Odnawialne źródła energii w Senacie
– Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest polską racją stanu – powiedział Mariusz-Orion Jędrysek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, podczas konferencji „Odnawialne źródła energii – szanse i bariery”, zorganizowanej 16 maja br. przez Komisję Gospodarki Narodowej oraz Komisję Rolnictwa i Ochrony Środowiska pod patronatem wicemarszałka Senatu RP, Krzysztofa Putry. Do sali w Senacie przyjechało ok. 150 osób, pragnących poznać stanowiska zaproszonych przedstawicieli trzech Ministerstw: Środowiska, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki w sprawie wykorzystania OZE, propozycji korzystniejszych uregulowań prawnych oraz możliwości finansowania inwestycji w OZE.
W konferencji wzięli udział m.in. Bogdan Borysewicz, marszałek Senatu, Krzysztof Putra, wicemarszałek Senatu, Marek Waszkowiak, przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Jerzy Chróścikowski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Dwaj ostatni w swoich wystąpieniach podkreślali znaczenie dla Polski i świata wykorzystania odnawialnych zasobów energii. Światowe zapotrzebowanie na energię sięga 20 mld MWh, a odnawialne zasoby energii wykorzystywane są tylko w 18%.
Referaty kierunkowe wygłosili kolejno przedstawiciele ministerstw. Mariusz-Orion Jędrysek, podsekretarz stanu w MŚ, ustosunkował się do wykorzystania OZE w aspekcie ochrony środowiska. Racjonalne wykorzystanie OZE jest, jego zdaniem, jednym z istotnych elementów zrównoważonego rozwoju państwa, a wzrost udziału „zielonej energii” w bilansie paliwowo-energetycznym przyniesie korzyści zarówno ekologiczne, jak i gospodarcze oraz społeczne. Z kolei Marek Zagórski, sekretarz stanu w MRiRW, skoncentrował się na sprawie biopaliw, obowiązujących aktach prawnych w tej sprawie oraz możliwości wykorzystania surowców rolniczych na cele energetyczne. Natomiast Tomasz Wilczak, podsekretarz stanu w MG, mówił m in. o mechanizmach wsparcia zapisanych w ustawie Prawo energetyczne oraz ich ocenie. Dzięki temu wsparciu w 2005 r. energia elektryczna wytworzona w OZE osiągnęła zadowalający poziom 3,5% udziału w energii sprzedanej odbiorcom końcowym.
Przedstawiciele resortów mówili o stanie obecnym i możliwościach wykorzystania OZE, zabrakło jednak konkretnych zapowiedzi i dyskusji z praktykami, aby ich wykorzystanie nabrało przyspieszenia. Uczestnicy konferencji w kuluarach wyrażali nadzieję, że nabierze ona charakteru cyklicznego i będzie stałą okazją do wyrażania swych uwag na temat barier, na jakie napotyka się w wykorzystywaniu OZE, a także postulatów i wniosków.
(uw)



Parafie stawiają na OZE
Parafie, w poszukiwaniu oszczędności, coraz częściej decydują się na instalacje systemów ogrzewania, które wykorzystują naturalne źródła energii, najczęściej są to pompy ciepła. Obecnie na terenie miasta Radom takim systemem grzewczym, zasilane są cztery Kościoły. Zakup pompy do ogrzania świątyni to wydatek rzędu od 20 do 40 tys. zł. Do tego należy doliczyć także koszty związane z wykonaniem wykopów oraz położeniem instalacji w ziemi i pod posadzką świątyni. Jako pierwszy w Radomiu ciepło z wnętrza Ziemi zaczął wykorzystywać kościół św. Pawła Apostoła. Natomiast kolektory słoneczne często montuje się na dachach domów parafialnych, czyli tam, gdzie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Takim przykładem może być dom parafialny, w którym mieści się przedszkole im. Matki Laury Meozzi w Katowicach, gdzie zamontowano 25 kolektorów.
(sp)