Znikną odpady
Krakowska hałda odpadów poprodukcyjnych oddziału Mittal Steel Poland (dawna Huta im. Tadeusza Sendzimira) jest największym tego typu składowiskiem w Europie Środkowej. Powierzchnię 160 ha zajmują składowiska żużli wielkopiecowych, żużli stalowniczych oraz odpadów poprodukcyjnych. Jak poinformowała Anna Banaś, prezes firmy Slag Recycling, zajmującej się eksploatacją hałdy, szacunkowo do przetworzenia pozostało jeszcze ponad 10 mln ton zgromadzonych przez kilkadziesiąt lat odpadów oraz po ok. 500 tys. ton odpadów, dostarczanych w ciągu roku w wyniku produkcji prowadzonej przez krakowską hutę. Firma zajmuje się tylko przerobem odpadów żużlowych. Po sześciu latach przerobiono ponad 11 mln ton odpadów, a w zeszłym roku sprzedano 1,8 mln ton wyrobów, wytworzonych z surowca zgromadzonego na hałdzie. Slag Recycling produkuje z odpadów kruszywa sztuczne oraz grysy wykorzystywane przede wszystkim przy budowie dróg i autostrad, centrów handlowych i parkingów, a także dostarcza złom do największych hut w Polsce.
Według planów, po wyeksploatowaniu krakowskiej hałdy na jej miejscu powstanie profesjonalne składowisko odpadów poprzemysłowych, pochodzących z krakowskiej huty i spółek zależnych. Składowisko odpowiedzialne będzie za pełny recykling wszystkich odpadów stałych, takich jak gruzy, betony czy ceramika. Tymczasem firma Slag Recycling – przy obecnej koniunkturze – będzie eksploatowała obecną hałdę jeszcze przez około pięć lat.

Więcej czasu
Od 5 kwietnia br. obowiązuje dyrektywa 2005/20/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 9 marca 2005 r. zmieniająca dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz. Urz. UE L 070). Dyrektywa ta przewiduje, że do końca 2014 r. Polska ma czas na dostosowanie się do niektórych wymogów recyklingu i odzysku. Dotyczy to m.in. masy opakowań ze szkła, papieru i tektury, z plastiku oraz drewna, jakie trzeba poddać recyklingowi. Państwa „starej” UE mają natomiast czas tylko do końca 2008 r. Wchodząca w życie dyrektywa przewiduje jednak, że do 9 września 2006 r. trzeba wprowadzić przepisy (ustawowe, wykonawcze i administracyjne) ją wykonujące.

Gmina zdecyduje
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Według rządu, nowa regulacja może wpłynąć na wzrost dochodów sektora publicznego w związku z możliwością podjęcia przez radę gminy uchwały o zorganizowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Gmina będzie miała możliwość ustalenia stawek opłat obciążających wytwórców odpadów komunalnych oraz częstotliwość i terminy ich ponoszenia. Opłaty te będą dochodem gminnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Prawo w pigułce
Na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska można znaleźć spis wszystkich aktów prawnych obowiązujących w Polsce w zakresie gospodarki odpadami (stan na dzień 31 marca 2005 r.). Wykaz ten zawiera zarówno prawodawstwo unijne, obowiązujące w naszym kraju od momentu wejścia do Unii Europejskiej, jak i listę nowych polskich aktów prawnych, tzn. wchodzących w życie po 30 września 2001 r.
Ministerstwo opublikowało też katalog dotychczasowych przepisów, związanych z gospodarką odpadami, które zachowały moc (tj. weszły w życie przed 1 października 2001 r.) oraz tych, które straciły ważność po 30 września 2001 r., a przed 1 maja 2004 r. Spis obejmuje ponadto wykaz aktów prawnych, które utraciły moc po przystąpieniu Polski do UE oraz przepisów obowiązujących i projektów prawnych związanych z gospodarką odpadami w Unii.

