Gospodarska wizyta
Minister środowiska w ramach wizyt wojewódzkich odwiedził także Wielkopolskę, a dokładniej Poznań. Z samorządowcami rozmawiał o wykorzystywaniu środków unijnych na ochronę środowiska. Główną przeszkodę w ich pozyskiwaniu minister widzi w jakości przygotowywanych wniosków. Inny problem to skala inwestycji, w najbliższych latach na pomoc z ISPA mogą liczyć tylko duże miasta lub związki komunalne. Jednak już dziś trzeba się przygotowywać do „obsługi” środków z tzw. funduszy spójności. Służyć temu ma spore grono ekspertów, którzy, jak zapowiedział minister Żelichowski, już na wiosnę trafią do każdego powiatu. Mają pomagać w przygotowaniu wniosków, a następnie w zarządzaniu środkami. Inny pomysł ministra to sprzątanie lasów. Program taki przygotuje oraz sfinansuje Ministerstwo Środowiska wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Socjalnej. Ruszyć ma on na przełomie marca i kwietnia. W akcji mają być zatrudnieni głównie absolwenci szkół leśnych, około 2000 osób.
(ts)

Chronić przez Internet
Zespół Szerzenia Świadomości Społecznej, działający w ramach projektu „Ochrona Środowiska na Terenach Wiejskich”, realizowanego przez NFOŚiGW, ogłosił w listopadzie 2001 r. konkurs pod nazwą: „www.chronię.środowisko.pl”, adresowany do szkół rolniczych. Zadanie polegało na stworzeniu witryny internetowej poświęconej ochronie środowiska na wsi. Do konkursu zgłaszały się kilkuosobowe drużyny ze szkół o profilu rolniczym. Jury oceniało prace pod względem: pomysłowości, przejrzystości i łatwości korzystania ze stron, szybkości ładowania się elementów do pamięci komputera i merytorycznej zawartości stron. Nagrodami głównymi w konkursie były komputery, programy multimedialne, albumy, książki dla szkół oraz pakiet edukacyjno-szkoleniowy dla nauczycieli. Zwycięzcą w konkursie, do którego zgłosiło się 58 szkół rolniczych z całej Polski, została drużyna z Zespołu Szkół Rolniczych w Jabłoniu.

Zamiast składowisk
W Łężycach powstanie nowoczesny Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, który zastąpi dwa obecnie działające składowiska. Jego budowa przebiegać będzie w dwóch etapach. Zakończenie pierwszego etapu planowane jest na 2003 r. W związku z przyznaniem dotacji z ISPA inwestor zobowiązany jest ogłosić przetargi międzynarodowe na wszelkie prace. W wyniku uruchomienia zakładu redukcja ilości składowanych odpadów wyniesie 50%. Działalność zakładu będzie obejmować odzysk surowców wtórnych, odzysk i wykorzystanie biogazu ze starego wysypiska, demontaż mebli, sprzętu RTV i AGD, produkcję kompostu z liści, trawy i gałęzi oraz kruszywa budowlanego z gruzu. Zakład będzie funkcjonować w oparciu o szereg wzajemnie powiązanych ze sobą linii sortowniczych, demontażowych i kompostujących. Odpady niebezpieczne będą zbierane i w odpowiedniej ilości transportowane do specjalistycznych firm.

Zagospodarowanie przestrzenne
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę realizacji zadań w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Kontrola wykazała, że nastąpiła znaczna poprawa w zakresie sporządzania przez gminy studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Odsetek gmin, które uchwaliły studium, wzrósł do około 82% (w 1998 r. 24%). Zwiększyła się także do 7,7% powierzchnia gmin objęta zmianami planów lub nowymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Niestety, w wielu gminach obowiązujące plany zawierały nieprawidłowości. Na przykład w 22% gmin stwierdzono, że plany nie uwzględniały wymagań przepisów szczególnych w zakresie ochrony środowiska, przyrody, lasów oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych, a w 8% nie opracowano i nie dołączono prognozy skutków wpływu ustaleń planu na środowisko przyrodnicze.


NIK o majątku
Kontrola realizacji przez JST dochodów z majątku wykazała liczne nieprawidłowości. Najczęstsze zarzuty dotyczyły nierzetelnego prowadzenia inwentaryzacji posiadanych nieruchomości, nie ujmowania części majątku w ewidencji księgowej oraz braku planu wykorzystania nieruchomości. NIK stwierdziła także częste naruszenie procedur przy odpłatnym zbywaniu i udostępnianiu nieruchomości.

Normy
Ukazało się Rozporządzenie Ministra Infrastruktury (DzU Nr 8, poz. 70) z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody. Na podstawie art. 27 ust. 3 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ustalone zostały przeciętne normy zużycia wody dla poszczególnych odbiorców usług, stanowiące podstawę ustalania ilości pobranej wody w razie braku wodomierza głównego.

Spalarnia
Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne udostępni teren pod budowę Zakładu Plazmowej Utylizacji Odpadów. Spalarnia odpadów medycznych i niebezpiecznych powstanie w oparciu o technologię amerykańskiej firmy U.S. Trade and Development Agency. Obecnie opracowywane jest studium wykonalności projektu, zawierające analizę techniczną, finansową i środowiskową. Wstępne warunki realizacji inwestycji powinny być określone do końca roku.

Opłaty
Krotoszyńskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wprowadziło zmiany w zasadach naliczania opłat za wywóz śmieci. Mieszkańcy nie będą już płacić za m3 wywiezionych odpadów, ale za każdy ich kilogram. Takie działanie jest konsekwencją wprowadzonych na początku roku nowych zasad naliczania opłat. Jak zapewnia PGKiM, ceny za wywóz nie powinny wzrosnąć, będzie jednak doliczana do nich opłata z tytułu deponowania odpadów na składowiskach.

Biopaliwa
W gminie Puchaczów, po pierwszych tegorocznych zbiorach rzepaku, rozpocznie się produkcja biopaliwa. Inwestycja jest w całości finansowana z budżetu gminy, w którym zarezerwowano na ten cel 100 tys. złotych. Biopaliwo, którego wielkość produkcji wyniesie 3 tysiące ton rocznie, będzie na początku wykorzystywane przez urządzenia znajdujące się w urzędzie gminy. Zakłada się jednak również możliwość współpracy z kontrahentami i sprzedaży biopaliwa.

Kolumnę przygotowała Anna Tórz