Personalia
Po ponad dwuletniej przerwie na stanowisko prezesa Banku Ochrony Środowiska wrócił Józef Kozioł. Na stanowiska wiceprezesów powołano Wiesława Żółtkowskiego (dotychczasowego dyrektora departamentu kredytowego Citibanku) oraz Jerzego Markiewicza (wieloletniego pracownika Pekao SA). Pierwszym zastępcą prezesa został Piotr Wiesiołek.

Zielone rolnictwo
W Gliwicach, dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej i Koalicji Czystego Bałtyku, powstał Pozarządowy Ośrodek Informacyjny o Rolnictwie Ekologicznym. Będzie on dysponował informacjami na temat producentów żywności ekologicznej, katalogami gospodarstw agroturystycznych, aktów prawnych dotyczących ochrony środowiska i rolnictwa oraz programów pomocowych Unii Europejskiej.

Opublikowane
W Dzienniku Ustaw nr 18 z 6 marca br. opublikowano Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 29 stycznia w sprawie rodzajów odpadów innych niż niebezpieczne oraz rodzajów instalacji i urządzeń, w których dopuszcza się ich termiczne przekształcanie. Rozporządzenie obowiązuje od 21 marca.

10 lat i ISO
Zakład Utylizacji Opadów z Gorzowa Wielkopolskiego został pod koniec marca uhonorowany Certyfikatem Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i Środowiskiem ISO 9002 oraz ISO 14001. Wręczenie certyfikatu zbiegło się z 10-leciem istnienia firmy.

Tarnobrzeski zakład
Przedsiębiorstwo Termicznej Utylizacji Odpadów “Ra–Tar” w Tarnobrzegu chce wybudować zakład utylizacji odpadów komunalnych i przemysłowych. W swojej działalności nie przewiduje unieszkodliwiania odpadów toksycznych i niebezpiecznych. Obecnie kończy się etap zdobywania potrzebnych zezwoleń.
(ad)

TEW i jakość
Certyfikaty jakości EN ISO 9001:2000 na początku kwietnia wręczone zostaną grupie firm TEW Tönsmeier. Jako gość honorowy udział w uroczystości zapowiedział Krzysztof Zaręba Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
(ps)


Wojewódzkie ISO
26 marca br. Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze został wręczony certyfikat ISO 9001:2000. Wyróżnienie to wiąże się z wykonaniem zaleceń, które przede wszystkim mają usprawnić pracę Funduszu. Wszystko robione jest z myślą o kliencie, którego zadowolenie jest stawiane na pierwszym miejscu. W praktyce sprowadza się to do opracowania systemu zarządzania, który precyzuje istotne dla prawidłowego funkcjonowania Funduszu procesy, procedury i instrukcje. Podzielono także uprawnienia i odpowiedzialność za realizację prowadzonych działań oraz zapewniono zasoby niezbędne do realizacji i monitorowania tych procesów. Realizowana w Funduszu polityka jakości polega przede wszystkim na informowaniu potencjalnych klientów o kryteriach i zasadach dofinansowania zadań, dokładnym, terminowym i zgodnym z ustanowionymi procedurami rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie, uwzględnieniu w możliwie najszerszym zakresie potrzeb i oczekiwań klientów.
(ad)

Gdańska wizyta
Podczas pobytu w Gdańsku minister środowiska, Stanisław Żelichowski, prowadził rozmowy na temat współpracy między Ministerstwem Ochrony Środowiska a przedsiębiorcami. Współpraca powinna odbywać się na kilku płaszczyznach, minister proponuje między innymi powołanie Rady Programowej Środowiska, która ma być forum konsultacji i wymiany informacji o konkretnych projektach. Chce także stworzyć listę renomowanych polskich firm proponowanych do realizacji inwestycji związanych z ochroną środowiska. W trakcie spotkania poruszono także temat pomocy rządowej przy finansowaniu inwestycji związanych z ochroną środowiska. Minister przeznaczy prawie 57 mln. zł z pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na usuwanie skutków powodzi w rejonie Żuław, Gdańska i Słupska. Pieniędzmi na ten cel oraz na modernizację infrastruktury będzie dysponował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Inwestują w wiatraki
Niemiecka firma Okovest z Oldenburga inwestuje w siłownie wiatrowe w gminie Radziejów (kujawsko-pomorskie). Wiatraki mają być zlokalizowane w miejscowości Broniewek, na gruntach o powierzchni około 3000 m2, należących do gminy. Teren pod inwestycję firma wydzierżawiła na 25 lat. Inwestycja na być przeprowadzona w dwóch etapach. W pierwszym mają zostać postawione trzy wiatraki o wysokości 30-40 m oraz elektrownie wiatrowe typu AN Bonus 150/30 kW. Docelowo inwestor planuje zlokalizować w Broniewku 30 wiatraków o wysokości dochodzącej nawet do 90 m. Aktualnie prowadzone są badania geotechniczne gruntu. Trwają także negocjacje z zakładem energetycznym, dotyczące sprzedaży energii produkowanej przez elektrownię wiatrową do sieci. Firma trafiła na przychylność władz – rada gminy podjęła już m.in. uchwałę o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod inwestycję.

Ekodonosiciel
Gmina Kunów znalazła niecodzienny sposób na zaangażowanie mieszkańców w ochronę środowiska. Aby skutecznie walczyć z nielegalnymi wysypiskami śmieci władze ogłosiły w prasie, że będą nagradzać osoby, które wskażą wywożących odpady “na dziko”. Aby “zdobyć” nagrodę trzeba przekazać udokumentowaną informację o nielegalnej wywózce. W trwającej od marca akcji nagrodą jest sprzęt gospodarstwa domowego. Dzięki inicjatywie gmina otrzymała już informacje o lokalizacji wielu nielegalnych wysypisk, jednak do tej pory nie złapała żadnego z winowajców. Głównym celem władz jest przekonanie mieszkańców, którzy zaśmiecają, że wspólnie można skuteczniej dbać o porządek w gminie. Władze gminy stosują także bardziej tradycyjne sposoby gospodarowania odpadami. Przekazały właścicielom posesji pojemniki do segregacji odpadów, a w ostatnim czasie zamontowały 30 nowych koszy ulicznych na terenie miasta.

Kolumnę przygotowała Anna Tórz