Weto Komisji Europejskiej
Po ponad pięciu latach pracy nad dyrektywą o odpadach biodegradowalnych Komisja Europejska zdecydowała, że nie ma potrzeby przyjmowania oddzielnej dyrektywy na ten temat. W tej kwestii, na poziomie europejskim, zostaną uregulowane jedynie standardy co do jakości kompostu oraz produkujących go urządzeń. Wzbudziło to niepokój organizacji zrzeszających przedstawicieli firm i związków odpadowych. Obawiają się one, czy uda się osiągnąć cele stawiane w dyrektywie odpadowej, a odnoszące się do redukcji strumienia odpadów biodegradowalnych na składowiskach. Komisja jest zdania, że w tym zakresie każdy kraj powinien wypracować własne metody.

Miliony na ekologiczne inwestycje
W ramach programu LIFE – Środowisko 2005 Komisja Europejska zatwierdziła finansowanie 89 projektów inwestycyjnych w 17 państwach. Promują one nowe metody i technologie w ochronie środowiska. Ich łączna wartość sięgać będzie 220 mln euro, z czego Unia zapewni 71 mln euro. Niestety, wśród beneficjentów nie ma Polski.
W tym roku do Komisji wpłynęły 534 wnioski od publicznych i prywatnych organizacji. Na pierwszym miejscu pod względem liczby wybranych projektów (31) oraz przyznanych funduszy UE (27 mln euro, czyli 39% całości funduszy) znalazła się gospodarka odpadami. Drugim co do popularności tematem, obejmującym 22 projekty (17 mln euro), jest minimalizowanie wpływu działalności gospodarczej na środowisko. Niemal jedna piąta współfinansowania UE (14 mln euro) będzie przeznaczona na 17 projektów dotyczących zrównoważonej gospodarki wód gruntowych i powierzchniowych. 12 projektów dotyczących zrównoważonego gospodarowania i planowania przestrzennego podzieli między siebie ok. 9 mln euro. Wreszcie siedem projektów dotyczy ograniczenia oddziaływania na środowisko produktów i usług (5 mln euro).
Program LIFE jest instrumentem finansowym UE, wspierającym rozwój efektywnych i innowacyjnych technologii w zakresie ochrony środowiska w Unii. Program kończy swoją działalność pod koniec 2006 r., jednak Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie nowego programu LIFE+ na lata 2007-2013, z budżetem w wysokości 2,19 mld euro.

Grecja ukarana
Europejski Trybunał Sprawiedliwości ukarał Grecję grzywną za naruszenie ustawodawstwa europejskiego w odniesieniu do dyrektywy odpadowej. Komisja Europejska skierowała przypadek Grecji do Trybunału, ponieważ otrzymywała wiele skarg oraz parlamentarnych zapytań i raportów nt. nielegalnych składowisk odpadów w tym kraju. Zdaniem Komisji Europejskiej, Grecja naruszyła dyrektywę odpadową w zakresie zarządzania odpadami, zobowiązującą przedsiębiorstwa zajmujące się odpadami do posiadania stosownych pozwoleń i dokumentów od krajowych instytucji na unieszkodliwiane odpadów. Skierowanie sprawy do Trybunału nastąpiło po tym, jak wyznaczono Grecji termin dwóch miesięcy na uregulowanie kwestii nielegalnych składowisk. Rząd Grecji nie dopełnił jednakże wszystkich procedur i – co gorsza – przyznał, że w 2004 r. w kraju było 1125 takich nielegalnych obiektów, a proces ich zamykania nie zostanie zakończony wcześniej jak do 2008 r. Grecja jest jedynym krajem UE wezwanym przez Europejski Trybunał do zapłaty grzywny za nieustające naruszanie unijnego prawa od 2000 r. (moment wydania decyzji). Sprawa dotyczyła nielegalnego wysypiska na Krecie.

Prasa nagradza ekobiznes
Europejski Związek Prasy Ekologicznej nominował 10 firm do Europejskiej Nagrody Prasy Ekologicznej za 2005 r. Spośród 65 zgłoszonych firm, w kategorii rozwiązań technologicznych w ochronie środowiska nominację uzyskała m.in. Politechnika Wrocławska za proces eliminujący rtęć przy spalaniu węgla kamiennego w elektrowniach. Nagroda EZPE przyznawana jest corocznie podczas Międzynarodowych Targów Ekologicznych Pollutec, odbywających się na przełomie listopada i grudnia w Paryżu.

Nielegalny transport odpadów
Unia Europejska przeprowadziła inspekcje 17 portów morskich w Europie. W blisko 50% stwierdzono naruszenie dyrektywy o transporcie odpadów. W portach skontrolowano ponad 3 tys. dokumentów oraz dokonano fizycznie kontroli 258 ładunków. Okazało się, że 140 z nich stanowią odpady, z czego 68 to odpady transportowane nielegalnie. Naruszenie dyrektywy o transporcie odpadów stwierdzono w portach Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Holandii.

Brudne hiszpańskie rzeki
Hiszpański Greenpeace przedstawił raport nt. stanu rzek w Hiszpanii. Wynika z niego, że są one bardzo zanieczyszczone i tylko pięć z nich spełnia wymogi Ramowej Dyrektywy Wodnej. Raport wykazuje, że tylko 11% wód powierzchniowych w Hiszpanii spełnia kryteria dyrektywy wodnej, tzn. że wody te zdolne są do samodzielnego oczyszczenia się oraz samoregulacji. Raport konstatuje także, że jedynie 16% wód gruntowych można wykorzystać do nawadniania lub w gospodarstwach domowych. Odpowiedzialnymi za zanieczyszczenia wód powierzchniowych są przemysł i gospodarka komunalna, podczas gdy za zanieczyszczenia zbiorników wodnych odpowiadają rolnictwo i urbanizacja.

Przygotowała Alicja Kostecka
na podstawie „Waste Management World”
http://europa.eu.int/comm/environment/life/project/index.htm, www.euwid-recycling.com
www.kluwer.be
www.euwid-recicling.com
Edie News