WEEE w Szwecji
W Szwecji przyjęto nowe zasady wdrażania dyrektywy WEEE, które przygotowano we współpracy z samorządami gminnymi i firmą El-Kretsen (spółką założoną przez Związek Handlu Artykułami Elektrycznymi i Elektronicznymi). Według nowych zasad gminy są odpowiedzialne za zorganizowanie systemu zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych, natomiast obowiązek usuwania tych odpadów z punktów zbiórki jest przerzucony na producentów sprzętu. Gminy mogą także obciążyć producentów specjalną opłatą za organizowanie zbiórki. Z systemu wyłączony jest jedynie zużyty sprzęt zostawiony w sklepie przy zakupie nowego.

Sprzątanie po sąsiadach
Rząd czeski wyznaczył władzom niemieckim termin na usunięcie z północnej części Czech kilkuset tysięcy ton nielegalnie wwiezionych odpadów. Czesi zapowiedzieli, że jeśli władze niemieckie nie przystąpią do usunięcia śmieci, zrobią to sami, a kosztami obciążą Niemcy.

Austriackie odpady w Czechach
Od momentu akcesji Czech do UE ogromnie wzrosła liczba nielegalnie wwiezionych do tego kraju odpadów z Austrii. Przed przystąpieniem Republiki Czeskiej do Unii Austriacy wwozili tam nielegalnie głównie odpady przemysłowe. Od kiedy proceder ten został obłożony wysokimi karami, „poprzestano” na odpadach domowych. Na pograniczu czesko-austriackim pasażerowie samochodów opróżniają swoje bagażniki ze śmieci, które pozostawiają w przydrożnych rowach lub lasach. Jest to poważny problem dla gmin czeskich, które są zobowiązane do zbierania i usuwania odpadów. Śmieci austriackie są rozpoznawane po etykietach znajdujących się na opakowaniach.

Eksport złomu
Indie wprowadziły nowe prawo regulujące import złomu. Wszyscy potencjalni eksporterzy odpadów metalowych do Indii muszą być zarejestrowani w Dyrekcji Generalnej Handlu Międzynarodowego. Obecnie tylko te firmy, które uzyskają specjalny numer rejestracyjny, nadany przez ten urząd, mogą dokonywać eksportu złomu metalowego do Indii. Nowe przepisy obowiązują od początku kwietnia br.

Telefony na przemiał
10 ton telefonów komórkowych (ok. 50 tys. sztuk), które wytwarzały zbyt wysokie promieniowanie elektromagnetyczne, przeznaczono w Moskwie na przemiał. Rzecznik rosyjskiego MSW poinformował, że telefony te wyprodukowano w Chinach, Brazylii i Singapurze. Zdaniem rosyjskich ekspertów, ponad dwukrotnie przekraczają one dopuszczalne natężenie promieniowania elektromagnetycznego.

Dyrektywa recyklingu baterii
Dyrektywa dotycząca budowy systemu zbiórki i recyklingu zużytych baterii zostanie przyjęta w UE do końca 2008 r. Jest to efekt kompromisu, jaki osiągnięto na początku maja br. pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą Europy i Komisją Pojednawczą. Ustalono, że poziom odzysku baterii do 2012 r. wyniesie 25%, a do 2016 r. – 45%. Parlament Europejski dążył do tego, aby poziom odzysku baterii niezawierających kadm i ołów wynosił 55%, jednak osiągnięto kompromisowe 50%. Wyznaczono także poziom recykling baterii zawierających kadm (na 75%) oraz ołów (na 65%).
Dyrektywa powstaje w oparciu o zasady zawarte w dyrektywie WEEE i obarcza producentów baterii obowiązkiem prowadzenia zbiórki i recykling tych materiałów. Producenci będą musieli również dołączać do baterii etykietę informującą o jej mocy. Obecnie tylko sześć krajów UE ma zorganizowany system zbiórki i recyklingu baterii.
W UE każdego roku zużywa się ok. 800 tys. ton baterii samochodowych, 190 tys. ton baterii przemysłowych oraz 160 tys. ton baterii przenośnych, wykorzystywanych w gospodarstwach domowych.

Ważna definicja
Koalicja na rzecz recyklingu w krajach UE, zrzeszająca czołowe europejskie organizacje zajmujące się recyklingiem, wyraziła swoje zaniepokojenie brakiem działań ze strony Komisji Europejskiej w kierunku ustanowienia właściwych, sprzyjających recyklingowi uregulowań prawnych. Podstawowe kwestie, np. definicja recyklingu, wciąż pozostają nieuregulowane. Koalicja wzywa do zgłoszenia poprawki do dyrektywy odpadowej, w której z recyklingu włączono by odzysk energii w wyniku spalania odpadów, a także procesy spalania, podczas których dochodzi do produkcji paliwa z odpadów.

Belgijski „Zielony punkt”
Belgijska organizacja „Zielony punkt” – Fost Plus odzyskała w 2005 r. 90% z 721 tys. ton wszystkich odpadów opakowaniowych, jakie członkowie tej organizacji skierowali na rynek. W przeliczeniu na dochody powstałe ze sprzedaży posortowanych materiałów wartość odzysku wyniesie 24 mln euro. Składka licencyjna, płacona przez członków organizacji, wynosi w sumie 83 mln euro, co w przeliczeniu na mieszkańca daje 8 euro.

Recykling smarów i olejów
Pilotażowa fabryka recyklingu smarów i użytych olejów powstaje w Niemczech przy wsparciu funduszy UE. Program LIFE wsparł ten projekt kwotą 1,6 mln euro. Przewiduje się, że z 1,3 tony zużytych olejów i smarów będzie można uzyskać 1 tonę olejów. Całkowity koszt budowy fabryki wyniesie 13 mln euro. Ta forma recyklingu przynosi ogromne korzyści dla środowiska, ponieważ opiera się na technologii, w której wyekstrahowane substancje wykorzystuje się do ogrzewania, a rozpuszczalniki są odzyskiwane.

Na podstawie ISWA, EUWID Recycling and Waste Management, Edie News, Waste Management World, www.wnp.pl przygotowała Alicja Kostecka