych obowiązków w odniesieniu do cieków i jezior. Wody zostały podzielone na trzy grupy, za które odpowiedzialność spoczywa na różnych organach.
Kilka w jednej
18 grudnia 2002 r. podczas posiedzenia Sejmu Czesław Śleziak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska powiedział, że zostały zapoczątkowane prace nad jedną ustawą, która miałaby być pewnego rodzaju kodyfikacją wszystkich ustaw odpadowych, tak, żeby całym systemem gospodarki odpadowej w Polsce nie trzeba było kierować za pomocą kilku odrębnych ustaw.
Manewry zaakceptowane
Rada Ministrów zaakceptowała Raport z ćwiczeń “WODA 2002”, które odbyły się w dniach 21-22 października 2002 r. Istotą ćwiczenia było przeprowadzenie symulacji powodzi na terenie południowo zachodnich województw i ocena funkcjonowania administracji i służb w warunkach klęski powodzi. Przebieg ćwiczeń wskazał, że przygotowanie administracji, służb i instytucji jest systematycznie doskonalone.
Jednak z referendum
Sejm przyjął senackie poprawki do tzw. ustawy czyszczącej (Ustawa z dnia 19 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw). W tekście ustawy skierowanej do podpisu prezydenta nie ma kontrowersyjnego zapisu dotyczącego możliwości przejęcia przez gminę obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie utrzymania porządku w drodze uchwały rady gminy.
Nieakceptowany projekt
Rada Ministrów określiła swoje stanowisko wobec poselskiego projektu nowelizacji Prawa ochrony środowiska, który ma na celu m.in. promowanie gazu ziemnego jako paliwa do napędu samochodów. W projekcie przewidziano np. ulgi w podatkach i opłatach lokalnych dla przedsiębiorstw transportowych wykorzystujących gaz ziemny. W swoim stanowisku RM proponuje nie popierać projektu.
Informacje zebrali i opracowali:
Agnieszka Dąbrowska i Piotr Strzyżyński