NEC zasadzi drzewa
Firma NEC, producent komputerów i jeden ze światowych liderów działań na rzecz ich recyklingu, rozpoczęła w Japonii kolejną edycję swojego programu ekologicznego. W tym roku firma będzie skupować stare komputery swojej produkcji, a po dokonaniu niezbędnych reperacji ponownie wprowadzać je na rynek. W zamian za każdego zgłoszonego do akcji peceta NEC ufunduje drzewo. Akcja potrwa do 15 lipca. Firma spodziewa się, że w programie weźmie udział od 20 do 30 tys. komputerów – tyle też zostanie zasadzonych drzew. Sadzonki eukaliptusów i akacji mają pojawić się na Wyspie Kangurów, położonej u południowych wybrzeży Australii. Akcja ma na celu nie tylko recykling sprzedanych już maszyn, ale też zrekompensowanie środowisku negatywnych wpływów, jakie mogła mieć ich produkcja. W ciągu swojego życia każde drzewo absorbuje ok. 500 kg dwutlenku węgla – pięciokrotnie więcej niż trafia do atmosfery podczas wytwarzania komputera. Firma znana jest m.in. z wykorzystania w swoich komputerach specjalnego, przyjaznego dla środowiska tworzywa sztucznego. Od wielu lat NEC prowadzi również działania, mające na celu obudzenie świadomości ekologicznej wśród użytkowników.

Czysty zysk
Uczniowie z Gminnego Centrum Edukacyjnego w Igołomi (woj. małopolskie) zbierają puszki po napojach, plastikowe butelki, folię i makulaturę. Uczą się w ten sposób dbać o środowisko. Dzięki temu nie tylko jest czyściej w mieście, ale również uczniowie zarabiają na zgromadzonych i sprzedanych puszkach. W ubiegłym roku udało się sprzedać 130 kg aluminiowego złomu, za który otrzymano ponad 400 zł.

Międzygminny konkurs
W ramach edukacji ekologicznej Związek Gmin Regionu Płockiego od dwóch lat organizuje na terenie Płocka konkurs „Segreguj odpady”, skierowany do placówek oświatowych. Celem konkursu jest pogłębienie i usystematyzowanie wiedzy na temat sposobów gospodarowania odpadami, zainteresowanie młodzieży problemami lokalnymi oraz kształtowanie codziennych zachowań w domu i szkole.
We wrześniu ub.r. ZGRP po raz pierwszy wdrożył konkurs również na terenie pozostałych 13 gmin członkowskich. Trwał on do końca roku, a łącznie brało w nim udział 39 szkół. Zebrano ponad 53 t odpadów opakowaniowych (5,6 t plastiku i metalu, 26,2 t makulatury, 21,4 t szkła, 514 kg odpadów niebezpiecznych – baterii). Niekwestionowanym laureatem tego konkursu była Szkoła Podstawowa w Zdziarze Wielkim, która zwyciężyła w kategorii zbiórki szkła, makulatury oraz plastików i metali. W zbiórce baterii triumfowała Szkoła Podstawowa w Wyszynie. Zwycięskie placówki otrzymały zestawy komputerowe, wszyscy uczestnicy zestawy edukacyjne (foliogramy) z zakresu gospodarki odpadami. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Z początkiem lutego br. na terenie gmin rozpoczęto kolejną edycję konkursu, w której biorą udział 43 placówki oświatowe. Uroczyste podsumowanie planowane jest w grudniu.

Dziecięca wyobraźnia
Przedszkolaki z Rakowa oraz najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ćmińsku to laureaci konkursu plastycznego „Co robimy z odpadami”, zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach. Od 15 do 31 marca br. w budynku starostwa odbył się wernisaż prac nadesłanych na konkurs przez 19 przedszkoli i 10 podstawówek. Podczas wystawy zwycięzcy odebrali nagrody: komputer, radiomagnetofony oraz artykuły biurowe. Konkurs zorganizowano w ramach Programu edukacji ekologicznej na lata 2004-2005, który jest finansowany ze środków Powiatowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Kolumnę opracowała: Katarzyna Terek