Największy offshore

U północno-wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii duńska firma Dong Energy wkrótce zbuduje największa farmę wiatrową na świecie. Turbiny o wysokości 190 metrów oraz mocy 7 MW każda wyprodukują energię elektryczną, która zaspokoi potrzeby miliona gospodarstw domowych. Projekt ma zostać zakończony w 2020 r. Farma o mocy 1,2 GW znajdować się będzie na Morzu Północnym, ok. 121 km od wybrzeża Yorkshire. Podczas budowy pracę znajdzie ok. 2000 osób. Na stałe w ramach obsługi elektrowni zatrudnionych będzie 300 pracowników.

Nowe projekty w Irlandii

Siemens dostarczy turbiny wiatrowe dla dwóch projektów w Irlandii o łącznej mocy 172 MW. Do Parku Wiatrowego Galway (Rosscahill, w hrabstwie Galway) Siemens przetransportuje 36 turbin D3 o sumarycznej mocy 108 MW. Drugie zlecenie obejmuje dostawę 20 turbin typu SWT-3.2-101 o mocy 64 MW na irlandzką farmę Sliabh Bawn w hrabstwie Roscommon. Aż 81 tys. gospodarstw domowych będzie zaopatrywanych w prąd dzięki farmie Galway i ok. 41 tys. dzięki Sliabh Bawn.

12,8 GW w 2015 r.

Z raportu przedstawionego prze Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) wynika, że w 2015 r. w Unii Europejskiej 44% wszystkich nowych instalacji energetycznych powstało w ramach projektów energetyki wiatrowej. Łącznie przyłączono 12,8 GW mocy do sieci, w tym 9766 MW z wiatrowych elektrowni lądowych i 3034 MW z elektrowni offshore. W porównaniu do 2014 r. oznacza to wzrost o 6,3%. Całkowity potencjał energetyki wiatrowej wyniósł 142 GW i pokrył 11,4% zapotrzebowania na energię elektryczną na Starym Kontynencie. EWEA uważa, że OZE stanowiły aż 77% nowych elektrowni w 2015 roku. Inwestycje w nowe lądowe i morskie farmy wiatrowe pochłonęły 26,4 mld euro, co stanowi wzrost o 40% w stosunku do 2014 r.

Najwięcej farm wiatrowych w 2015 r. zamontowali Niemcy ? 6,013 GW, co przyczyniło się do zwiększenia potencjału wiatrowego do 44,94 GW. Drugie miejsce zajęła Polska. Inwestorzy uruchomili farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,266 GW, a potencjał energetyki wiatrowej w Polsce wzrósł na koniec roku do 5,1 GW. W 2014 r. w Polsce powstały elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 444,3 MW. Na trzecim miejscu uplasowała się Francja z wynikiem na poziomie 1,073 GW z nowych instalacji. Całkowity potencjał farm wiatrowych we Francji wzrósł w wyniku tych inwestycji do 10,35 GW.

Megawaty z Sahary

Na początku lutego w pobliżu miasta Ouarzate (Maroko) zakończono budowę elektrowni słonecznej Noor 1 typu CSP (Concentrated Solar Power). Koszt inwestycji oszacowano na 9 mld dol. Moc obiektu wynosi 160 MW. Stanowi on część wielkiego projektu, finalnie mającego generować 580 MW. Noor 1 zmagazynuje energię wystarczającą do zapewnienia zasilania przez trzy godziny po zmroku, natomiast projekty Noor 2 i Noor 3 pozwolą na zgromadzenie energii potrzebnej do zagwarantowania dostaw nawet przez 8 godzin.

Zgodnie z programem rozwoju energetyki słonecznej w Maroku, ogłoszonym w 2010 r., do 2020 r. kraj ten ma zainstalować do 2000 MW, bazując na różnych źródłach solarnych. Strategicznym celem inwestycji ma być uniezależnienie państwa od zewnętrznych dostaw energii.

Lepsze pochłanianie młodych lasów

Naukowcy z Smithsonian Tropical Research Institute dowiedli, że młode lasy pochłaniają aż 11-krotnie więcej CO2 niż stare. Były to jak dotąd największe w historii badania lasów tropikalnych. Lasy wtórne (młode) w przeciwieństwie do starych (lasy pierwotne) rosną szybko, aby zmaksymalizować swój dostęp do światła słonecznego. W ten sposób kumulują duże ilości dwutlenku węgla, który pomaga w procesie fotosyntezy. ? Lasy wtórne mogą odegrać kluczową rolę w sekwestracji dwutlenku węgla i łagodzeniu zmian klimatycznych ? powiedział Daisy Dent ze Smithsonian Tropical Research Institute w Panamie i University of Stirling w Wielkiej Brytanii. ? Badanie to jest reprezentatywne, ponieważ przedstawia dane z wielu miejsc z krainy neotropikalnej ? dodał D. Dent. Naukowcy przebadali ponad 168 000 drzew na terenie ośmiu krajów. Odkrycia opisane w czasopiśmie naukowym ?Nature? sugerują, że lasy rosnące 20 lat są w stanie wychwycić średnio, netto 11 razy więcej niż stare drzewa w Amazonii. Podkreślają jednak, że lepsze pochłanianie przez lasy młode nie oznacza, że stare drzewa należy wycinać.

Przerwa w produkcji

Japoński koncern Panasonic poinformował o wstrzymaniu produkcji ogniw fotowoltaicznych od lutego do października br. Załoga fabryki w Kaizuka w prefekturze Osaka zostanie wysłana na przymusowy urlop.

 

Na podstawie: www.renewableenergyfocus.com, www.ewea.org, www.renewableenergyfocus.com, www.sener.es, www.stri.si.edu opracowała Magdalena Lipiecka.