Zielona Góra stała się miejscem kolejnego, już ósmego, spotkania specjalistów z obszaru zarządzania środowiskiem, organizacji produkcji, diagnostyki i systemów informatycznych.

Na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się VIII Międzynarodowa Konferencja pn. „Systemy Wspomagania w Zarządzaniu Środowiskiem”. Jej cel stanowiła wymiana doświadczeń specjalistów z obszaru zarządzania środowiskiem, organizacji produkcji, diagnostyki i systemów informatycznych oraz prezentacja wyników badań i ich zastosowań w praktyce. Czterodniowe spotkanie (8-11 września br.) zostało zorganizowane przez Instytut Inżynierii Produkcji Politechniki Śląskiej, Katedrę Zarządzania Środowiskiem i Gospodarką Publiczną Uniwersytetu Zielonogórskiego przy współudziale firmy PA NOVA z Gliwic. Patronat honorowy nad konferencją objęli: prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. Czesław Osękowski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, a także prezydent Zielonej Góry – Janusz Kubicki. Łącznie nadesłano 100 referatów, w tym z Polski, Czech, Niemiec oraz Rosji. Dotyczyły one m.in. systemów informatycznych w zarządzaniu środowiskiem, technik informacyjno-informatycznych w inżynierii produkcji, a także systemów wspomagania zarządzania w instytucjach sektora publicznego. Dzięki obecności przedstawicieli biznesu i samorządu możliwe było skonfrontowanie poglądów i doświadczeń naukowców oraz praktyków. Zaprezentowano tematy związane m.in. z innowacjami i ich wpływem na środowisko, systemami zarządzania jakością, zastosowania systemu GIS w zarządzaniu oraz oceny i analizy kompetencji zawodowych pracowników. Poruszane tematy dotyczyły funkcjonowania dużych zakładów przemysłowych, takich jak kopalnie i cementownie, urzędów, szpitali, uczelni, a także przedsiębiorstw komunalnych.
Konferencja pozwoliła uczestnikom na przedstawienie swoich doświadczeń, wyników badań i podejmowanych działań w zakresie szeroko rozumianego wspomagania w zarządzaniu środowiskiem. Była to również znakomita okazja do wymiany poglądów, refleksji, a także doświadczeń i przemyśleń. Jeden dzień Konferencji przeznaczony został na zwiedzanie Drezna. Kolejna okazja do zapoznania się z problemami wspomagania w zarządzaniu środowiskowym już za rok – na następnej konferencji.

prof. dr hab. inż. Witold Biały, Politechnika Śląska w Gliwicach