Wydajny moduł

Spółka aleo solar zaprezentowała nowy moduł monokrystaliczny, który charakteryzuje się wyższą wydajnością niż konwencjonalne moduły fotowoltaiczne. W wyniku połączenia wybranych podzespołów i ogniw solarnych najnowszej technologii moduł o mocy 300 W osiąga stopień sprawności powyżej 18,3%. Szkło frontowe pokryte powłoką antyrefleksyjną oraz przezroczysta folia EVA powodują, że do ogniwa dociera więcej światła. Moduł może być także stosowany w warunkach słabego promieniowania ? przy świetle rozproszonym oraz w godzinach porannych i wieczornych. Wytwarza wtedy tylko ok. 2% prądu mniej niż przy pełnym nasłonecznieniu. W porównaniu z modułami standardowymi o mocy 250 W uzyskuje się ok. 20% mocy więcej na tej samej powierzchni. Dla instalatora oznacza to możliwość montażu mniejszej ilości modułów przy zachowaniu tej samej wydajności, co wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy. Wiosną br. firma wznowiła produkcję pod niemiecko-tajwańskim kierownictwem. Dzięki współpracy możliwa jest praca nad rozwojem oraz optymalizacją technologii produktów. Wydajność produkcji obecnie wynosi 120 MW.

Nowy rekord

Rekord sprawności cienkowarstwowego ogniwa fotowoltaicznego, powstałego w technologii CIGS, osiągnęło Centrum Badań nad Energią Słoneczną i Wodorem ze Stuttgartu (Zentrum für Sonnenenergie- und Wasserstoff-Forschung Baden-Württemberg ? ZSW). Tym samym ZSW poprawiło wynik osiągnięty przez szwedzką firmę Midsummer na początku br. Naukowcy opracowali ponad 40 ogniw fotowoltaicznych o powierzchni 0,5 cm2, których wydajność przekroczyła 21%. Oznacza to, że metoda pozwalająca uzyskać taką skuteczność nadaje się do wytwarzania produktu na większą skalę. Sprawność modułów fotowoltaicznych CIGS, które są obecnie dostępne na rynku, wynosi ok. 15%, jednak, jak zapewniają naukowcy, w ciągu najbliższych lat jest możliwe osiągnięcie 17-19-procentowej wydajności. Ogniwa słoneczne wykonane są z miedzi, diselenku galu i indu. Powłoka z cienkich komórek ma mikrony grubości, więc do jej produkcji zużywa się znacznie mniej materiału i energii niż w przypadku standardowych ogniw słonecznych, co ma znaczny wpływ na koszty produkcji. CIGS to na rynku fotowoltaicznym technologia w dalszym ciągu niszowa. Jednak naukowcy z ZSW są przekonani, że efekty ich badań przyczynią się do jej popularyzacji i zwiększenia udziału w rynku kosztem najpopularniejszych ogniw krystalicznych.

Wspólny interes

Podczas odbywającego się w Nowym Jorku szczytu klimatycznego ONZ prezydent USA Barack Obama poinformował o przeznaczeniu środków finansowych na pomoc dla innych krajów w walce ze zmianami klimatu. Jak stwierdził, jest to konieczne do przyjęcia ambitnego światowego porozumienia, w które zaangażują się wszystkie kraje. Po raz pierwszy plan ograniczenia emisji gazów cieplarnianych ogłosiły także Chiny, które zapowiedziały walkę z emisją CO2. To reakcja na problem związany z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza. Według planu chińskiego rządu, przedstawionego w Nowym Jorku, do końca 2020 r. emisja dwutlenku węgla w Chinach ma zmniejszyć się o 40-45% w porównaniu z 2005 r.

Magazyn energii

W Schwerinie, ok. 100 km na wschód od Hamburga, uruchomiono pierwsze w Europie komercyjne centrum magazynowania energii ze źródeł odnawialnych. Nowy zakład, który otworzył Wemag, będzie mógł przechowywać 5 MW energii, co wystarczy do zasilenia ok. 2,5 tys. domów. Instalacja kosztowała 6 mln euro, a 1,3 mln euro przekazało na ten cel Ministerstwo Środowiska. Magazyn jest wielkości szkolnej sali gimnastycznej i zasila go 25 600 akumulatorów litowo-jonowych, które zostały wyprodukowane przez firmę Samsung. Zakład ma obsługiwać obszar 8600 km2, już w 80% zaopatrywany w energię ze źródeł odnawialnych. Do końca roku region ten powinien być jednak całkowicie uzależniony od zielonej energii.

Prosto z wojska

W celu zaspokojenia potrzeb szybko rosnącego rynku PV, Amerykański Departament Energetyki (USA Department of Energy ? DOE) w ramach rządowego programu wsparcia dla rynku fotowoltaicznego uruchomił nowy, pilotażowy program szkoleń dla weteranów wojskowych. Projekt amerykańskiego rządu będzie realizowany na terenach, na których znajdują się bazy wojskowe. Do 2020 r. Departament zapowiada przeszkolenie przynajmniej 50 tys. instalatorów systemów fotowoltaicznych. Program zapewnić ma nowe miejsca pracy oraz realizować politykę działań proklimatycznych. Ponadto Departament Rolnictwa planuje zainwestować 68 mln dol. w 540 projektów dotyczących energii odnawialnej w całym kraju ? w tym w 240 projektów fotowoltaicznych.

Pływające elektrownie

Japoński gigant technologii Kyocera, we współpracy z Century Tokyo Leasing, zbuduje dwie pływające elektrownie słoneczne o łącznej mocy 2,9 MW. W ramach inwestycji zainstalowanych zostanie 11 tys. paneli, które rocznie wyprodukują 3,3 mln kWh. Będą one usytuowane na jeziorach Nishihira i Higashihira w japońskiej prefekturze Hyogo. Planuje się, że obiekty zostaną uruchomione w kwietniu przyszłego roku. Jest to początek projektu, który docelowo zakłada stworzenie 30 pływających elektrowni o łącznej mocy 60 MW. Ze względu na chłodzenie paneli przez wodę charakteryzują się one większą wydajnością niż tradycyjne panele naziemne lub montowane na dachach. Tego typu lokalizacja rozwiązuje też problem ograniczonej dostępności do gruntów, powodowanej przeludnieniem kraju. 

Na podstawie: www.zsw-bw.de, www.ibtimes.com, www.rt.com, www.energy.gov, www.voltimum.co.uk opracowała Marta Siatka